Nyt forslag Elektriske busser drømte sporvogn til van

Varevogn til tram var drømmen om de nye oneri-elektriske busser
Varevogn til tram var drømmen om de nye oneri-elektriske busser

Van har ventet på en ny model for transport og offentlig transport i mange år. Projektet kunne ikke gå ud over bare et forarbejde, især i det sidste år for at skabe en meget seriøs offentlig mening om sporvogn.

Van, der diskuterede tram alvorligt under den sidste kommune, blev sporvognsprojektet skrinlagt op efter et stykke tid. Selvom tramprojektet blev implementeret i mange byer med mindre befolkning mindre end Van, gik denne drøm ikke til trods for Van's bestræbelser. I Van, hvor hverken tram eller en alternativ mulighed blev fremsat, rejste spørgsmålet om offentlig transport, som er blevet drøftet for nylig, spørgsmålet om elektriske busser, der er startet i nogle provinser.

Van har ventet på en ny model for transport og offentlig transport i mange år. Projektet kunne ikke gå ud over bare et forarbejde, især i det sidste år for at skabe en meget seriøs offentlig mening om sporvogn. I den sidste periode under formandskab af Murat Zorluğlu gik Van Metropolitan Kommune ikke videre efter gennemførlighedsundersøgelsen og anvendte trambusmodellen for Van. Selvom der ikke er skabt en ny model i de senere år, er opfordringerne til transport fra borgerne begyndt at stige for nylig. Vejene forbliver utilstrækkelige, behovet for offentlig transport har endnu ikke opfyldt byens borgere og venter på nye trin til transport, mens nogle nye transportkøretøjer i vest har ændret efterspørgslen i Van. Endelig Manisa elektriske busser begyndte at bruge en lignende ansøgning fra borgere i Van trådte i forgrunden som et nyt middel til transport i Tyrkiet kom forslaget kan gennemføres. Borgere udtrykte deres krav til sporvogne og foreslog lignende modeller og understregede, at der skulle tages nye skridt i den offentlige transport.

Det mangeårige trafikproblem i Van samt de problemer, der opleves i offentlig transport, eksisterer stadig. Tidligere startede guvernøren i Van Murat Zorluoğlu de første betonarbejder i forbindelse med jernbanesystemet, og eksperthold fra Kayseri og Malatya holdt præsentationer om det lette jernbanesystem, der var planlagt til Van. Efter de beslutninger, der blev taget og evalueringer foretaget på mødet, da et konkret arbejde ikke begyndte, forblev Vanls tramdrømme endnu en forår. I de senere dage, især med sociale medier, er spørgsmålet om sporvogn blevet bragt på dagsordenen igen, og der er blevet fremsat forslag om at bringe elektriske busser, som har eksempler i byer som Manisa og Izmir, til byen, indtil der tages et skridt omkring tramprojektet. Borgere, der afgav udtalelser om emnet for den daglige Şehrivan, sagde, at i det mindste ny og mere funktionel offentlig transport skulle leveres til byen, indtil arbejdet med jernbanesystemet er startet. Van chauffører og bilistforenings præsident Emin Tugrul sagde, at transportproblemet kan løses ved arrangementer, der skal træffes i krydset mellem de gamle motorveje og busstationen.

”EN TRAMVAY STORM ESTI ER BEGRUNDET PÅ Hylden YL

Salih Ertürk, en af ​​borgerne, der fremsatte udsagn om emnet, sagde, at de ikke kunne reagere meget, når passageren var fuld. ”Vi vil gå fra et sted til et andet, når vi vil gå fra et sted til en anden minibusser, indtil døren er fuld. Som et resultat kan folk ikke trække vejret ind. Han vil sige noget, han vil rejse mere komfortabelt, men ikke for at tage en person, der står på vejen. Vi kan ikke reagere for meget. Hvis antallet af køretøjer er utilstrækkeligt, skal du øge antallet af køretøjer og øge antallet af køretøjer, hvis antallet af køretøjer er tilstrækkeligt. Der bør være en løsning på dette emne, det vil sige et middel til transport. Denne transportform og denne situation i transport passer ikke Van. Van centrum er ganske overfyldt sted. Især når udenlandske gæster ankommer, foretrækker folk offentlig transport, og det eksisterende potentiale kan ikke håndtere det. En tram storm stormede sidste år, vi begyndte virkelig at tænke og vente på, at dette skulle ske i Van. Men efter at vores tidligere guvernør forlod, forblev dette projekt på hylden. Lad os i det mindste arbejde rundt, indtil en permanent løsning kommer. Antallet af køretøjer bør øges, og kommunale busser bør gøres mere funktionelle ..

“ELEKTRISKE BUSER ER IDEALE FOR VAN”

Faruk Zafer, en borger, der delte sit forslag med vores avis om emnet, sagde: ”Der er et stort problem med offentlig transport i Van. Og ting som metrotram er også langvarige transportkøretøjer. Büy Van Metropolitan Kommunes brug af elektriske busser er både omkostningseffektiv og mere rummelig, fordi den er mere rummelig. ”

“KOMMUNE BUSER VÆLGER MINDRE END MINIBUSER”

Selahattin Fidan sagde, at kommunale busser er mindre foretrukne end minibusser. ”Vi kan ikke føle tilstedeværelsen af ​​offentlige busser til transport. Uanset hvor vi går hen ser vi tilstedeværelsen af ​​minibusser mere end den offentlige bus og bruger dem mere. Allerede efter en bestemt time om aftenen er den offentlige bus overtid og slutter på et tidligt tidspunkt. Efter den tid kan vi se, at minibusserne fungerer igen. Med andre ord bør bybusser, der skulle være i en normal by, dominere transporten, og minibusserne skal arbejde som forstærkninger for denne transport, men Van har den modsatte situation. Minibusser tilbyder transport til denne by. Kommunale busser bør gøres mere funktionelle, og blå busser skal gradvist erstattes af lilla busser. Kortsystemet skal passeres fuldt ud med hensyn til at eliminere stop i transporten. Vi skal stadig ikke bruge pengene til transport

“KOMMUNISKE KØRETØJER SKAL VENDES I SMART BUSER”

Firat Caliskan, der sagde, at de projekter, der blev startet af direktørerne i byen, endte med afgangen, sagde, vatandaş Faktisk skammer folk sig over at tale om nogle ting. Denne by har problemer og kræver, at den har råbt i årevis. Hvem skuldre på det faktum, at han ikke har været i stand til at komme videre i år? Med andre ord kommer en manager og giver mange løfter som svar på alle disse krav, men lederne, der kommer efter denne manager, lægger ikke noget på de eksisterende værker, uanset hvem de er. Arbejdet med sporvognen var et af de vigtigste emner på dagsordenen i den nærmeste fremtid, men der var ingen kontinuitet på værkerne. Nu fortsætter transporten fremad. Alle kommunale busser skal enten omdannes til lilla busser, eller de skal alle være blå busser, og deres antal bør øges. Der er også problemer med minibusser i denne by, men der er massefylde i dem, men uden minibusser kan kommunale busser ikke håndtere transporten af ​​denne by.

„Mindst stille tilgængelige faciliteter KULLAN

Yaşar, en af ​​borgerne, der erklærede, at de fastholdt deres håb om sporvognen, men at alternativer og løsninger skulle produceres, indtil projektet er i brug, sagde: Folk bliver ude af stand til at sidde på offentlig transport og trække vejret til den ene side. Kommunale busser kører med et tungere system sammenlignet med minibusser, og der er utilstrækkelige køretøjer i deres fysiske forstand. Lilla busser og lignende storbykøretøjer kan kurere Van's transportproblemer. Vi har en drøm som en sporvogn for Van, men vi kan kalde det en drøm. Da der hverken findes en håndgribelig undersøgelse eller endda et arbejde der er relateret til dette, kan det ikke gennemføres på kort tid. Det er vores ønske, at i det mindste de tilgængelige muligheder gøres mere nyttige, så vi i det mindste kan gå fra et punkt i byen, indtil vi når de projekter, vi ser som denne drøm.

“STORE KØBERE HAR VENTET TIL SMART BUSER”

Bahtiyar Aydın, en af ​​borgerne, der sagde, at i mange storbykommuner er smarte busser, sagde han: ”Selvfølgelig ønsker alle at have muligheder for transport i sin egen by, og der er flere alternativer, men belægningen i offentlige busser og minibusser slutter ikke i vores by. For at eliminere denne besættelse skal mere end et køretøj fjernes på samme tid, eller kapaciteten på de eksisterende køretøjer bør øges. Allerede afgår den offentlige transport fra byens centrum. Tager disse køretøjer ikke hensyn til de passagerer, de tager fra vejen? Næsten alle storbyer betjener elektriske miljøvenlige busser eller smarte busser. Relaterede studier bør prioriteres, fordi transport er et af de vigtigste spørgsmål i byen

“VI ER IKKE MOD PROJEKTER I TRAMVAY-STIL”

Præsidenten for chaufføren for chauffører og biler, Emin Tuğrul, der sagde, at de ikke er imod tramlignende køretøjer, sagde: og ruter blev delt med offentligheden. Desværre er der ikke taget skridt. Som jeg gentagne gange har sagt, gentager vi, vi er en voksende by, vi er ikke imod sådanne projekter. Vores by er færdig, fordi trikken kom, vi kan ikke sige, at vi er døde. Vores by vokser konstant, vil være god på byens vegne. Selvom der er andre storbyer, hvorfor skulle vi ikke have det bedste og det bedste? Det er værd at bemærke, at offentlig transport i vores provins bevæger sig på egen hånd. Tæthed forekommer om morgenen og om aftenen, andre køretøjer skal komme og gå tomme, nogle stop kan være en undtagelse. Den anden udtrykte vi hver gang vi sagde. I vores by foretrækkes hurtige pendlerbiler. Her foretrækkes vores borgere, der vil gå hurtigt, til minibusser. Et andet problem med densiteten i minibusser stammer fra dette ”.

Shahivan Newspaper

Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar