Der blev lavet et bud på Elazig Intercity Bus Terminal

Bud på elazig intercity busterminal
Bud på elazig intercity busterminal

Udbuddet om intercity-busterminalbygning, der skulle bygges på South Ring Road af Elazig Kommune, blev afholdt.


Bygningen til bussterminal, som ikke kan imødekomme byens behov i sin nuværende form, genopbygges af Elazig Kommune. Den nye busterminalbygning, der skal bygges 500 meter foran Venk Junction på South Ring Road, får et lukket område på 8.226 kvadratmeter og et halvåbent areal på 6.556 kvadratmeter.

PRÆSIDENT ŞERİFOĞULLARI: "VI fjerner et vigtigt behov for vores by"

Elazığ borgmester Şahin Şerifoğulları bemærkede, at de har afsluttet buddet på bygningsprojektet for intercity busterminal, som byen har brug for i mange år, og at arbejderne vil blive startet efter udbudsprocessen er afsluttet.

Med oplysning om, at de vil imødekomme et af de vigtige behov i byen, sagde borgmester iferifoğulları: „Vores eksisterende intercity-busterminalbygning er langt fra imødekommende vores behov. Vores nye busterminalbygning, der har en moderne struktur til at imødekomme vores byers behov, vil have et lukket område på 8.226 kvadratmeter og et halvåben område på 6.556 kvadratmeter. Terminalen vil omfatte 42 billetboder, 18 butikker, 2 restauranter-cafeer, buffeter, mandlig-kvindelig wc, ablusionsrum, brusere og masjids, chauffur-lounger, legepladser og 49 platforme. Vores terminalbygning, der er døren til vores by udefra, tilføjer værdi til den fremtidige vision for vores by med dens moderne og komfortable struktur. sagde.chat

Vær den første til at kommentere

Yorumlar