Sledefestival afholdes på Orduplatåerne

hær glider i græsarealer organiseret
hær glider i græsarealer organiseret

Ordu Metropolitan Municipality for at forbedre vintersport og vinterturisme i provinsen Ordu arrangerede en slædefestival på 3 separate baner.

Slædefestivalen arrangeret af Metropolitan Municipality og afholdt for første gang i Ordu; Aybasti Thursday Plateau, Mesudiye Keyfalan Plateau og Akkus Argan Plateau blev afholdt. På festivalen arrangeret i 3 forskellige numre, nød alle fra 7 til 70, der kom til landingsområdet med service- og supportfaciliteterne i Ordu Metropolitan Municipality, sneen. Borgmester i Ordu Metropolitan Municipality Mehmet Hilmi Guler deltog i festivalen, der blev afholdt i Aybasti torsdagplateau. Kano-løb, kano-skiløb, snowboarding og kælkebane blev afholdt på Aybastı Plateau, som er berømt for sine bugter. Senere blev te og grill serveret ved ilden.

“ALLE vil se dette sted vidunderligt verdensomspændende”

Derefter vil Aybastı være helt anderledes udtrykt af borgmesteren i Ordu. Mehmet Hilmi Güler sagde: uz Vi ønsker at gøre Perşembe Highland til et seværdighedscenter om vinteren. I denne forstand har vi taget meget vigtige skridt. Derefter ingen kulde og ingen tilbagetog. Der vil være skiløbere og kajaksejere, der konkurrerer i bukserne. Alle vil se dette sted, som er et under i verden. Vi vil bygge bungalower her. Derefter vil Aybastı være helt anderledes. Vores forfædre opdagede tidens skønhed. Nu vil vi gøre dette sted endnu smukkere og erobre dit hjerte. Dette er også hjertet i kommunen. Alt vores arbejde er at gøre dig glad og få dig til at smile. Jo mere du er tilfreds, jo mere tilfredse bliver vi. Det eneste, vi forventer af dig, er at sikre udviklingen af ​​Aybastı med at øge dit husdyr. Aybastılı mest succesfulde forretningsmænd i Tyrkiet. Vi er nødt til at få disse forretningsfolk tilbage her. Ingen vil synge folkesangen mere. ”

UZ Vi lever en af ​​de mest smukke dage om vinteren ”

De sagde, at de gjorde alt, hvad de kunne for at forskønne hæren. Şenel Yediyıldız sagde: ”I dag er vi ved Tokat, Amasya og Sivas gate. Vi er her med dem fra nabobyer. I dag så vi, hvor smuk vores by og vores plateauer er. Vi har en af ​​de bedste dage om vinteren. Så længe vi leverer enhed og solidaritet i vores by, har vi det. Vi gør alt, hvad vi kan for at gøre dette sted smukt. Med den værdifulde start og bidrag fra vores Metropolitan Mayor, udnævnte vi dette bassin til Bolaman Basin og startede et projekt. Med dette projekt vil disse lande blive mere beboelige. ”

”Vores præsident vendte lyset til os ved at bruge våben i 3 måneder, ikke 12 måneder

Aybastı og Perşembe Plateau bør ses af alle, der understreger Aybastı-borgmesteren Beytullah Gençtan, ”Vores hovedstads-borgmester ikke 3 måneder, 12 måneder gav os et let sigende hær. Torsdag Plateau, Aybastı'm meget smuk. Vi vidste, at det var smukt om vinteren, men hun måtte vide, at hun kunne se disse skønheder i sine mennesker. Denne vinter kom så mange mennesker til platået for at have det sjovt. I dag har vi borgmestre fra andre byer, der kommer fra nærliggende distrikter. I dag skal vi alle have det godt sammen. ”

“FESTIVALEN VAR EN BEGYNNING TIL OSS”

Borgmesteren i Mesudiye Isa Gul sagde, at festivalen var en start og sagde, festivalen Den festival, vi holdt her i dag, var begyndelsen for os. Jeg vil gerne takke vores borgmestre borgmester for at have støttet os i denne sag. Vi tror, ​​at vores Mesudiye-plateau vil være et af de nummererede steder i Ordu som Ulugöl som Çambaşı Plateau.

“ARGAN STED VIL VÆRE EN AF ØJEPLASSERNE GÖ

Ordfører for Akkus Isa Demirci, der talte inden for programmets rækkevidde, sagde: Ar Our Argan Plateau er et af de vigtigste steder i hærens åbning for turisme i 12 måneder. Dette vil være et af de foretrukne steder i fremtiden. Vi forberedte infrastrukturen på vores plateau til sommer- og vinterturisme. Jeg vil gerne takke vores borgmester i Metropolitan Municipality, der har bidraget til denne organisation. ”

“VI HAR NYTET ABDOMAEN”

Borgere, der deltog i programmet, ”Det var en meget flot organisation for os. Vi nød sneen fuldt ud. Vi har samlet gode minder her. Borgmester i Ordu Metropolitan Municipality, der har bidraget til disse aktiviteter. Vi takker Mehmet Hilmi Güler ”.

Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar