UTIKAD, Tyrkiets første grønne kontor (Grøn kontor) var kvalificeret ikke-statslige organisationer. (SPECIAL NYHEDER)

UTIKAD, WWF-Tyrkiet (World Wildlife Foundation), "Green Office Program", Tyrkiets første Green Office (Green Office) -eksamen inden for civilsamfundsorganisationer har titlen.


første år som et mål k endian papirforbruget under dette program, affaldshåndtering og UTIKAD bestemme processen med at købe offentligheden, med forbedring arbejder udført inden for rammerne af WWF-Tyrkiet foretaget af 'Grøn kontor (Grøn kontor) Program fortjente at være blandt de godkendte ansøgninger.

UTİKAD, som blev udvalgt med sloganet Büyük Great Results med Small Changes ve og opnået en succes ud over sine mål inden for et år, blev tildelt 26.

Engin Şenol, bestyrelsesmedlem for WWF, medlem og juridiske direktør, præsenterede Green Office-diplomet til UTIKAD Formand Turgut Erkeskin ved ceremonien med deltagelse af UTIKAD-medlemmer.

På vegne af WWF-Tyrkiet Senol, der minder om, at der i stigende miljøbevidsthed og formidling af bevidsthed og stort ansvar falder til civilsamfundsorganisationer, sagde han, at UTIKAD arbejde førte til andre NGO'er og med støtte.

Engin Şenol takkede UTIKAD-ledere og medarbejdere for implementeringen af ​​Green Office-programmet som et socialt ansvarsprojekt og sagde: ”Samtidig blev UTIKAD rangeret som 26. plads blandt de 4 institutioner, der ansøgte om programmet med hensyn til at nå de bestemte mål. Derfor lykønsker jeg UTIKAD endnu en gang ”.

Grøn kontor (Grøn kontor) grad fra Engin Senol, General Manager for Cavite med Ugur område UTIKAD formand Turgut Erkeskin, "WWF-Tyrkiet set værd eksamensbeviset ved en af ​​verdens største naturbeskyttelsesorganisationer vi gøre en forskel, da den første ikke-statslig organisation vi tror. Green Office-WWF-Tyrkiet (Grøn kontor) Program med vores ansvar over for samfundet og miljøet vi lever så godt, som vi har understreget endnu en gang. Det vil være vores største gevinst for at skabe en forandring og udvikling af bevidsthed blandt vores medlemmer og vores forening, ikke kun det eksamensbevis, der modtages som svar på de opnåede mål. Udover vores aktiviteter og tjenester til vores medlemmer, som en ikke-statslig organisation, der repræsenterer den tyrkiske transport- og logistiksektor, vil vi fortsat tage ansvar for samfundet og sektoren på mange områder, især uddannelse. "

Turgut Erkeskin erklærede, at vi inden for rammerne af Green Office-programmet opnåede succes over målene i foreningsbygningen og gav følgende oplysninger: ”Da vi startede Green Office-programmet, havde vi til formål at reducere vores forbrug inden for papirforbrug med 1 procent det næste år. . Ved udgangen af ​​50 reducerede vi vores papirforbrug med 2011 procent og vores tonerforbrug med 74 procent. Ved udgangen af ​​55 reducerede vi vores papirforbrug med 2012 procent og vores tonerforbrug med 6 procent, hvilket var over vores mål. Ved udgangen af ​​et år øgede vi vores genanvendelsesgrad for genanvendeligt affald til 56 procent. Vi sikrede, at fælles indkøbsprocesser er miljøvenlige. Samtidig mobiliserede vi vores medlemmer og vores branche til at støtte kampagnen ved at deltage i WWF Earth Hour-kampagnen for en levedygtig verden i de sidste to år. "

Om UTIKAD;

International Transport and Logistics Service Producers Association (UTİKAD), grundlagt i 1986; Som en af ​​de vigtigste ikke-statslige organisationer af logistiksektoren i Tyrkiet og internationalt land, i luften, skib, jernbane, kombineret transport og logistikydelser selskab, der er samlet under samme tag. UTİKAD, såvel som dets tjenester til medlemmerne, er den største ikke-statslige organisation af logistikbranchen.
Federation (FIATA) Tyrkiet har påtaget repræsentation og repræsenterer vores land i FIAT Board. Desuden European Transport Arrangører arbejder, transport, logistik og Told Services Association (CLECAT) observatør medlem af Organisationen for Økonomisk Samarbejde og Logistik Provider Foreninger Federation (ECOLPAF) er stiftende medlem

UT İ KAD
International Transport og
Forening af Logistik Service Producenter


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer