Gebze Darica Subway slutter i 2023!

gebze afslutter også dens metro
gebze afslutter også dens metro

Ak Party Kocaeli stedfortræder, TBMM-medlem af offentlige arbejder, genopbygning, transport og turisme İlyas Şeker, mødtes med Ministeriet for transport og infrastruktur, Marmaray Regional Manager Assoc.

HANS DISTRIKTSPRÆSIDENTER, DER ER FORENEDE MED SUKKER


Kocaeli stedfortræder İlyas Şeker følger fortsat nøje med på de projekter, der udføres i Kocaeli, og holder kontakten med de institutioner og organisationer, der er nødvendige for afslutningen af ​​det udførte arbejde så hurtigt som muligt.

Gebze-Darıca metrolinje, designet til at etablere en effektiv jernbanesystemlinje på den nord-sydlige akse, som vil levere forbindelsestjenester mellem de industriområder, der er planlagt inden for rammerne af Kocaeli transportplan og de tætte bosættelsescentre i Gebze-Darıca distrikter. AK Party Gebze-præsident İrfan Ayar og AK-parti Darıca-distriktspræsident AvfukAcay blev ledsaget af Dr. Nurdan Memişoğlu Apaydın.

15,4 KM METRO LINE MELLEM GEBZE-DARICA

Arbejdet fortsætter med fuld hastighed ved Gebze - Darıca Metro, som blev startet til at blive bygget i Kocaeli Metropolitan Municipality og senere overført til Ministeriet for Transport og Infrastruktur.

Efter at have besøgt metro-byggepladsen med Marmaray Regional Manager og modtaget oplysninger fra myndighederne der, Şeker;

”I dag mødte vi Gebze- og Darıca-distriktsledere sammen med vores Marmaray-regionchef og modtog information om det udførte arbejde. Gebze-Darıca Metro består af to metrolinjer på 15,4 kilometer. Der er i alt 5 stationer, et lagerområde og et kontrolcenter på disse linjer, hvoraf 6 er tændt og 11 er tunneltype.

På Darıca Beach Station er det omgivende hegn afsluttet, el- og ISU-forskydningsarbejdet med den mobile forskydning pågår. Udgravnings- og støttearbejderne ved Darıca Cumhuriyet Square Station, hvor miljøhegn og fjernelse af landskab er afsluttet, fortsætter med fuld hastighed. Der er truffet nødvendige forholdsregler på Farabi State Hospital Station, og træplantning begynder snart. På samme tid lærte vi, at ekspropriationsarbejdet ved TCDD Station Station og forskydningsarbejdet på Fatih State Hospital Station fortsætter.

Fremstilling og tunneling af armeret beton fortsætter ved Gebze Kent Meydani Station. På samme måde fortsætter arbejderne i Gebze Stadium Station, Akse Sapağı Station, Courthouse Station, Mutlukent Station, OSB Station og lagerområdet på fuld hastighed. Jeg takker embedsmændene i vores ministerium og entreprenør for deres hengivne arbejde. ” sagde.

DENNE METRO VÆRDER ATAR VERSION I Vores to lande

Slik; ”Kocaeli, Tyrkiets industrikapital. Af denne grund er der 14 organiserede industrielle zoner i vores provins, og i disse regioner foregår produktionen i områder som maskiner, industri, plastindustri, kemisk industri, stålindustri generelt. Metroen, der starter fra organiserede industrielle zoner, der er så vigtige for vores by og slutter ved Darıca-stranden, giver let og behagelig transport til industrielle faciliteter, som er rygraden i vores land, Farabi Research Hospital og Fatih State Hospital. Den igangværende Darica National Garden på 900 hektar vil lette transporten. Samtidig med lanceringen af ​​metroen vil vores Gebze- og Darıca-distrikter blive lettet med hensyn til trafik. ” brugte udtryk.

METROLINJE VIL FORBINDES TIL SABİHA GÖKÇEN

Kocaeli stedfortræder İlyas Şeker, der modtog information om projektet fra Ministeriet for Transport og Infrastruktur, Marmaray Regional Manager Assoc.Prof. Nurdan Memişoğlu Apaydın, fortsatte;

”Under ledelse af vores præsident, Mr. Recep Tayyip Erdoğan, fortsætter investeringerne i vores land og Kocaeli uden at bremse.

Gebze - Darıca Metro, som fortsætter med at arbejde på en feberrig måde, vil være forbundet til Marmaray Suburban Line på TCDD Train Station og Sabiha Gökçen Airport - Gebze Metro Line, som er planlagt bygget i fremtiden i overensstemmelse med planerne for den næste periode. Efter integration med Marmaray line fra Darica HalkalıMed Sabiha Gökçen-integration leveres transport til lufthavnen op til lufthavnen.

Vores kapital, industriens og produktionens hovedstad og alle vores distrikter vil fortsat modtage de tjenester, de fortjener. Vores job er at tjene vores dyrebare nation. I tråd med denne indsats har vi været vores lands tjener siden den dag, vi blev etableret som AK-partiet, med de handlinger, vi har gjort, ikke med ord.

I tråd med de oplysninger, jeg modtog fra ministeriet og kontrahentens embedsmænd under vores besøg, kan vi give følgende gode nyheder til vores borgere; Den første metrolinje i vores by, Gebze-Darıca metro, vil være til tjeneste for vores borgere i 100-årsdagen for vores republik, i 2023. Held og lykke, held og lykke. ” Han inkluderede sine udsagn.chat

Vær den første til at kommentere

Yorumlar