Fleksibelt arbejde i familiesundhedscentre bør startes

fleksibelt arbejde i familiesundhedscentre
fleksibelt arbejde i familiesundhedscentre

Tyrkisk Sundhed Sen Kocaeli Branch formand, Tyrkiet Kamu-Sen Bestyrelsesmedlem Omar Truck Kocaeli Formand for Foreningen af ​​Family Physicians, den tyrkiske Health Sen besøgte Family Physicians formand for Kommissionen i begyndelsen af ​​Family Physicians Recep Pehlivan opgave. Efter besøget, hvor problemerne og kravene fra sundhedspersonale, der arbejdede i familiesundhedscentre blev drøftet, udsendte filialpræsident Çeker en skriftlig erklæring.


Çeker afgav følgende udsagn i sin skriftlige erklæring; ”På grund af COVID-19-sagerne, der har effekt over hele verden og i vores land, anvendes fjernt, skiftende eller fleksibelt overarbejde for at forhindre overførsel og spredning af sygdommen.

Han sagde, at det i præsidentcirkulær nr. 22.03.2020/31076, der blev offentliggjort i den officielle tidning dateret 2020 og gentog i 4, det offentlige servicesystem kunne implementeres på en måde, der ikke ville forstyrre tjenesten. På dette tidspunkt udføres vekslende og fleksibelt arbejde i mange offentlige institutioner og hospitaler. Det anføres også i cirkulæret, at administratorer kan beslutte i denne retning.

Risikoen for overførsel af virussen til familielæger og familiens sundhedsarbejdere er meget høj i Family Health Centers (ASM), hvor vores borgere ansøger om sundhedspleje på et tidspunkt, hvor hjemmeopkald foretages af alle segmenter, og alle bliver bedt om at være opmærksomme på denne regel.

Desværre blev nogle af sundhedsfagfolk, der arbejder i ASM over hele landet og i vores by, fanget i korona-virussen, og de blev sættes i karantæne. Andre behandles på hospitalet.

Når alle disse evalueres samlet, ville det være korrekt at skifte til ASM fleksibelt overarbejde. Faktisk ses det, at mange byer har vedtaget et arbejdsprincip i denne retning. Efterspørgslen fra familielæger og familiens sundhedsmedarbejdere, der arbejder i familiens sundhedscentre i vores by, er i denne retning.

Vi skal beskytte vores sundhedsfagfolk, der arbejder på ASM, der betragtes som den højeste risiko for overførsel af virussen, mod mentale problemer. Den igangværende proces vil også være et stort behov for vores borgere. I denne proces er der utallige fordele ved ikke at trætte familielæge, familiens sundhedsarbejdere.

Familielæger, der arbejder på ASM, kan ansøge til provinsdirektoratet for sundhed med en andragende om at gøre disse retmæssige krav, der anerkendes af cirkulæret, til en konkret form.

Alle skal vide, at de altid er klar til opgaven, om nødvendigt. Men i den aktuelle situation ville det være passende for dem at skifte til fleksibel arbejdstid.

 


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer