Præsident Erdogan: BTK Railway vil være opmærksom på godstransport

Præsident Erdogan Btk jernbanelinje vil få betydning for transport
Præsident Erdogan Btk jernbanelinje vil få betydning for transport

Præsident Recep Tayyip Erdoğan deltog i det ekstraordinære møde i samarbejdsrådet for de tyrkisk-talende lande om samarbejde og samarbejde i kampen mod koronavirusudbruddet. Erdogan, "Jeg forventer, at vores medlemmer af rådet giver bekvemmelighed i sager som passagekvoter, vejafgift og førervisum." sagde han.

Begyndelsen på præsident Recep Tayyip Erdoğans tale er som følger; Som et helt menneske kører vi i øjeblikket en vanskelig kamp mod den usynlige fjende. Topmødet i Det Turkiske Råd vil styrke vores solidaritet i bekæmpelsen af ​​koronavirusudbruddet. Jeg tror, ​​at vi kommer stærkere ud af denne urolige proces.

”Vi skal implementere de mest praktiske mulige løsninger”

foranstaltninger siden den første dag, det begyndte at sprede sig af virus i Tyrkiet har gennemført. Takket være vores investeringer på sundhedsområdet i de sidste 17 år er vi relativt fanget i beredskabet. Vi har ikke haft nogen alvorlige problemer indtil nu. Ud over at imødekomme vores egne behov prøver vi at være sammen med vores brødre ved at tvinge alle vores behov. Vi betragter anmodningerne fra dig som en prioritet. Det tyrkiske råd har allerede vist sig at være en nyttig platform til at gøre vores samarbejde på dette område mere effektivt. Jeg tror, ​​at vores sundhedsministerium kan dele erfaringer ved at arrangere videokonferencer, hvis det er nødvendigt.

”Vi står over for en social økonomisk krise”

På samme tid står effekten af ​​epidemien over for en global socioøkonomisk krise. De forholdsregler, vi træffer, kan påvirke handelen mellem os negativt. Af denne grund bør vi implementere de mest praktiske løsninger så hurtigt som muligt ved at tage os af folkesundheden i områder som transport, toldgrænseovergange.

Vi arbejder på at transportere 3 ton gods pr. Dag over Baku-Tbilisi-Kars-linjen til den eksisterende last. ” ”Jeg håber, at disse urolige perioder snart vil ende, og meget lysere og fredelige dage vil omfavne os.

Udviklingen har igen vist betydningen af ​​at styrke den centrale Kaspiske passage. Jeg forventer, at vores medlemmer af rådet giver bekvemmelighed i sager som passagekvoter, vejafgift og førervisum.

Fortsat international handel og godstransport inden for rammerne af en fri, åben og regelbaseret tilgang er afgørende for kontinuiteten i forsyningskæden.

Kommunikationssektoren gennemgår også en vigtig test med denne epidemi. Jeg tror, ​​at vores råd kan tage en rolle i udviklingen og implementeringen af ​​cybersikkerhedsfænomenet.

”Vi bør også forberede os på postepidemien”

Jeg tilbyder vores transport- og handelsministre at komme sammen med videokonferencemetoden. Siden udbruddet begyndte har vi sikret, at mere end 64 tusind borgere fra 25 lande vender tilbage til landet. Vi har besluttet ikke at håndhæve nogen kriminel procedure for udlændinge, der krænker visum og opholdstilladelse. Med Allahs tilladelse vinder vi selvfølgelig krigen med coronavirus. Så står vi overfor virkeligheden i en ny verden. Derfor, mens vi fortsætter vores kamp, ​​skal vi også forberede os på postepidemien. Vi bør tage de nødvendige skridt hurtigt ved at bestemme de samarbejdsområder, der skal nærme sig sundhed, handel, økonomi og socialpsykologi på en integreret måde.

Armin

sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar