Med ankomsten af ​​YHT vil antallet af turister i Sivas stige til 3

Med ankomsten af ​​yht vil antallet af turister i Sivas lide
Med ankomsten af ​​yht vil antallet af turister i Sivas lide

Med ankomsten af ​​YHT vil antallet af turister i Sivas stige til 3; Besøg og undersøgelser fra dagen før præsidenten for den store nationale forsamling i Sivas. Dr. Mustafa Şentop nævnte bidragene fra Sivas High Speed ​​Train, som snart vil være i drift. Şentop, YHT'n ved ankomsten af ​​antallet af turister i Sivas vil fold 3'e sagde.

Leder af Tyrkiets parlament Dr. Mustafa Sentop, Sivas for at aflægge forskellige besøg, og det republikanske universitets 2019-2020 akademiske års åbningsceremoni for at deltage i den foregående dag, afgav han vigtige udsagn i Sivas. Şentop, der aflagde det første besøg i guvernørens program i Sivas-programmet, besøgte Sivas Kommune efter besøget hos guvernør Hilmi Bilgin'den modtog information om arbejdet. Taler ved åbningsprogrammet for Sivas Cumhuriyet Universitet 2019-2020 Akademisk år, opentop, taleren for den tyrkiske store nationale forsamling Dr. Mustafa Sentop, YHT, Sivas vil øge antallet af turister 3 gange, tilføjede han. Şentop, '' for at rejse til et sted at bo og let at understrege, at præsidenten Sentop, '' østekspressen, der har tiltrukket en stor interesse i de senere år, forhåbentlig kommer vores by med højhastighedstog næste år. Det vil være tiden mellem Ankara og Sivas 2 ur. Istanbul, Konya vil være lettere at komme. Således tror jeg, at 600, der var vært af Sivas sidste år, vil være vært for mindst tre gange tusind turister.

Den muslimske tyrkiske nation 11. århundrede, selv om de første madraser etablerede 17. Şentop sagde, at civilisationen efter det 20. århundrede mistede sin overlegenhed, “Vi er medlemmer af en nation, der etablerede Nizamiye Madrasas i 11-tallet. Åbningsåret for den første madrasah er 1067. Madraserne åbnede i vores byer som Erzurum, Sivas, Kayseri, Konya i perioden med den anatoliske Seljuk-stat tog Nizamiye Madrasas som model. Faktisk er to af dem Buruciye Madrasah og Gök Madrasah, som er værker fra 13 århundrede. Med andre ord, mens de, der prøvede at sælge os civilisation, lever deres mørke tidsalder, åbnede vi madraser, hvor matematik, logik, astronomi og filosofi blev undervist. Desværre er udviklingen af ​​civilisationer ikke lodret. Lyset fra vores gyldne tidsalder, der begyndte i 10 århundrede, begyndte at falme efter et par århundreder. Vores civilisation, der blev fulgt og efterlignet i hundreder af år, begyndte at falde på grund af den mongolske invasion, ændringen af ​​handelsruter, politiske ustabiliteter, sekteriske konflikter og religiøs taassuplar. Siden 17 århundrede har vores civilisation mistet sin overhånd. Vi begyndte at efterligne dem, der fulgte os. ”

Jeg er stolt af Sivas

Ifølge data fra statistiske institut i Tyrkiet i vores land er flere end 30 tusinde biblioteker der udtrykker formand for Tyrkiets parlament Dr. Mustafa Sentop, “1 nationale bibliotek, 598 universitetsbibliotek, tusinde 162 halki offentlige bibliotek. De andre er skolebiblioteker. Sivas er en by af historisk og kulturel betydning, der bør forklares med nok bøger til at fylde mindst et af disse biblioteker. Fordi Sivas er et tæt vidne om vores 1000-år i Anatolia, bortset fra gamle tider. Seljuk, osmanniske og give retning til Republikken Tyrkiet periode. Hvis vi har en fri og uafhængig stat i dag, har Yigidos store rettigheder. Vi skal levere denne ret. Fordi de tre kontinenter, syv forfædre, der styrede de syv søfarende, der glemte deres sejre i lyset af en håndfuld mennesker, der mangler selvtillid i bøffel og protektion, tilbød at kaste heltenes uafhængighed fortsat med at være mål for uafhængighed. 108 var vært for personalet i vores nationale kamp og åbnede vejen for vores uafhængighed. I de år, hvor vores nation blev testet med ild, nåede Gazi Mustafa Kemal stolthed af kammeratskab til Atatürk og hans venner. I mellemtiden har ikke kun med sin geografiske placering, men også med vores historiske og kulturelle værdier vist, at vores land er forsikring. Derfor er jeg stolt af Sivas, jeg lykønsker brødrene Sivas, ”sagde han.

Sivas, en alsidig by

Sivas er en by med funktioner, der tiltrækker alles opmærksomhed, hvilket indikerer, at Parlamentets Sentent Şentop, “Alle kan se, hvor end de ser ud. Sivas, især dem, der udfører militærtjeneste her, er en by, de ikke glemmer den frostede. Selv i kulden er 'oprindeligt jeg fra Erzurum, men jeg bor i Sivas' en by, sagde han. Selv om det er koldt, har Sivas egenskaber ved at syntetisere de østlige og vestlige dele af Anatolia. Hundreder af digtere, forfattere, kunstnere som Pir Sultan Abdal, Asik Veysel, Kul Himmet, Sefil Selimî, Muzaffer Sarısözen voksede op i disse lande, fordi det var baseret på en gammel kultur. Indtil 16 århundrede var det et af de vigtigste centre i den historiske silkevej. I dag har det den samme værdi. 28 er den næststørste provins i Tyrkiet efter Konya med sin geografiske størrelse på tusind 500 km². De vigtigste vidner om vores sted i civilisationens historie er Gök Madrasah, Buruciye Madrasah, Ulu-moskeen og Behram Paşa Han. Den store moske og helbredelseshus i Divrigi, som blev inkluderet på UNESCOs verdensarvsliste i 1985, er et vigtigt dokument, der viser vores civilisationsniveau. Fra 700 til Anatolia, den tyrkiske nation, der har bygget et hjem i Anatolia, der spekulerer på niveauet for civilisation bygget i Sivas, vil jeg varmt anbefale dig at besøge. ”

Historisk Gökmedrese anmeldelse

Inden for kontakterne fra Sivas-provinsen besøgte Gök Medrese, hvis restaureringsarbejde var afsluttet, også guvernør Salih Ayhan og lykønskede dem, der støttede restaureringen af ​​det historiske monument, der vil fungere som Museum of Foundations. (Vores Sivas)

Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar