Agenda Trabzon Railway på TSIAD

tsiadda gundem trabzon jernbane
tsiadda gundem trabzon jernbane

Agenda Trabzon Railway ved TSIAD; Trabzon Industrialists and Business People Association's ugentlige bestyrelsesmøde for medlemmet af Trabzon Erzincan Railway Platform, Ortahisar og Metropolitan Municipality Council, Mustafa Yaylalı, deltog.

TSİAD-præsident Sırrı Eren sagde, biri En af de ikke-statslige organisationers pligter er at skabe offentlig mening om spørgsmål, der vedrører byen og at bidrage til visionen om byen. Vi arrangerede dette møde for at udveksle oplysninger om jernbaneprojektet, som vi betragter som meget vigtigt i vores fremtid for at få information om emnet og det punkt, vi er kommet fra, Mustafa Yaylalı, et medlem af jernbaneplattformen, der har givet udtryk for dette spørgsmål siden 2010.

Jeg vil gerne takke hr. Yaylalı, den tidligere præsident for Chamber of Civil Engineers, for hans deltagelse i bestyrelsesmødet. Investment Island, South Ring Road, er de projekter, vi har brug for at gennemføre kontinuerlig gymnastik for at udfylde fremtidens vision for vores jernbaneby. Igen for vores by, turisme, letbanesystem, spørgsmål om transportplaner som fælles sind skal samarbejdes, det vil være meget nyttigt at tænke sammen. Som TSIAD fortsætter vi de møder, hvor vores medlemmer vil være opmærksomme på problemerne med Trabzon. På denne måde vil alle bidrage til løsningen af ​​problemer på forskellige platforme ”.

Mustafa Yaylalı, medlem af jernbaneplattformen, der holdt en præsentation for bestyrelsen for Trabzon-Erzincan om TSIAD, sagde, at et godstog for første gang rejste fra Kina og tog til Prag ved hjælp af Marmaray og sagde: ”Verden forandrer sig. Ruterne i verdenshandelen rekonstrueres. I dag planlægger Kina nu at nå de baltiske lande.

Trabzon og Kherson er meget vigtige havne i denne plan. Det er tydeligt, at den korteste afstand til Sortehavet, der vil sætte hovedbanelinjen, der passerer gennem Erzincan Erbaş, ind i denne plan, er Trabzon-havnen med 230 km. En sådan mobilitet vil genoplive havnen i Trabzon og kan også være en kilde til nye linjer og planer med Rusland. Du skal se på begivenheden gennem godstransport. Samsun Sarp-jernbane betragtes som persontransport og højhastighedstog, men vores prioritering bør være at oprette forbindelse til verdensmarkedet, der passerer vores last, ikke passagerer. Med tog kan Trabzon igen være et center. Vi skal oprette forbindelse til Erzincan og dermed oprette forbindelse til verdens største handelslinje og derfor direkte til verden.

Denne linje understøttes af Diyarbakır, og GAP-produkter får adgang til de nordlige markeder. Erzincan Railway er i en vigtig position, der forbinder alle aksler. Vores byer bør planlægges i henhold til denne linje og handelsmængde, og forbindelser bør etableres med de nordlige havne i Sortehavet via denne store handelslinje. Arsin Investment Island, som vil være en industriområde baseret på højteknologi, bør lægges på bordet ved at etablere forholdet mellem produktionen og verden og den linje, vi taler om. Når vi sætter denne vision på plads, vil tilstødende provinser også drage fordel af denne situation. Rize, Hopa, Batumi-jernbanen vil også blive dannet mere økonomisk. ”

TSIAD-præsident Sirri Eren Trabzon-Erzincan jernbaneplattformmedlem Mustafa Yaylali takkede for hans detaljerede præsentation Mødet sluttede efter spørgsmål og svar-sektionen. (xnumxsaat)

Aktuelle jernbanetilbud

Mon 09

Golftrafikken

Område 9 @ 08: 00 - Område 11 @ 17: 00

Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar