Hilsen fra minister Varank til Sakarya Metropolitan

Tillykke ministre fra hovedstadsområdet Varank Sakarya
Tillykke ministre fra hovedstadsområdet Varank Sakarya

Minister for Industri og Teknologi Mustafa Varank besøgte Metropolitan Municipality booth på Smart Future Expo 2018. Varank lykønskede dem, der bidrog til Smart City-implementeringer gennemført af Metropolitan Municipality med deres egne muligheder, og at Sakarya 2023 Smart City-strategien og handlingsplanen, som er en første i de lokale forvaltninger, er af særlig interesse.


Det tog sin plads i Smart Future Expo 2018 - Smart Technologies Summit and Exhibition af Sakarya Metropolitan Kommunes strategiudviklingsafdeling. Minister for industri og teknologi Mustafa Varank besøgte standen, hvor Sakaryas smarte byapplikationer blev introduceret. Minister Varank understregede, at han kunne lide Sakarya 2023 Smart City-strategien og handlingsplanen, som blev implementeret af Sakarya Metropolitan Municipality med sine egne midler, og pilotprojektet Smart Square, og lykønskede dem, der bidrog. Under besøget spurgte minister Varank chefen for afdelingen for strategiudvikling Veysel Naked, hvornår Sakarya 2023 Smart City-strategien og handlingsplanen sluttede, og bad TUBITAK om at arbejde med den, når den er færdig.

Omkostninger og tidsbesparelse
Sel Vi forsøger at udstyre byen med smarte byapplikationer for at gøre Sakarians liv lettere og for at spare omkostninger og tid. Vi implementerer Sakarya 2023 Smart City-strategien og handlingsplanen udarbejdet af vores afdeling, og som er den første i lokale myndigheder og lavet med egne ressourcer. Med denne strategi; Vores mål er at opbygge en by, der bruger teknologiske muligheder samtidig med vores tjenester, minimerer omkostningerne og producerer sociale ydelser med store sociale fordele for vores borgere. "

Smart Udfordring
Naked, "Sakaryas showcase 15 July Democracy Square fornyes. Vores by vil have Smart City-applikationer i overensstemmelse med kravene i alderen. Når det er gennemført, vil bære vores Meydani Tyrkiets første smart-pladsen, der har. I Smart Square projekt; solpaneler, ledelygter, smarte bænke, cykelparkering, opladningsenheder til handicappede køretøjer, virtuelt bymuseum, såsom tilstedeværelsen af ​​smarte applikationer finder sted.

Smarte applikationer
"Vi har gjort trafikken glattere og sikrere med Smart Intersection Systems og Traffic Control Center. Vi har bygget det jordskælvsresistente katastrofekoordinationscenter 9. Centret giver uafbrudt energi og kommunikationsmuligheder. Mukhtars kommunikerer med vores kommune gennem SEMOS, og anmodninger, klager, krav og udtalelser følges i digitalt miljø. Med SAKUS kan placeringen af ​​vores busser overvåges online, og dette system understøttes med Smart Stops. "

Centraliseret vandforvaltning
"Med SAYPORT kan vores borgere hurtigt få adgang til alle slags oplysninger om byen. Begravelsesoplysningerne blev registreret i databasen med kirkegårdsinformationssystemet. Vi har bygget en smart parkeringsplads til 350-folk i byens centrum. Vi placerer opladningsenheder for handicappede borgere i alle dele af vores by. Med SASKI Scada System, leverer vi vandforvaltning af byen fra et enkelt center. "


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer