Martyr Birol Yıldırım Boulevard åbnede for service med New Melet Bridge

sehit birol yildirim boulevard med ny melet bridge åbnet
sehit birol yildirim boulevard med ny melet bridge åbnet

Martyr Birol Yıldırım Boulevard, som blev bygget af Ordu Metropolitan Municipality for første gang i Ordu, som et alternativ til ringvejen og New Melet Bridge, som kan bruges som et alternativ til Sortehavets kystvej, blev taget i brug med en ceremoni.


Fra den nye busstationplacering er ruten på 5 km, der ligger i industriområdet Karapınar Mahallesi og dækket med varm asfalt fra Yeni Melet-broen til Kayabaşı-krydset, blevet en alternativ vej til motorvejen såvel som trafikdensiteten i regionen.

“VI GANGT FOR AT VÆRE ET MÆRKET BY”

Ordu siger, at Ordu tager faste skridt hen imod at blive en brandby, Ordu Metropolitan Mayor Dr. Mehmet Hilmi Güler sagde: ”I dag bringer vi to smukke værker til vores Ordu. En af dem er New Melet Bridge, 236 meter lang. Denne bro vil være et nyt fartøj til Ordu, det vil lempe vores trafik. Vi var med til at bringe kalenderen foran ved at handle på denne bro, som planlægges bragt til vores by på en anden dato. Jeg vil gerne takke motorveje, der bragte denne tjeneste til vores by i en periode på 2 måneder. Dette viser styrken i vores tilstand. Så åbnede vi en dejlig boulevard. Som borgere i Kadirşinas navngav vi navnet på vores martyr Birol Yıldırım, som ofrede sit blod og liv for dette land til denne boulevard. Må 5 km ruten være til gavn for vores borgere. De omtrentlige omkostninger ved de to investeringer er 30 millioner TL. Vi fortsætter med at tage modige og målbevidste skridt. Vi vil tilføje mange smukke værker til vores by. Vi er på vej til at blive en brand city. I denne forstand var et af de vigtigste job at løse trafikproblemet. Med dette trin vil vores trafik være mere behagelig. Vi tænker på en anden bro, hvor Melet møder havet. Vi planlægger også dette. Ordu vil være en by, der også er kendt af sine broer. Melet vil være et smukt livscenter. Når vi er klar over disse, vil vores hær blive meget smukkere inden for turisme og industri. ”

“Jeg GRATULERER VORES KOMMUNE FOR METROPOLITAN KOMMUNE”

Borgmester i Ordu Metropolitan Municipality Guvernøren for Ordu Seddar Yavuz, der indledte sin tale ved at takke Mehmet Hilmi Güler, sagde: ”Jeg vil gerne takke vores borgmestre borgmester for hans arbejde og lykønske ham. Da Cevizdere-broen kollapsede på grund af katastrofen i de sidste år, så vi, at vi ikke havde nogen alternativ måde. Det er vigtigt ikke at krydse broen. Gud forby, vigtigheden af ​​disse investeringer med hensyn til strategisk, sikkerhed og transport bliver tydeligere i lignende situationer. Derfor er det nødvendigt at se på investeringer fra dette aspekt. Jeg lykønsker vores arbejdende regionale direktorat og hovedstadsdirektoratet for hovedveje og ønsker, at investeringerne skal være gavnlige for vores provins. ”

Efter indlægene blev de to investeringer, der blev foretaget af den provinsielle Mufti Mürsel Öztürk, officielt åbnet for service, efter at protokollen skar åbningsbåndet.

Dette diasshow kræver JavaScript.


Railway News Search

Vær den første til at kommentere

Yorumlar