Verdensmesterskabet for hørselshemmede cykling slutter

verdensmesterskab for hørehæmmede sluttede
verdensmesterskab for hørehæmmede sluttede

Gaziantep guvernørens kontor i koordination, Gaziantep Metropolitan Kommune ungdom og sport Services Department blev afsluttet med formandskabet til Tyrkiet Døve verden Døve Cycling Championships blev afholdt i samarbejde med Idræts-Forbund og 36 72 kilometer pointløb.


36 kilometer kvinder Viktorovna Alisa Bondareva fra Rusland først, Yelisaveta Topchaniuk fra Ukraine anden, Aleksandra Ruslanovna Evdokimova fra Rusland blev tredje. I 72 kilometer mænd kom Dmitrij Andreevich Rozanov fra Rusland først, Ivan Vladimirovich Makarov kom på andenpladsen, Evgeny Mikhailovich Prokhorov blev tredjeplads.

BREATHES blev hjulpet den sidste dag i CHAMPIONSHIP

Borgmester Fatma Sahin, pioner "Sports Friendly City" identitet, der skiller sig ud med veteraner byer, 28 første gang organiserede xnumx'ünc i Tyrkiet mellem oktober 02 November 2019 dato verden Deaf Cycling Şampiyonası'yl var skueplads for konkurrence på højt niveau. Atleterne kæmpede for at bryde og trampede for at vinde medaljer. På mesterskabets sidste dag gav kvinderne og mænds point race publikum spændte øjeblikke. 14 og 36 kilometer i konkurrencen; kvinder blev efterfulgt af Viktorovna Alisa Bondareva fra Rusland, Yelisaveta Topchaniuk fra Ukraine og Aleksandra Ruslanovna Evdokimova fra Rusland. Hos mænd var Dmitrij Andreevich Rozanov fra Rusland først, Ivan Vladimirovich Makarov blev anden, Evgeny Mikhailovich Prokhorov blev tredje.

EFİLOĞLU: EN STOR GAIN FOR Vores GAZİANTEP TIL CHAMPIONSHIP

Championship evalueringen af ​​Aktive Unge og Sport Services Department Zakarias Efiloğlu, minder om, at xnumx'ünc verden Døve Cycling Championships 14 12 atleter deltager lande, "Championship blev afholdt for første gang i Gaziantep, Tyrkiet. Vi blev beæret over, at der blev afholdt et verdensmesterskab i Gaziantep, hvilket var en stor sejr for vores Gaziantep. Atleter fra 50 konkurrerede meget godt i løbet af dagen. Disse løb bragte ophidsede øjeblikke og stigningen af ​​adrenalin. Både atleterne og Cykelforeningen var tilfredse med begivenheden og takkede borgmesteren i Gaziantep Metropolitan Municipality Fatma Şahin for at være banebrydende for denne begivenhed. Vi fortsætter vores aktiviteter ved at handle fra Şahin Şahins Gaziantep 'Sports Friendly City' tilgang. Vi foretog bytur til de deltagere, der kom til byen, introducerede vores by og sendte dem til deres lande på en meget glad måde. Jeg vil gerne takke borgmester Fatma Şahin, som er en varm minister og tilhænger af hvert projekt, vi ønsker at blive udført. ”

YİĞİT: VI REALISERET Vores mål som et team

Cykelforbund Bestyrelsesmedlem og Deaf Cykling landshold, den tekniske direktør Hakan Yigit, World Døve Cycling Championships, der tidligere var planlagt til at finde sted i Rusland, men sagde, at han besluttede at være i Tyrkiet, organisationen om at give afkald på hosted af Rusland.

Yiğit sagde, at de forbereder sig til turneringen på meget kort tid og sagde: ”Vores atleter er uerfarne mod andre konkurrenter. Vi startede med OL i Samsun i 2017, vi etablerede vores hold. Så vi er lidt bagud med hensyn til erfaring. Når vi ser på de udenlandske atleter, der kom her, især russerne, har de været interesseret i denne sport siden barndommen. På trods af dette kæmper vores atleter mod hinanden, graderne er meget tæt, men denne forskel vil blive lukket på kort tid. Selvom 2 er en år gammel historie, er de grader, vi får, meget gode. Vores mål er at have en mening om vores oplevelse som vores andre konkurrenter. Jeg tror, ​​at hvis de ikke tager en pause, kan de gøre det. Vi blev 100 i 2 kilometer konkurrence for mænd i hold. Vores taktik justeres i overensstemmelse hermed. Det var meget vanskeligt at håndtere modstanderne individuelt, men det var en udfordring fra hovedet til hoved. Som et team har vi nået vores mål og taget standpunkt. ”


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer