Transportproblemet blev diskuteret i Adana

adana metro skal overføres til ministeriet
adana metro skal overføres til ministeriet

Transportproblemet er blevet drøftet i Adana: '12' arrangeret af Chamber of Civil Engineers (IMO) Adana Branch sammen med Istanbul-filialen. Transportkongress ', Seyhan Kommune Yaşar Kemal Kulturcenter begyndte med intensiv deltagelse.

H.ÇAĞDAŞ KAYA: TRANSPORTPROBLEMET I UDVIKLINGSDIMENSIONER ...

Taler ved åbningen af ​​kongressen sagde H. Contemporary Kaya, leder af IMO's Adana-afdeling, at parallelt med udviklingen af ​​kapitalismen, byernes vækst, stigningen i bybefolkningen og kompleksiteten af ​​trafik bragte drøftelserne om transport på dagsordenen i verden og i vores land i de senere år.

Kaya sagde, at byer forventer en løsning med forhold, der vanskeliggør menneskeliv, birinin. Det er åbenlyst, at et af de vigtigste af disse problemer er transportproblemet. Især i de udviklede lande er der udført vigtige undersøgelser vedrørende transportsystemer, og resultaterne af disse undersøgelser er blevet draget fordel. I den periode, vi lever i; tilgængelighed, anvendelighed, bæredygtighed, kulturarv, økosystem, miljøbevidsthed og sådanne følsomheder bør tages i betragtning i planlægningen ”.

Kaya påpegede, at oprettelse og implementering af nye politikker, der vil ændre strukturen i den igangværende negativitet, der udløser hinanden, er en vigtig nødvendighed i dagens sociale liv. Yanlış At tage de forkerte skridt, der gør løsningen endnu vanskeligere, gør transportproblemet bekymrende. Af denne grund er det vigtigt at etablere transportpolitikker, der er egnede til samfundets struktur og fordel. ” Rock, 12. Kaya understregede, at Transportkongressen vil give 12-sessionen, 4 inviteret taler, 24 verbal præsentation, 3-plakatpræsentation og de aktuelle oplysninger og undersøgelser om emnet, takkede bidragydere til kongressen.

ZEYDAN KARALAR: ALT VENTES

Seyhan-borgmester Zeydan Karalar understregede, at han er interesseret i at arrangere transportkongresser i Adana, hvor trafikken er den mest komplekse. Zoneringen er beskadiget, veje er ikke meget lette at lave en transportplan i en by, men undskyldningen bør ikke medtages i posterne Karalar, "Metropolitan, vi skal starte dette job, vi må gøre vores del.

Problemet for hvert samfund af mennesker, at vi ikke kan løse problemet på stedet, går ned til byen. Behovet for ny infrastruktur, huse, transport og vand skaber problemer. Hvis det er muligt, hvis problemerne løses i landsbyerne, distrikterne og kvartererne, hvor folk bor, reduceres byrden for byens centrum. Desværre oplever vores land det modsatte. Alt ofres til leje. Processen, som den umættelige, vilde kapitalisme indleder, indekserer alt, hvad der skal lejes. Jord, vand, mad, hvad du end synes, alt i verden ofres for at leje. Især i vores land har 15 ikke været i stand til at diskutere nogen større spørgsmål i årevis. Menneskerettigheder, økonomi, pressefrihed, arbejdsløshed, oplysning, intet tales. De virkelige problemer dukker ikke op. Kunstige problemer diskuteres, kunstige fjender skabes. Derfor overses de største problemer. Vores dagsordenen for alle de problemer, især hvis vi kunne tage en rigtig landtransport i Tyrkiet diskuteres og løses, "sagde han.

EMİN KORAMAZ: TRANSPORT KAN IKKE LEJES FOR PRIVAT SEKTORARBEJDE MED RESULTATLOGIK

TMMOB-præsident Emin Koramaz sagde, at transportinvesteringer ikke kun er baseret på fortjenestekriterier, men også investeringer, der skal evalueres i henhold til kriterier som økonomisk udvikling, social, politisk, sikkerhed og massetransport. Koramaz påpegede, at transportinvesteringer, der i det væsentlige er en offentlig service, er det område, hvor der foretages politiske husleje mest i vores land og sagde:

Iktidar Som du ved er den politiske magt meget stolt af sine investeringer i transport. Men det lukkede kredsløb er langt fra funktionelt og dyrt, den tredje bro og lufthavn, Galataport, Haliçport, højhastighedstog og så videre. de fleste af investeringerne er rettet mod privatisering. Med disse projekter, der er undtaget fra VVM-processerne, piller miljøet op, da offentligheden ved godt, og de økologiske balancer vendes på hovedet. Der er endnu ingen transportplan for sektoren. Der er behov for en central struktur med en transportplan med langsigtede og kortsigtede mål, der vil løse målene for denne plan, investeringsbudgetter, implementeringsresultater, lovgivning og strukturelle problemer for alle typer transport, struktur, plan, overvågning, overvågning og evaluering af sektorens database.

Da transportsektoren bygger på forholdet mellem udbud og efterspørgsel, er det en sektor, der er følsom over for udvikling af økonomiske kriser. På grund af dens strategiske betydning og generering af offentlig service, bør privatiseringsplaner og programmer, der er implementeret til transportinfrastruktur og virksomheder, straks stoppes. Transportsektorens skæbne bør ikke overlades til den private sektor, der kun fungerer med fortjenestens logik. Negativiteterne som ikke-planlagt transport, uorganisering og manglen på offentlige interesser og landes interesser dominerer hele økonomien som helhed. Vores lands økonomi har i årevis været baseret på høje satser på låntagning og intensiv import input input. Politik til produktion og investering-besparelse er blevet erstattet af forbrugspolitikker og forfølgelse af indtægter; byleje, naturslagtning, økonomiske gevinster er afhængige af. ”

CEMAL GÖKÇE: TRANSPORTEN SKAL LØSES MED EN VIDENSKABeligt planlagt forståelse

Cemal Gökçe, præsident for IMO sagde, ihtiyaç Behovet for fossil fyringsolie, der bruges i verden, er stadig vigtigt. Selvom der er taget skridt til at øge og diversificere energieffektivitet, fortsætter brugen af ​​fossil fyringsolie i vid udstrækning. I denne sammenhæng stiger drivhusgasemissionerne med det stigende antal og type transport. ” Gökçe understregede, at jernbanetransport, metro- og vandvejstransport, som skulle være i både bytransport og bytransport, desværre er deaktiveret. ”På trods af alle advarsler fra videnskabs- og informationsfolk og vores afdeling vil 12-motorvejen kun føre en metrolinje på en time. har ikke modtaget interesse i forslaget, ”sagde han.

Gökçe oplyste, at de, der tror, ​​at de vil løse både intercity-transportproblemet og bytransportproblemet med længden af ​​vejnettet, er midlerne til at miste tusinder af liv bag sig og det økonomiske tab på milliarder af pund.

”20-30-80 tusind mennesker mistede deres liv i trafikulykker, mens 100 led tabet af tusinder af XNUMX mennesker under terrorhændelserne. Det er nødvendigt at løse transportproblemet med en planlagt forståelse i en videnskabelig skala. I stedet for at transportere køretøjer, skal veje løses i en systemintegritet, der sigter mod at transportere mennesker. Problemer med transportsystemet kan løses ved at tage hele bymaterialet i betragtning med en fremsyn, der vil være parallel med den udvikling, der vil ske på en planlagt måde i forskellige perioder. Derfor skal vores land og byer være en bir Transport Master Plan .. Derudover bør miljømæssige, bymæssige, menneskelige og historiske værdier gøres med en forståelse, der bevarer ”Master Plans malı. Statens og lokale regerings pligt er; er at etablere og betjene transportsystemer, der er til gavn for landet og samfundet for at imødekomme behovene for økonomisk og social udvikling. ”

NUSRET SUNA: BEGRUNDELSE AF “JEG HAR DONE YAP SKAL FORLADES

IMO Istanbul Branch præsident Nusret Suna, så længe transport er et problem, vil IMO fokusere på dette problem, sagde han. Suna bemærkede, at transportdiskussioner var mere fokuseret på Istanbul. Kadar Fra den første Bosphorus-bro til Marmaray-debattene har vores Istanbul-filial altid været i processen, informeret offentligheden om sine aktiviteter og sat dagsordenen ved at skabe videnskabelig-professionel opmærksomhed i transportdiskussioner ”.

”Transportproblemet er ikke kun begrænset til Istanbul eller bytransport. Derudover er det ikke kun et problem, som vores land oplever, sagde Sun Suna. ”Dette problem er direkte relateret til udviklingen af ​​økonomien, samfundene og det sociale liv. Konu

Suna sagde: id Det skal bemærkes, at tilgangen til transport i det væsentlige er politisk. Med andre ord er det en afspejling af beslutningstagernes økonomiske-sociale præferencer. For eksempel, om vores byer vil være folkorienterede eller køretøjsorienterede, er en debat, der er af interesse for polytechnics. Hvis din præference er for køretøjsorienteret regulering af byer, er svaret på, hvordan nutidens byer er blevet sådan, ingen hemmelighed. Både Istanbul og vores land har ikke en transportplan. Den sidste registrerede transportplan er 1983. Denne plan indtog sin plads i de støvede arkiver, og vores transport blev overladt til dens skæbne. I hver periode insisterer vi på hver etage. Transport Master Plan er nødvendig. Planen skal udarbejdes med et bæredygtigt, funktionelt, integreret og centreret omkring offentlig transport. Den forberedende fase bør gøres åben for borgernes deltagelse gennem relevante fagkamre, universiteter og organiserede strukturer. Derfor bør forståelsen af, at det gamle jeg var, ”opgives.”

GÜNGÖR EVREN: Vores formål er at producere opløsning i videnskabens lys

Kongresorganiseringsudvalgsformand Güngör Evren delte sin glæde for at arrangere kongressen. Ren Vores mål er at fremstille løsninger på landets problemer i lyset af videnskaben og at observere dens anvendelser og at tage forsigtighedsforholdsregler for de fejl, der ses Ev. Når han bemærkede, at mange forslag er blevet fremsat og implementeret siden 1974, sagde Evren: ”Desværre kunne vores indsats ikke findes i det virkelige liv.

Vores løsningsforslag blev ignoreret, kritik blev ikke lyttet, og i de seneste dage begyndte modstridende holdninger at blive udstillet. Planlægning er imidlertid afgørende, men i vores land er ikke planlagte investeringer begyndt at stige hurtigt. Den samme adfærd er blevet vist med hensyn til natur og historiske værdier. Der blev foretaget massakre mod miljøet og naturen. ”
Evren sagde, at kongressen er tæt knyttet til alle dele af samfundet, og at de har udarbejdet et meget strengt arbejdsprogram og sagde, iz Vi er bekymrede over at levere de bedste løsninger på vores lands vegne. Selvom alt er indlysende, og intet er en hemmelighed, kan der ikke produceres løsninger ..

SERAN AYSAL: VI KAN IKKE BRUGE METRO TIL AGENDAEN I CYPERN

IMO Greenhouse TRNC præsident sagde, at som følge af fejltagelser måneår i Tyrkiet og TRNC er involveret i transport problemet holdes væk. TRNC erhverv ubeslægtede opgaver er gjort, det arbejde, der henvises til Tyrkiet, månens sagde ting, som korrekt gennemført, "Vores ø vil overflødiggøre eneste teknik er ikke skabt for integrativ der er behov for en transportpolitik.

Vores byer, som hurtigt er struktureret, kommer på dagsordenen med flere problemer med de migrationer, de modtager. Vi kan dog ikke tage spørgsmålet om metro op på Cypern. Selv om befolkningen er lille, viser det høje antal trafikulykker de forkerte anvendte politikker. ”

Aktuelle jernbanetilbud

tsar 15

London transportledet udvikling

Januar 15 @ 08: 00 - 17: 00

Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar