Nevşehir Castle og Kayaşehir åbnede for turisme

nevsehir slot og kayasehir åbnede turisme
nevsehir slot og kayasehir åbnede turisme

Nevşehir-slottet og verdens største hældningsopløsningscenter omkring slottet blev åbnet for turisme med en storslået ceremoni deltaget af Kayaşehir kultur- og turistminister Mehmet Nuri Ersoy.


Ceremonien, der blev arrangeret på grund af åbningen af ​​Nevşehir Castle og Kayaşehir for turisme, blev afholdt i Nevşehir Castle.

Når han talte om natten hos den berømte radioprogrammer Melih Kurtuluş, startede kultur- og turistminister Mehmet Nuri Ersoy sin tale ved at lykønske 66-årsdagen for byen Nevşehir.

Ersoy: "Denne by er vært for den enorme rigdom af kulturelle strukturer og historiske punkt civilisationer, Tyrkiet og et af verdens mest eksklusive områder. Faktisk er vi stadig sammen i dag i anledning af at bringe landets turisme en hidtil uset kulturel tilstedeværelse. Nevşehir Castle og Kayaşehir begynder at byde sine gæster velkommen med sit nye ansigt efter rengørings- og arrangementet. ” sagde.

Med oplysning om, at den arkæologiske, kulturelle og historiske beundring af Kayaşehir blev bemærket i 2010 under rengøringen af ​​bosættelser omkring Nevşehir-slottet og inden for rammerne af de indhentede data, begyndte de at arbejde med Nevşehir Kommune ved at erklære regionen som 2014. grads arkæologisk sted i 3. Ersoy fortsatte sine ord som følger;

”Baseret på konklusionerne udtrykkes videnskabelige data om, at denne region muligvis er den største underjordiske bosættelse i verden. I denne henseende begrænser webstedets grænser for ca. 44 ha af vores ministerium; Der blev i alt registreret 73 bygninger og områder. Derudover blev denne region erklæret for et fornyelsesområde af vores præsident den 7. januar 2020. Med rengøringsarbejdet, der blev udført på et område på 120 kvadratmeter, som blev bestemt som den første fase, blev 9 højder af tre terrasser fuldstændigt udsat. Klosteret og den byzantinske kirke, der blev bygget i det 6. århundrede, blev fundet i disse områder. Derudover blev militære, religiøse og sociale opholdsområder såsom vandveje, klippegrave, hellige steder, ventilationskorstene, souvenirs, tunneler, fødevareforretninger, store og store stalde, værksteder og krisecentre bestemt fra byen Gore til Nevsehir. I alt blev 12 historiske artefakter sammen med 708 dyser og 270 stearinlys sendt til Nevşehir-museet.

NEVŞEHİR KOMMUNE UDFØRT ET ANDET ARBEJDE

”Nevşehir Kommune udførte et beundringsværdigt rengørings- og arrangeringsarbejde under opsyn af de relevante enheder i vores ministerium, og området har nået sin nuværende position. Naturligvis vurderer vi også andre monumentale strukturer i regionen med dette sted. Restaureringsplaner er under udarbejdelse af Damat İbrahim Pasha-skolen, kendt som Jomfru Maria-kirken, det græske bad og Çanlı-kirken, og restaureringsarbejdet ved Damat İbrahim Pasha-komplekset og Kurşunlu-moskeen er i gang. Anatolsk land deler fortsat generøst de utallige erindringer, som det har samlet sig som et komplet og fuldstændigt vidne om menneskets historie. Vi arbejder dag og nat for at bringe disse værdier til vores land, dele dem med verden og beskytte dem og bringe dem til vores kommende generationer. Jeg tror, ​​at tjener vores ret snarere end at bringe ind, og vores folk ved koruduk kommer ud med en bevidst måde, disse værdier, Tyrkiet vil føre til toppen, turisme og kultur, stien mod fremtiden for at belyse menneskehedens historie med sin unikke historie, som i bare Göbeklitepe også vil være en guide. Nevşehir Castle har fået en meget anden identitet med Kayaşehir, og regionen er blevet et seriøst attraktionscenter. Jeg vil gerne takke borgmesteren i Nevşehir, hr. Rasim Arı og hans kolleger for deres omhyggelige arbejde. "

Guvernør Pearl Sezer Becel, "Cappadocia, i 2019 har 3 millioner 834 tusind indenlandske og udenlandske turister, der besøger Tyrkiet, bidraget et stort bidrag til turismen. Nevşehir Castle og Kayaşehir, der er bragt til vores by i dag, vil også bringe en ny destination til vores region. Jeg vil gerne takke borgmester Rasim Arı, der bragte sådan skønhed til Nevşehir ”.

CHP-parlamentsmedlem Faruk Sarıaslan takkede alle, der bidrog til Nevşehir for et så smukt sted.

AK-partiets viceviolette Tyrkiets vigtigste turistdestinationer i Cappadocia-regionen, som er et af centrene i denne nyåbnede centrering med flere turister, sagde, at han mener, glæder sig over, at Nevsehir ikke længere udvej, sammen med distrikts- og provinscentrum for turisme sagde, at mærket er blevet en by.

I sin tale sagde Mustafa Açıkgöz, som takkede minister Ersoy og præsident Recep Tayyip Erdogan for hans bidrag til oprettelsen af ​​feltpræsidentskabet, som denne region har brug for i årevis, ”Det indeholder både underjordiske byer og klippeskurte oplagringspladser og underjordiske og fe skorstene, balloner, dale og overjordiske skønheder. vores Nevsehir Tyrkiet Cappadocia-region og elev. ”sagde han.

ALVORENDE BIDRAG TIL BY- OG LANDTURISMEN

Borgmester Rasim Arı takkede minister Ersoy for hans støtte til kultur og turistaktiviteter i Nevşehir og Cappadocia-regionen.

Arı sagde, at han mener, at Nevşehir Castle og Kayaşehir, der åbnede for turisme i 66-årsdagen for byen Nevşehir, vil yde alvorlige bidrag ikke kun til den regionale turisme, men også til den tyrkiske turisme, sagde Arı: ”Sidste år var byens andel af turismen nul. var. Vi erklærede, at vi ville indlede en turisme i byen for at øge denne andel. Til dette havde vi et meget flot instrument som Kayaşehir. Her begyndte vi et intensivt arbejde for at øge turismemobiliteten i vores by ved hjælp af dette instrument. Gudskelov vi tog frugten af ​​dette i dag, og vi åbnede Nevşehir Kalemizi og Kayaşehir for turisme ved at gøre dem specielle. Denne region, der er kendt som det største hældningsafvikling centrum i verden, vil yde vigtige bidrag ikke kun til vores by, men også til den regionale turisme og tyrkisk turisme. I øjeblikket er det kun i den første fase, vi bevarer den historiske struktur i regionen og åbner en del af den for turisme. Vi laver en seriøs investeringsplanlægning og arbejder med vores arkitekter til anden fase. Hvis vi kan vokse, starter vi ved udgangen af ​​året i den anden fase. Dette nye arbejde blev skabt med bidrag fra hver af vores sygeplejersker, der ønskede, at byen skulle udvikle sig, vokse og komme videre. Vi har skabt denne skønhed ikke kun af os som kommune, men af ​​vores stedfortrædere, bureaukrater, politikere, ikke-statslige organisationer, pressen og vores folk. Dette er skønheden, som enheden bringer frem. Jeg takker alle, der støtter denne skønhed. ” talte i formen.

Efter talerne fra Nevşehir-guvernør İnci Sezer Becel, AK-partiet Nevsehir-stedfortrædere Yücel Menekşe og Mustafa Açıkgöz, CHP Nevsehir-vicepræsident Faruk Sarıaslan og Nevşehir-borgmester Rasim Arı, blev åbningsbåndet fra Nevşehir Castle og Kayaşehir skåret af deltagerne.

I mellemtiden blev Ferman Akgül-koncerten, som var planlagt afholdt på grund af åbningen af ​​Kayaşehi og 66-årsdagen for byen Nevşehir, aflyst på grund af det faktum, at to soldater blev martyreret i et angreb på et basisområde i Çukurca-distriktet i Hakkari.

BESØG TIL KADOKYA FIELD PRÆSIDENT OG NEVŞEHİR KOMMUNE

Ersoy, der kom til byen for åbningsceremonien for den historiske klippeskævehældningssammenhæng “Kayaşehir”, undersøgte Cappadocia Area formandskabsbygning inden ceremonien og modtog information fra viceadministrerende direktør for kultur og turisme Cengiz Ekici.

Senere blev minister Ersoy, der gik til Nevşehir Kommune, velkommen her af borgmester Rasim Arı og hans assistenter.

Rasim Arı formidlede information til Ersoy om værkerne i Kayaşehir, som åbnes for turisme om aftenen.

Mehmet Nuri Ersoy, der også foretog en undersøgelse i Kayaşehir efter besøget, besøgte Çanlı og Jomfru Maria-kirkerne med det golfværktøj, der blev brugt af borgmester Arı.chat

Vær den første til at kommentere

Yorumlar