EGO-busser leverer gratis service til borgere, der er fritaget for forbud

egobusser leverer gratis service til borgere, der er fritaget for forbud
egobusser leverer gratis service til borgere, der er fritaget for forbud

Ankara Metropolitan Municipality har afsluttet forberedelserne til Eid al-Fitr. Ud over Başkents gader og boulevarder udføres rengøringsarbejder på kirkegårderne, mens polititjenesteteamene strammere deres fødevarerinspektioner især for virksomheder, der fremstiller slik. Crisis Desk, Başkent 153, ASKİ, Ankara Fire Brigade og Municipal Police teams arbejder døgnet rundt under festen, inklusive Arife-dagen. Halk Ekmek Detailbutikker og Halk Ekmek buffeter vil kun være åbne mellem 7-24 den 23. maj, lørdag og 3. maj. Videnskabs- og ASKİ-team fortsætter deres infrastruktur- og overbygningsarbejder. EGO-busser, der transporterer Ankara-beboere gratis under nationale og religiøse helligdage, vil også tjene borgere, der er fritaget for udgangsforbud.


Ankara Metropolitan Municipality har afsluttet alle sine forberedelser i hele byen inden Ramadan-festen, som vil passere i skyggen af ​​udgangsforbudet på grund af coronavirus-epidemien i år.

Baskent 153, Crisis Desk, EGO og ASKI General Directorate, Ankara Police and Metropolitan Fire Department vil arbejde døgnet rundt for at imødekomme behovene og kravene fra Ankara-beboerne i løbet af ferien.

EGO BUSER FOR AT YDE GRATIS SERVICE

EGOs generaldirektorat, der vil tilbyde offentlig transport mellem visse timer på dagen den 23. maj, vil tilbyde gratis busforbindelse mellem 24. og 26. maj, bortset fra jernbanesystemer, i overensstemmelse med afgørelsen truffet af Provincial General Sanitary Board of Provincial Governorship of Ankara:

- 23. maj 2020: 07.00-20.00

- 24.-26. Maj 2020: 07.00-09.00 og 16.30-20.00

Under Ramadan-festen, hvor Metropolitan kommunes forsamling om at levere gratis transporttjeneste på religiøse og nationale helligdage, vil Ankara-beboere, der er fritaget for udgangsforbudet, kunne drage fordel af EGO-busser gratis på de specificerede timer.

OFFICERTeams Øget madudgave

Forøgelse af rutinemæssige fødevarerinspektioner udført af borgere for at nå sund mad før ferien, ankara politi; Det fortsætter sine revisioner for virksomheder, der producerer og sælger bageriprodukter og søde produkter.

Der træffes juridiske forholdsregler for mangler, der observeres i revisioner, der kontrollerer om overholdelse af sundhed, hygiejne, skatteplade og coronavirus-epidemi, overholdelse af brugen af ​​masker, handsker, ærmer, knogler og kjoler, social afstand, antal ansatte og kunder kontrolleres.

Med oplysning om, at Ankara-politidepartementet også vil kontrollere, om erhvervslivet og forretningerne er lukket på portforbudsdagen, gav Mustafa Koç, chef for Metropolitan Municipality Police Department følgende oplysninger:

”I disse dage, når vi forbereder os på at møde den velsignede Eid al-Fitr med vores statsborgere i Ankara under betingelserne for at bekæmpe epidemien, fortsætter vores hold, der er mobile døgnet rundt, deres kontrol over hele byen. I midten har vi teams, der øjeblikkeligt reagerer på klager, der har nået Başkent 153-linjen. ”

KEMITERI KLAR TIL BESØG

Kirkegårdsafdelingen forberedte også rengøringen af ​​kirkegårdene inden Ramadan Holiday og forberedte dem til besøget.

Ud over alle hoveddistrikter KarşıyakaUnder udførelsen af ​​detaljeret rengøringsarbejde i Ortaköy, Cebeci Asri, Gölbaşı, Bağlum og Sincan Cimşit kirkegårde blev det sørget for, at de generelle udseende på de kirkegårde, der var kraftigt oversvømmet før festen på grund af portforbudet, ville blive anvendt.

Inden for omfanget af de værker, hvor træerne på kirkegårderne blev opretholdt, blev de tørrede trægrene beskåret, og ukrudtet var også. Der blev foretaget en omhyggelig rengøring på kirkegårderne på kirkegården, hvor de pårørende fik lov til at besøge den første festdag.

Med oplysning om, at de begyndte forberedelserne til festen for 1 måned siden på alle kirkegårde, sagde leder af Kirkegårdsafdelingen Köksal Bozan:

”I overensstemmelse med instruktionerne fra vores borgmester Mr. Mansur Yavas blev ikke kun de centrale kirkegårde, men også alle distrikts kirkegårde rengjort. Rengørings- og vedligeholdelsesarbejde er afsluttet på vores 6 kirkegårde i centrum. Vi begyndte at foretage brandmålinger ved indgangsportene til vores borgere, der kom til besøget, vi leverer også masker til dem uden maske. Pårørende til martyrerne vil være i stand til at tage martyrdomsbesøg på den første feriedag i tråd med indenrigsministeriets cirkulære. Vores kirkegårde er åbne for besøg af vores borgere, der ikke har portforbud under udgangsforbudet. ”

ANKARA-brandvæsenet med hovedstaden 153 og krisebord vil gøre et post 7/24

Başkent fungerer som en kommunikationsbro mellem hovedstaden og Metropolitan Municipality og vil fungere 153 timer i døgnet for at løse borgernes krav så hurtigt som muligt på 7 helligdage.

Crisis Desk og Psychological Support-linjen, der blev oprettet under coronavirus-epidemiprocessen, vil fortsætte med at arbejde imod borgernes krav gennem hele ferien. Ankara-beboere vil være i stand til at sende deres anmodninger og klager til Metropolitan Municipality via Crisis Desk-telefonnummer 0312 666 60 00 eller via hovedstaden 153.

Ankara Fire Department vil også arbejde 46/7 på 24 stationer sammen med distriktene. Indbyggere i Başkent vil kunne rapportere mulige brandrapporter via 112-alarmcentret.

Hanger og videnskab fungerer på pligt

ASKIs generaldirektorat fortsætter med at levere tjenester til hovedstæderne 7/24 i løbet af ferien.

I tilfælde af presserende behov vil borgerne være i stand til at nå ASKİ gennem alarmcentret "0312 616 10 00" eller via hovedstaden 153. ASKİ-hold, som fortsat vil levere mobile tjenester 24 timer i døgnet i vedligeholdelses- og reparationsservices for korttæller; Korttællertransaktioner for handicappede borgere, sundheds- og sikkerhedsmedarbejdere, især borgere over 65 år, vil gå til deres adresser.

ASKI Generaldirektoratets servicebygning vil være åben mellem 4-08.00 i 17.00 dage for udskiftning, fornyelse og indlæsning af korttællermagnetiske kort. Holdene fortsætter også deres sammenbrud, vedligeholdelse og infrastrukturarbejde uden afbrydelse.

Som en del af kampen mod coronavirus vil Institut for Videnskabsanliggender, der øgede asfaltskiftene i portforbudet, der blev anvendt i weekenderne, fortsætte med at arbejde på helligdage. Videnskabsafdelingens teams, der vil udføre asfaltlægning og vedligeholdelsesarbejde i centrum og alle distrikter, vil give både et moderne udseende og kørselssikkerhed på hovedveje.

RENGØRING AF DAGEN I Hovedstaden

Byens æstetiske afdelingsteam accelererede også rengøringsarbejdet i byen før Ramadan-festen.

Ud over Ankaras gader og boulevarder forberedte hold, der udfører vaskeoperationer ved busstoppesteder, bænke, fortove, pladser og barrierer på centrale punkter som Ulus og Kızılay byen til festen. Fejning af køretøjer og mobile hold fortsætter med at arbejde 7/24 under festen, hvor et udgangsforbud vil ansøge om en skinnende Ankara.

FOLK BREAD ÅBNING PÅ DEN SISSTE DAG AF ARIFE OG FERIE

Metropolitan kommunes offentlige brødfabrik, der er blevet et brand i hovedstaden, har fastlagt arbejdsplanen for Ramadan-festen.

Halk Ekmek, der går for at organisere arbejdsdage og timer for at imødekomme borgernes madbehov og bærer produkter fra lokale producenter i hylderne, præsenterede baklava- og dessertvarianter, der var specielt forberedt til festivalen efter kapitalisternes smag.

Halk Ekmek Detailbutikker og Halk Ekmek buffeter vil kun være åbne mellem 23-3 lørdag den 26. maj, tirsdag den 10.00. maj, den tredje dag i ferien.

Efter starten på intercity-rejsen, efter at borgerne på 65 år og derover fik friheden til at rejse hjem, blev alle nødvendige foranstaltninger truffet i AŞTİ. Mens borgere med rejsetilladelser ikke føres til AŞTİ uden maske, træffes sikkerhedsforanstaltninger også til et højere niveau.Vær den første til at kommentere

Yorumlar