MTB-præsident Özdemir: 'Container Port Project tilhører Mersin'

mtb præsident ozdemir hører til containerhavn-projektet myr
mtb præsident ozdemir hører til containerhavn-projektet myr

Mersin Commodity Exchange-præsident Abdullah Özdemir erklærede, at projektet, der tidligere blev kaldt 'Mersin Container Port', var inkluderet i det 'præsidentielle årlige program' som 'der skulle bestemmes i det østlige Middelhavsregion'.


Der er flere projekter, der direkte eller indirekte vedrører Mersin i det præsidentielle årsprogram for 2020. Disse omfatter:

Foranstaltning 335.3. Jernbanelinjen Konya-Karaman-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep vil blive afsluttet, og adgangen til produktionsindustrien til havnene Adana, Mersin og İskenderun vil blive letter.

Handling: Adana-Mersin 3. og 4. linjekonstruktion og 1. og 2. linierehabilitering, Çukurova Airport Connection-projekt vil begynde byggeriet.

Foranstaltning 336.2. En hovedlasthavn med fokus på transit vil blive bygget i det østlige Middelhavsområde, som vil være porten til Mellemøsten og Centralasien geografi.

Handling: Placeringsbestemmelse foretages i det østlige Middelhavsområde, og undersøgelser af projektundersøgelser afsluttes.

Foranstaltning 338.2. Çukurova Lufthavn vil blive afsluttet, og dens forbindelse til hovedbanenettet vil blive leveret.

Handling: 65 procent fysisk realiseringsniveau opnås i de igangværende infrastrukturarbejder i Çukurova Lufthavn. Overbygningsfaciliteterne vil blive tilbudt inden for rammerne af OPP.

Foranstaltning 339.3. Çukurova Regional Airport Connection Road afsluttes.

Handling: Çukurova regional lufthavnsforbindelsesvej afsluttes.

Mål 339.5. Erdemli-Silifke-Taşucu-13, der giver forbindelsen mellem den østlige Middelhavsregion og den vestlige Middelhavsregion. Regional grænsestatsvej og Alanya-Gazipaşa-5. Regional grænsestatsvej (Middelhavskysten) vil blive afsluttet.

Handling: Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Regional grænsestatsvej og Alanya-Gazipaşa-5. Arbejdet afsluttes på det 21 km lange afsnit af Regional Border State Road (Mediterranean Coastal Road).

Mål 339.8. Adana South Ring Road, der vil betjene forbindelsen mellem Adana og Osmaniye Organised Industrial Zone og Ceyhan Industrial Specialization Region til Yenice Logistics Center og Mersin Port, vil blive afsluttet.

Handling: Byggearbejder vil blive afsluttet på 6 km afsnittet af Adana South Ring Road.

Næstformand Fuat Oktay understregede tidligere, at projektet tilhører Mersin

Özdemir, jeg mener, at vi blandt disse projekter, som er af stor betydning for vores by, skal fokusere på investering i containerhavn med det samme. Fordi for det relaterede projekt vil "lokalitetsbestemmelse foretages i det østlige Middelhavsområde, og undersøgelser af projektundersøgelser vil blive afsluttet." bestil beskrivelsen.

Imidlertid blev denne investering navngivet som "Mersin Container Port" i den tiende udviklingsplan. Hvis vi som by ikke griber ind for at bestemme lokalitetsbestemmelsen som Mersin, vil provinser som Adana og Hatay i det østlige Middelhav ønsker at gøre krav på dette projekt.

Da Hr. Lütfi Elvan, formand for Plan- og Budgetudvalget, behandlede spørgsmålet under de 11. udviklingsplanforhandlinger, havde vores næstformand, Fuat Oktay, allerede understreget, at projektet tilhører Mersin.

Vi har ikke råd til at miste containerhavnsprojektet som Mersin

Havnen er hjertet i Mersin-økonomien. Derfor er havnen et uundværligt element i enhver fremtidig fremskrivning for vores by. Med Container Port Project vil vores by gå langt i retning af at være et logistikcenter.

Derudover er udvidelsen af ​​havnekapaciteten nu blevet et imperativ for Mersin. Derfor har vi ikke råd til at miste dette projekt, som har været i investeringsplanerne i mange år, som Mersin.

Vi skal være alle Mersin én krop

Med dette faktum bør Özdemir skabe en effektiv lobbystyrke ikke kun for Container Port Project men også for alle vores investeringer i Mersin. At nå de mål, der er inkluderet i det årlige program med hensyn til vores by, og også designe nye projekter, der ikke er inkluderet i dette program, men som Mersin har brug for, afhænger af vores handling som by.

Vi har magten til at udføre dette ved at arbejde i koordinering med al vores dynamik i vores by, især ejerskabet af vores stat. Imidlertid kan vi med denne vision sikre, at Mersin udvikler sig videre på alle områder, fra økonomien til niveauet for velfærd, fra kvaliteten af ​​det sociale liv til beskæftigelsen og indkomstgenereringskapaciteten. brugte udtryk.


Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar