Fremtiden for Logistik Sektor taget i Mersin

MUSIAD Logistics Sector Board, Republikken Tyrkiets udviklingsminister. Mersin med Lutfi Elvan deltagelse Samråd blev afholdt i Tyrkiet.

Independent Industrialists 'and Businessmen Association (MUSIAD) Logistics Sector Board, Mersin, TR. Lutfi Elvan engagement med "Intercontinental Logistics Base i Tyrkiet," Tyrkiet værter tema rådgivende møde blev afholdt. Møde; AK Party Mersin Stedfortræder Hacı Özkan, Mersin guvernør Ali İhsan Su, MÜSİAD formand Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Logistik sektor bestyrelsesformand Emin Taha, Mezitli distriktsguvernør Emin Halil Karahaliloğlu, Middelhavsdistriktsguvernør Muhittin Cotton, Mersin Branch præsident Hakan Kayacı Trade Trade C, Erol, mange forretningsfolk og førende repræsentanter for branchen deltog.

Stabilitetsvægt på bekæmpelse af terrorisme

Udviklingsminister Lütfi Elvan, der holdt en tale på mødet, ønskede Guds nåde til martyrerne, der mistede deres liv under den 'Olive Branch Operation', der blev lanceret mod Afrin. erklærede, at de er engageret i kampen mod terrorisme Elven, "for at rydde alle former for terror elementer, til Tyrkiet, for at eliminere trusler mod vores nation er fast besluttet på at kæmpe til det sidste. Vi fører en gennemsigtig kamp. Vi kæmper afgørende mod alle former for terrorisme, uanset deres oprindelse og oprindelse, uden at spille dobbelt som nogle andre. Tyrkiet eksempler på denne holdning er en holdning til at kæmpe mod den internationale terrorisme. "Han sagde. Logistik, Tyrkiets vigtigste og om, at i begyndelsen af ​​en lys fremtid Elvan sektor, "kvaliteten af ​​produktionen af ​​et produkt er naturligvis vigtigt, men alene er ikke nok. Det er også vigtigt, at produktet leveres til forbrugeren på den hurtigste og laveste pris, pålidelig og forudsigelig måde. ”

Logistikomkostninger bør sænkes

Påpeger, at forholdet mellem logistikomkostninger og nationalindkomst, især i underudviklede eller underudviklede lande, er 20-25 Van Når vi ser på udviklede lande, ser vi, at dette er på 10-niveau. I Tyrkiet 13 procent andel i bruttonationalproduktet race af logistikomkostninger. Derfor er vi nødt til at reducere disse omkostninger yderligere 10. Påpeger, at udviklingen af ​​logistiske tjenester er et prioriteret mål i udviklingsplanen, sagde Elvan, ik Vi har implementeret Logistiktransformationsprogrammet. Vi har implementeret 80-foranstaltningen under dette program. Igen i denne sammenhæng er Logistikkoordineringsrådet, hvor sektorens problemer diskuteres og løsningsforslag vil blive udviklet, dannet med premierministerens cirkulære. med henblik på at bringe en integreret tilgang til logistik og transport infrastruktur i vores land Tyrkiet Logistik Transport masterplanen og masterplanen arbejde skal være afsluttet. "sagde han.

Mediterranean Coast Road-projektet fortsætter

Elvan understregede, at projektet ved Middelhavskysten fortsætter, sagde Elvan: ”” Vi har afsluttet Black Sea Coastal Road. Vores arbejde på Middelhavskysten fortsætter. Vi har kun et par stykker. Talrige tunneler og viadukter blev åbnet. I de nord-syd forbindelseslinjer er vi ved færdiggørelsesstadiet. Vi sigter mod at færdiggøre den nord-sydlige, øst-vestlige korridor med hensyn til transportinfrastruktur og vejinfrastruktur i de næste par år.

Forvent vækst over 7 procent

MÜSİADs formand Abdurrahman Kaan erklærede, at de støtter driften af ​​Olive Branch, der er organiseret mod terrororganisationer, der truer vores land i Syrien. Kaan sagde: ”Må Allah få succes med vores hær og triumf. Gud velsigne dig for at vende tilbage til deres rede uskadt. Jeg ønsker nåde fra Allah til vores tappede martyrer og tålmodighed til deres pårørende. Kritikken om, at operationen vil have negative effekter på vores lands økonomi, er ekstremt ubegrundet. I 2017 var der også en nødsituation. Der var også en grænseoverskridende operation på 2017, men vi havde et meget vellykket år med kampen fra vores præsident, vores regering og vores forretningsverden. Hvis 4 aktie. Med de kvartalsvise meddelelser vil vi have passeret 7 med en vækstrate over 2017. I denne henseende accepterer vi ikke sådanne udsagn på nogen måde som forretning. ”

Mersin udnytter en fordelagtig placering

Understreger, at Asien-Stillehavsregionen, hvor befolkningskraften er koncentreret i fremtiden, vil være centrum for produktionen, og derfor bliver logistik mere fremtrædende. Især med støtte fra vores regering, frizoner og investeringszoner vil byerne bag regionerne tæt på havnene være produktionscentre. Jeg vil gerne sige, at Mersin også er meget fordelagtig her

Anbefalinger vedrørende logistik

MUSIAD Logistics Sektor bestyrelsesformand Emin Taha, der fremsatte forklaringer om problemerne og løsningen i logistikbranchen, fremsatte forslag til, hvad der skal gøres på dette tidspunkt. Med hensyn til, at borgerne er ofre for OGS- og HHS-overgange, sagde Taha, plaka På grund af fysiske forhold oplever man problemer med tallerkenlæsning, og der meddeles meddelelser i lange perioder op til 2 år. For at forhindre dette skal oplysninger gives via SMS og e-mail, og en juridisk proces skal starte efter disse meddelelser. TIM-TOBB For at bedre forstå begrebet logistik i kamre og kommuner bør Logistikrådet oprettes og forenes under et enkelt ministerium. Statstilskud bør inkluderes i logistikområdet. Virksomheder, der opererer i logistikbranchen, bør indgå i SMV-klassen. Således kan mere støtte fra staten bruges

Bøder i transittransport bør afhjælpes

Taha understregede behovet for at reducere høje bøder i transit, sagde Taha: ”I transittransport bør varer med flere varer reduceres til færre varer, der skal anvendes enhedstold, og høje bøder, der forhindrer investorerne i at komme, bør reduceres. Sanktionerne ved toldens udløb bør ikke gives på "toldklareret værdi, men på toldklareringsgebyr ..

Mersin-kandidat til at blive ny "Dubai"

MUSIAD-filialformand Hakan Kayaci sagde, at Cukurova og Mersin har en vigtig position på verdensplan. Acı Vores by, hvis potentiale er blevet genopdaget og genkendt fra starten af ​​2000 årene, kan endelig få den opmærksomhed, den fortjener med hensyn til økonomi og investeringer, især i løbet af din selvbetjening âl. Vores land har tiltrukket al opmærksomhed fra verdens luftfartssektor med investering i Istanbul Big Airport. Istanbul 3. Çukurova International Airport, som er lige så vigtig og strategisk investering som lufthavnen, har samme betydning. Med lanceringen af ​​vores lufthavn er Mersin og Çukurova-regionen en kandidat til at blive en ny "DUBAI ... Ved at understrege, at betydningen af ​​Mersin vil stige med jernbaneprojekterne, sagde Kayacı, m Et helt nyt merkezi attraktionscenter ”, der vil bringe opmærksomheden fra udenlandske investorer üzerinde til vores region og til at tiltrække opmærksomheden fra yatırım udenlandske investorer üzerinde på egen hånd, vil blive dannet ved at formidle jernbaneprojektet Baku-Tbilisi-Kars til vores region og Mersin. . Interessen for politisk vilje i vores by og region er faktisk glædelig. Den umiddelbare færdiggørelse af kystvejen og motorvejen Mersin - Antalya er en af ​​vores vigtigste forventninger til turistsektoren. Denne vej er også meget vigtig med hensyn til at afsløre betydningen og potentialet i Taşucu Port. Esinde

Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar