Borgmester Altay afgav en redegørelse om Konya Metro og andre investeringer

præsident altay konya metro og andre investeringer afgav en erklæring
præsident altay konya metro og andre investeringer afgav en erklæring

Borgmester i Konya Metropolitan Kommune Ugur Ibrahim Altay, mødtes med pressemedlemmer i Konya foretaget dagsordenevalueringen.

Ugur Ibrahim Altay, borgmester i Konya Metropolitan Municipality, mødtes med repræsentanter for lokale og nationale presseorganisationer i byen og vurderede dagsordenen. Verdens Kommuner Association medformand for Konya og Tyrkiet er meget vigtigt i forhold til repræsentationen af ​​at understrege præsident Altai, Konya Metro, Ardıçlı TOKI, talte om investering afgørende for Konya som et nyt industriområde.

Seljuk Convention Center i organiserede programmer taler ved borgmester Ugur Ibrahim Altay, FN World Union af kommuner og byer og lokale regeringer Association (UCLG), der erindrer om valgt medformand for opgaven, var det ekstremt vigtigt i forhold til repræsentation i Tyrkiet og Konya sagde han.

Vi var vidne til realiseringen af ​​en drøm i Konya

Borgmester Altay, der fremsatte udsagn om den seneste status for investeringerne i Konya, sagde, at de var vidne til realiseringen af ​​en drøm om Konya med bud på metro. Ved krydset mellem Fatah Street og Kışla Street begyndte 10 tusinde mennesker ved siden af ​​gymnastiksalen 30 tusinde kvadratmeter ved siden af ​​opførelsen af ​​hovedbyggeriet at give information til præsident Altay, ”21.1 kilometerlange arbejde vil være den første fase af 22-stationen. Udbud er den største offentlige investering i Konya. 1 milliarder 190 millioner euro vil blive investeret. I betragtning af at Konya-Ankara YHT er en investering på 1 milliarder dollars, forstår vi, hvor vigtigt arbejdet er for Konya. Arbejdet forventes afsluttet i 4 år. Køretøjskøb blev foretaget af Konya Metropolitan Municipality. I den sidste periode gennemføres alle køretøjskøb af Konya af Ministeriet for transport og infrastruktur. ”

TRAFIKKS ALTERNATIVE TRE NYE GATER

Borgmester Altay understregede, at de ønsker at afslutte processen så hurtigt som muligt ved at give Konya mindst mulig besvær under metro-byggeprocessen og sagde: ”Vi forventer også en vis forståelse fra befolkningen i Konya. Fordi der vil opstå midlertidige problemer med permanente løsninger. I mellemtiden er ekspropriationsarbejder i gang for at åbne tre nye gader i Karatay, Meram og Seljuks for at lette trafikken. Sultan Abdulhamid Khan Street, Celaleddin Karatay Street og Ismail Ketenci Avenue åbnes for at skabe tre alternative gader. I 2023 begynder vi at bruge Konya Metro. Jeg ønsker, at det allerede vil være gavnligt for vores by ”.

KONYA VIL VÆRE EN INDUSTRIEL WEBSITE

Borgmester Altay fortsatte sin tale ved at dele en vigtig fremgang i transporten af ​​gammel industri og Karatay industri: På dette tidspunkt indgav vores 2 bin 776-borger en foreløbig ansøgning, og både betalingsbetingelserne og kvadratmeterne for butikkerne blev bestemt. Fra slutningen af ​​måneden begyndte TOKI at modtage officielle ansøgninger gennem banker. 2 bin 473 borgere har officielt registreret. Vores forudregistrerede borger 303 registrerede sig ikke. De fik en yderligere periode på 1 uger, og 100 borgere ansøgte om mere. 8 Procentdel Et betydeligt skridt er taget for at sikre, at hele det samlede ejendomsret til selskabet ejes af Eski Sanayi og Karatay Sanayi. Vi håber, at byggearbejder vil starte der i foråret. Forhåbentlig bygger vi en industri, der vil føre vores håndværkere til fremtiden så hurtigt som muligt

KONSTRUKTION AF 1057-BOLIG I ARDIÇLI FORARBEJDER MEGET HURTT

Borgmester Altay sagde, at de havde gennemført et af deres løfter. ”Der var en utrolig efterspørgsel efter sociale boliger i Konya. Som et resultat af vores forhandlinger med TOKI blev ejerne af 1.057-boliger i Ardıçlı identificeret. Der blev afholdt et udbud for første gang i Konya i den organiserede industrizone med en gruppe borgere, handicappede, pensionister, martyrer, enker, forældreløse og veteraner på grund af at være sociale boliger. Bygningen af ​​1.057-boligen er i øjeblikket i gang. Byggeriet går meget hurtigt. Vi har ikke mulighed for at lægge grundlaget for det, vi gør. På grund af den høje efterspørgsel fortsætter et andet 1.000-boligprojekt. Forhåbentlig vil TOKI genoptage driften af ​​en anden 1.000-bopæl i Ardıçlı-området. Der bygges en by med sin skole, moske og sociale områder. Jeg ønsker, at dette skal være til gavn for vores by ”.

Vi forberedte alle slags ceremonier

Konya er også i en vigtig forberedelse i disse dage og fremhæver præsident Altay, 746. I Vuslat-jubilæums internationale jubilæumsprogrammer vil Konya være vært for titusinder af besøgende fra hele verden, og som storbyens hovedstad har de foretaget alle former for forberedelser, og åbningsceremonien i december 7 Minister for miljø og urbanisering Murat Institution, kultur og turistminister Mehmet Nuri Ersoy og sundhedsminister Fahrettin Koca med angivelse af, at han vil deltage.

Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar