Alle bruger sin energi til forstæderne

Alle ville bruge energien til forstædernes forstæder. Hun havde været.


Du Sıkışsa; Sporet kan ikke indtastes, før toilettet af toget.

Nogle gange stoppede toget ved at bremse og stoppede i lang tid. Ingen tog sig af passagererne, hvorfor toget stoppede, og ingen ville gøre en erklæring, da den ville flytte igen. Især i 1980, under konstruktionen af ​​dynamit-drevet i Hereke-regionen af ​​motorvejen, ville både motorvejen og jernbanen være lukket i timevis.

Men vi ville gå til Haydarpaşa yüksek Han var strålende, han var storslået, vi ville nå den høje loftsbygning, der lugtede historien her.

På den anden side af Istanbul ville dit job være at tage færgen hvert 5. minut og nå Karaköy på 10 minutter. Vejret er godt, dit job KadıköyDet ville være dejligt at gå til fods. Üsküdar ville komme til siden af ​​minuttet.

Du er færdig i Istanbul, du kommer tilbage om aftenen. Istanbul-Adapazarı suburban tog, 10-12 ville gøre en fælles rejse på en dag. Du kom til Haydarpaşa. Hvis du har tid til at komme ud af toget vil gå til Adapazari retning, det er lille i smukke historiske bygning, men meget charmerende desuden priserne kan falde meget praktisk restauranter, en skive ost, freshmen saltede peanuts i dit en dobbelt rack med en skive melon eller en lille skål, skal du sørge for at inkludere din glas øl . Du kunne tage toget og komme til Izmit efter 1.5 timer.

De ødelagde vores pendeltog. Eller højhastighedstog. "De sagde, leri Hvem ride i Izmit for Guds skyld, hvem har det til gavn for? Kun en 7 fra 2 hver dag er i Gebze.

Hver dag mellem Izmit og Istanbul, mellem Izmit-Adapazari og nødt til at gå. Men vi har ikke engang et tog.

De ødelagde allerede Haydarpaşa. Vi går til Pendik, derfra til Marmaray. Kom nu, jeg er villig til. Men hvad sker, beder jeg dig, giv os vores tog tilbage.

Videnskabsminister, Industri og Teknologi, vores bys stedfortræder Fikri Işık har for nylig meddelt stolt. Tyrkiet, er han nu gør hendes egne togvogne. Meget stilfuldt, meget komfortabelt,

Det er meget komfortable vogne, der ville få os til at læse nådigheden af ​​de lurvede, ødelagte vogne, som vi savner nu.

Men vil vores by nytte?

3-4 år siden sagde de, at Ekim High Speed ​​Train 29 vil starte flyvninger mellem oktober og oktober i Istanbul-Ankara. På samme dato starter pendeltogene igen mellem Istanbul og Adapazari. Aynı

YHT har ikke nået den givne dato. I juli begyndte YHT at arbejde i Istanbul-Ankara. Jeg har altid forsvaret YHT. meget vigtigt for Tyrkiet, det var en stor investering. Men det hjælper os ikke. Der er stadig ingen nyheder fra Istanbul (Pendik) -Adapazari tog, der starter med YHT. Flere gange skrev jeg i disse kolonner, jeg sagde, at den anden vej sammen med YHT-stien ikke er til pendeltog, men for brugen af ​​godstog.

Ingen sagde, "Intet sådan. På denne måde vil et pendeltog behandle. O

Mellem Izmit og Istanbul er motorvejen forbi. Han kan ikke bære lasten. Denne by har brug for et pendeltog. Dem, der styrer vores by, skal til Istanbul eller Adapazari med luksuschaufførdrevne køretøjer. Men offentligheden, eleverne har brug for et pendeltog.

Vi diskuterer for meget i denne by. Vi taler om sporvognen, de viste lufthavnens ende, og så slog de af. Vi diskuterer flyrejser. Vi løfter lysene fra Yahya Captain fra D-100 til logistikcentrene for at TIR'erne kommer og går.

Det er hele den ene side. Denne by har primært forstæder til at køre mellem Istanbul og Adapazari. Folket i denne by fortjener pendeltogene, der afgår fra tid til anden, arbejder regelmæssigt, rejser økonomisk og sikkert.

Alle embedsmænd fra det regerende parti i vores provins, ministeren, varamedlemmer, borgmestre, provinsleder, distriktshoveder. De skulle alle sammen komme og råbe k commuter train Hepsi.

University, handelskammer, handelskammer, Afdeling Association, fagforeninger, ngo'er, alle i alle de andre spørgsmål, problemer, bør de manglende sættes til side, "Bring S-toget til denne by," han skulle skrige.

Vi fortjener ikke at blive så forsømt og skubbet. Især fortjener sucker ikke at blive sat.

29 Siden oktober 2013 forventer vi et forstæderstog. Vil vi arbejde en dag eller ej, det ved vi stadig ikke.

Kocaelili videnskabsminister, "Tyrkiet er et meget moderne, meget komfortabelt, han begyndte at producere deres biler," pralede han. Lad os ikke få dem. Razıyım, de burde give os tilbage vores forstæder tog, selv med de gamle, beskidte vogne.

Denne by sidder fast. Denne by er overvældet. Vi kan ikke engang gå til Istanbul.


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer