Çekmeköy Sultanbeyli Metro Construction er startet igen

mamoğlu Production har genstartet Duran Metro Line i årevis
mamoğlu Production har genstartet Duran Metro Line i årevis

Bygningen af ​​Çekmeköy Sultanbeyli Subway er begyndt igen; İBB Præsident Ekrem İmamoğlu genstartede Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metrolinje, som er blevet konstrueret i 2 år. Emamoğu understregede, at enhver service til byen ejes af offentligheden og sagde: ”Istanbuls magt og potentiale er forskellige. Verden stopper, Istanbul gør det ikke. Istanbul er verdens centrum. Dette handler ikke om i dag; for tusinder af år siden, det vil i dag og det også i morgen. Vi skal handle i overensstemmelse hermed og støtte hinanden i overensstemmelse hermed. Så vi er nødt til at bevæge os hele vejen. Vores 16 millioner menneskers hjerter skal strejke for Istanbul. ”

Byggeriet af Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metrolinje, som er blevet stoppet for 2 i årevis og kun 6 af sin fysiske produktion hidtil, er genstartet. TBM-maskinen (Tunnel Boring Machine), kendt som den ”underjordiske monster-mak, blev sænket til byggepladsen på Sancaktepe Station ved en ceremoni, som blev overværet af Istanbul Metropolitan Municipality-borgmester Ekrem İmamoğlu. Ceremonien deltog også i CHP Istanbul-stedfortræder Gökhan Zeybek og Sancaktepe-borgmester Şeyma Döğücü. Før ceremonien foretog trioen inspektioner på byggepladsen. Imamoglu takkede i sin tale ved ceremonien alle, der bidrog til opførelsen af ​​linjen.

“ISTANBUL ER IKKE ET ENKELT UDGIFT”

Når han sagde, at offentlig transport er et af de vigtigste emner i Istanbul, sagde İmamoğlu: ”Vores by har mange emner. Jeg ønsker, at vi kunne lave den 'vigtigste' definition af et enkelt spørgsmål. Men ikke sådan. Der er et andet punkt, der står på et andet punkt, som vi alle har at gøre med, såsom jordskælv, som vi alle betragter som vigtige spørgsmål. Eller socialt bør vi aldrig glemme, de vigtigste spørgsmål i vores land og vores by, flygtningespørgsmålet, der er spørgsmålet om flygtninge. ”Der er kun et vigtigt spørgsmål, sig ikke fokus på det”. Emamoğlu understregede, at de fremstiller forskellige løsninger inden for offentlig transport og sagde: ”Metro er vores førstelinjevirksomhed. Spørgsmålet om at hæve metroen til det højeste niveau i Istanbul er et nationalt spørgsmål. Vi er nødt til at bringe hundreder af kilometer metro ind i denne by. På den første dag, det blev startet, fra Mr. Sözen, vil jeg gerne takke enhver storbyborgmester, der bidrog individuelt. Vi har en påstand: 'At gøre mere'. Påstanden, der kommer efter os, skal kunne gøre mere. Vi sagde til ham: Hendes Alt vil være meget smukt 'og vi sagde ikke oldu Alt var meget smukt'. Filosofien er meget klar: Når du vågner op hver morgen, skal du sige, 'Alt vil være meget rart'. Hvilket, tage et skridt fremad for at gøre det bedre. ”Når du siger, at alt har været meget godt, er livet forbi,” sagde han.

“NU DAG, SERVICEDAG”

Imamoglu sagde, at da de tiltrådte, blev den samlede 8-metrolinie stoppet, og at de havde genstartet en anden linje efter Ümraniye-Göztepe metrolinje. Imamoglu sagde: ”I dag begynder vi at begynde på en anden linje. Denne linje er en vigtig linje. Jeg nævnte vigtigheden af ​​denne linje i vores indlæg i regionen. Ikke flere dage, servicedage. Mine venner fremsatte en intensiv undersøgelse af spørgsmålet om finansiering i forbindelse med gennemførelsen af ​​denne linje. 2 har startet processen med deltagelse af vores modige virksomheder, der er producenter af denne linje sammen med de økonomiske ressourcer, der er relateret til mobiliseringen af ​​denne byggeplads, der har stået i årevis. Jeg håber, at denne proces slutter hurtigt. Økonomien oplever ikke en let proces både i vores land og i verden. Finansieringen er nu meget værre end for 2 år siden. Det er også vigtigt, at Deutsche Bank, Tyskland, stoler på og bidrager til denne proces. Tak for samarbejdet leri.

“ISTANBULS KRAFT OG POTENTIAL ER ANDRE”

Am Istanbuls magt og potentiale er anderledes, sagde İmamoğlu, ”Verden stopper, og Istanbul gør det ikke. Istanbul er verdens centrum. Dette handler ikke om i dag; for tusinder af år siden, det vil i dag og det også i morgen. Vi skal handle i overensstemmelse hermed og støtte hinanden i overensstemmelse hermed.

Så vi er nødt til at bevæge os hele vejen. Vores 16 millioner menneskers hjerte skal strejke for Istanbul. Vi er nødt til at tage de rigtige beslutninger. Vi er nødt til at samarbejde om at tage de rigtige beslutninger. Dette arbejde; centralregering, Istanbul Kommune, distriktskommune har ikke sådan noget. Intet af dette er i vejen. Alle har brug for at handle med en karakter, der hjælper foran sådanne værker og formår at blive arm i arm. Vi er klar til det. Den, der trækker sin arm, vil vi kæmpe for at få fat i hans arm. Med andre ord betragter vi os selv som den mest modige institution med hensyn til samarbejde. Uanset hvilken person, institution og politisk autoritet vi ser på den. I denne henseende svarer dette til tolerance, tolerance, følelse af forening og forretningsmæssig gennemførelse. På dette tidspunkt er underskrifterne foretaget, og vi fejrer i dag med samarbejde fra IMM, entreprenører, Ankara og finansielle institutioner. Alle sammen bifalder, det er så enkelt. ”

“EJEREN ER OFFENTLIGE”

Emamoğlu understregede, at ejeren af ​​en tjeneste ikke var borgmesteren for den periode eller det politiske parti, der var ved magten på det tidspunkt. stat, offentlighed, nation. Med andre ord, du er mægleren, der lykkedes denne proces den dag. Jeg er agenten. I dag er jeg mægler, i morgen en anden. Lad os prise vores resultater, men aldrig sige 'Vi er ejeren'. Ikke ud af linjen. Derfor hører hvert projekt ikke til en part eller tilhører den ansvarlige. Vi som enkeltpersoner, der har en forpligtelse til at styre denne proces godt, har opfyldt vores pligt. Og vi vil samle vores folk med dette moderne transportmiddel. Ingen i munden vil høre: 'Vores partis projekt, mit projekt, jeg gjorde det.' Intet som det. 'Vi har gjort, nation vi har gjort. Vi vil fremskynde busfornyelsesprocessen for BRT, ikke kun metroen, men også vores offentlige transportfejl, der understøtter metroen. Især vil vi afkorte IETT-linjerne, ikke længe, ​​få dem til at udtrykke og støtte andre offentlige transportlinjer. Samtidig vil vi fokusere på søtransport og gøre andre punkter med offentlig transport mere effektive. Med andre ord vil vi skabe et fuldt integreret system i Istanbul. Offentlig transport er et spørgsmål om spænding, du har ingen chance for at sige, 'Vi har løst det helt'; men vi vil have et Istanbul, der er så moderne som muligt, hvor samfundet ikke forstyrres, foretager daglige ture med glæde og tilbringer det meste af sit liv i sit arbejde, styrke og sociale liv, ikke i offentlig transport. ” Imamoglu, der deler tekniske oplysninger om linjen, trykede på knappen med den ledsagende delegation efter hans tale og TBM-maskinen blev downloadet til byggepladsen med en ceremoni.

64 TUSENT 800 PASSAGERE flyttes på én vej

8-stationen, som forventes at lette vejtrafikken på den anatoliske side af byen, forventes at reducere køretøjets krydsninger mellem de to sider. Længden på smag, 10,9 kilometer, rejsetiden er 16 minutter. Linjen vil blive transporteret 64 tusind 800 passagerer i en retning i timen. line; Çekmeköy, Sancaktepe og Sultanbeyli distrikter passerer. Da den nye linje, som er fortsættelsen af ​​Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrolinje, blev taget i brug, blev Marmaray- og Metrobus-linjerne, færdige Marmaray- og Metrobüs-linjer, hvor gennemførelsesprojekterne blev afsluttet, Sultanbeyli-Kurtköy High Speed ​​Train og Yenidoğan-Yido Linh-Yeni-Zey-Line-Soy-Yesh-Line Vil blive integreret med Dudullu-Bostancı metrolinje og Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metrolinje.

Døre, der skal forhindre at falde på jernbane

Maj 2017 konstruktion startede i 29 december 2017'de stoppet af IMM. Byggeriet blev genstartet den marts 2018; på grund af manglende fremskridtsbetalinger blev byggepladsen imidlertid tystet i oktober 2018. Linjen, der blev genfremstillet ved at få lån fra Deutsche Bank med aftalen underskrevet i november 2019, er planlagt at blive taget i brug i det sidste kvartal af 2022. Mens hovedlinjetunneler i metro-systemet bores af TBM, vil 6-stationens platform blive bygget med NATM-tunnelmetoden, og billethaller bygges med åbent-tæt-system. Platformen og billethaller på 2-stationen realiseres med den komplette open-close-metode. Linjen, der er bygget med den nyeste teknologi, giver Metro Fuldautomatisk Driverløs Metro ”-service. Dreng i fuld længde Platform Separatordøre leyen vil blive brugt i stationerne for at forhindre at falde på skinner. På Samandıra Station kan chauffører parkere deres køretøjer og fortsætte deres rejser med metro. Til dette formål leveres 336-køretøjets fuldautomatiske mekaniske parkeringsservice.

Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar