Çambaşı Snow Festival begynder på søndag

cambasi snefestival starter søndag
cambasi snefestival starter søndag

15-årsjubilæet for Çambaşı Snow Festival, der afholdes i Çambaşı Plateau, et af Ordus foretrukne turistcentre, afholdes i år. Festivalen, der arrangeres regelmæssigt hvert år, starter søndag 26. januar 2020, kl. 10.00.

DET VIL VÆRE EN FULL FESTIVAL


Organiseret af Ordu Metropolitan Kommune og Kabadüz Kommune, er den 15. Çambaşı Snow Festival vært for farverige billeder med mange begivenheder, der skal afholdes. På festivalen afholdes amatør sne-konkurrencer og skikonkurrencer. Yahya Altun og Yılmaz Kaptan holder koncert på festivalen, hvor Ordu Metropolitan Municipality City Orchestra også optræder. Derudover tilbydes lokale godbidder til borgerne på tribunerne, der skal åbnes i festivalområdet, hvor forskellige konkurrencer afholdes.

“ALLE Vores sygeplejersker inviteres til vores festival”

Udtrykket af, at Çambaşı Plateau er blevet et af Ordu's turismemærker, sagde Ordu Metropolitan Kommunes borgmester Dr. Mehmet Hilmi Güler, ”Çambaşı Ski Center med en højde på 2000 er blevet et af attraktionens centre for vinterturisme. Som Ordu Metropolitan Municipality arbejder vi intenst med at opleve og se vores skønhed i vores by mere. Turisme i vores by er nu 3 måneder, ikke 12 måneder. I denne sammenhæng inviterer jeg alle vores medborgere til Çambaşı Snow Festival, som vi vil arrangere for 15. gang. ”

Koordinationsmøde blev hjulpet

På den anden side blev der afholdt et møde under koordinering af Ordu Metropolitan Kommunes vicegeneralsekretær Ali Erdal Gülderen og Kabadüz-borgmester Yener Kaya vedrørende den 15. sne-festival Çambaşı. Under mødet blev emnerne relateret til transport af borgere, der vil deltage i festivalen, og de undersøgelser, der skal udføres i marken, drøftet.Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar