Japans ambassadør besøgte Sivas Chamber of Commerce and Industry

Japans ambassadør besøgte Sivas Chamber of Commerce and Industry
Japans ambassadør besøgte Sivas Chamber of Commerce and Industry

Den japanske ambassadør Akio Miyajima besøgte Sivas Chamber of Commerce and Industry (STSO). Akio Miyajima, Japans ambassadør, hilst velkommen af ​​STSO-formand Mustafa Eken, var vært i protokollarummet M. Rifat Hisarcıklıoğlu.


Eken sagde: ”Jeg byder dig velkommen til Ekio, den japanske ambassadør Akio Miyajima, på vegne af vores 8 håndværkere, handlere og industrialister, der giver oplysninger om Sivas 'økonomiske, kommercielle, turistmæssige og underjordiske rigdom. Han besøgte vores afdeling for at bekymre sig om erhvervslivet. Jeg byder dig velkommen til vores by. ”

Eken sagde, at Sivas er forbedret med hensyn til både industri og handel, og sagde Eken: ”En ny OIZ åbnes i vores by. Demirağ OSB er et vigtigt investeringsprojekt med et jernbanesystem og en logistikby. 6. Regionale incitamenter vil også blive underskrevet og vil være en vigtig applikation for investorer. Vi ønsker støtte fra investoren. Vi vil oprette forbindelse til Ankara og Istanbul med højhastighedstog. Sivas er en sikker by. Hvis der er en investering, der kommer til vores land i Japan, vil vi være som Sivas. ”

Japanske ambassadør Akio Miyajima sagde, at han var hovedstaden i Seljuk-staten og var glad for at være i en vigtig by, hvor grundlaget for republikken blev lagt. ”Sivas er en vigtig by. Jeg er glad for at besøge en sådan person. Derudover er Sivasspors succes også meget vigtig og tillykke. "

Under henvisning til udviklingen af ​​japansk-tyrkiske forhold viser, at japanske ambassadør Akio Miyajima, "200 japanske selskaber opererer i Tyrkiet. Jeg ved, at Sivas vil oprette et nyt industriområde. Det tog ca. 6 timer i bil og mit første besøg i Sivas. Med ankomsten af ​​højhastighedstoget øges Sivas turismekapacitet.

At være i stand til at gøre en god forretning har brug for et godt partnerskab med Tyrkiet i den asiatiske handel. Partnerskaber med japansk-tyrkiske virksomheder går godt. For tyrkiske virksomheder vil japanske partnerskaber være gode. Japan vil være en god partner for udviklingen af ​​tyrkisk handel. Samarbejde, der skal etableres mellem de to lande, vil stimulere det kommercielle liv. Vi har en økonomienhed i vores ambassade i Ankara. Vi har en enhed i Istanbul til at øge japansk-tyrkiske forbindelser. Desuden forbedrer vores samarbejde med TOBB og DEİK vores kommercielle forbindelser. ”

Eken gav vigtige oplysninger om Sivas og sagde: ”I denne samtale forklarede vi, at Sivas er en attraktiv provins. Vi ønsker, at investorer skal komme til Sivas fra Japan, ikke andre steder. Sivas er en vigtig by med sine miner, naturlige skønheder og en struktur egnet til udvikling, og virksomheder, der vil investere, vil ikke fortryde det. ”

Den japanske ambassadør Akio Miyajima sagde: ”At se er at tro. Selvfølgelig vil jeg prøve at gøre mit bedste. Jeg vil også mødes med japanske forretningsfolk for at komme her og investere. Selvfølgelig vil jeg gøre de nødvendige incitamenter til at se turismen og naturlige skønheder i Sivas. ”

Ved afslutningen af ​​besøget begav Eken Sivas-kam og kniv til den japanske ambassadør Akio Miyajima.

Japans ambassadør besøgte Sivas Chamber of Commerce and Industry
Japans ambassadør besøgte Sivas Chamber of Commerce and Industry

Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar