BTSO 2020 første forsamlingsmøde blev afholdt

Det første forsamlingsmøde i btso året blev afholdt
Det første forsamlingsmøde i btso året blev afholdt

Det første forsamlingsmøde i Bursa Chamber of Commerce and Industry i 2020 blev afholdt. BTSO-formand İbrahim Burkay erklærede, at TEKNOSAB, som er symbolet på den nye industrielle revolution, har udviklet sig hurtigt i 4 år og sagde, "Vi vil starte fabrikskonstruktion i 20 i TEKNOSAB, den første organiserede industriområde, der blev oprettet i Bursa i de sidste 2020 år."


BTSO januar-forsamlingsmøde blev afholdt i Chamber Service Building. Borgmester Burkay, der sagde, at de gennemførte hjælpekampagner til jordskælvet i Malatya og Elazig som Bursa-forretningsverdenen, takkede de virksomheder, der støttede kampagnen for deres følsomhed.

“Vores største vinding er vores styrke i fremmed handel”

Præsident Burkay sagde, at et år, hvor protektionismepolitikkerne hurtigt voksede på verdensplan, sagde, at Bursa bevarer sin økonomiske præstation på trods af alle vanskeligheder.

Præsident Burkay udtrykte, at Bursas største fordel er dens udenrigshandelsmagt, “Bursa leverer 44% af sin magt i økonomien fra udenrigshandel. Bursa, der realiserede 15.8 milliarder dollars eksport sidste år, er en by med 7 milliarder dollars overskud til udenrigshandel. Det er lykkedes vores by at øge sin eksport, omend 1-2 point, i en periode, hvor udenrigshandelen i verden er indsnævret. Vores Global Fair Agency, UR-GE og indkøbsdelegationsorganisationer, der drives af vores afdeling, bidrager også væsentligt til vores virksomheds udenrigshandelsaktiviteter. ”

“DEN KUN OSB TEKNOSAB I DE SIDSTE 20 ÅR”

Bemærk, at 25 milliarder dollars investering, 150 tusind arbejdspladser og 40 milliarder dollars eksport er målrettet mod TEKNOSAB, symbolet på den nye industrielle revolution, understregede præsident Burkay, at arbejderne i TEKNOSAB har udviklet sig hurtigt i 4 år. İbrahim Burkay sagde, “TEKNOSAB fik juridisk personlighed i 2016. Der blev afsat tildelinger i 2017, og dens infrastruktur blev afsluttet med 2019-60 procent ved udgangen af ​​65. Forhåbentlig sigter vi mod at starte fabrikskonstruktion i 2020. TEKNOSAB er den første organiserede industriområde, der er etableret i Bursa i de sidste 20 år. Dette projekt vil bidrage væsentligt til vores bys avancerede teknologiproduktion. ”

"TYRKIET bilindustri TRANSFORMATION vilje fremskyndet"

Peger til formanden for Tyrkiets bil Burkay tale vil bidrage til omdannelsen af ​​bilindustrien selskaber fortsatte med at blive fremstillet i Bursa, sagde han: "Bursa, har en stærk baggrund i bilindustrien og industrielle. Denne oplevelse gjorde Bursa til centrum for det indenlandske og nationale bilprojekt. Vi tager skridt til at realisere en industriel infrastruktur, der er mere udsat for både autonome og robotteknologier, især i Bursa, med ekspertisecentre under taget af BUTEKOM. Indenlandske og nationale biler vil tilføje værdi til vores by. Panini succes med dette projekt, men også for vores virksomhed i Bursa, Tyrkiet, som har den mest kraftfulde konverter industrien vil spille en rolle i forbindelse med overgangen til nye teknologier i bilindustrien. Mange af vores virksomheder har startet diskussioner om nogle nye teknologiprodukter fra anlægget, som nu vil starte produktionen i Gemlik. Jeg tror, ​​at dette skridt er meget vigtigt for både Bursas og vores branche fremtid. ”Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar