Erciyes udvikler sig med nye investeringer

Erciyes udvikler sig med nye investeringer
Erciyes udvikler sig med nye investeringer

Xperia Mountain Resort Erciyes Ski, Sport & Spa Hotel, der vil blive bygget i Erciyes og vil have den højeste sengekapacitet i Kayseri, har fået et "turistinvesteringscertifikat" af ministeriet for kultur og turisme.


Erciyes investeringer i turisme, som er blevet flagskibet for vinterturisme i Tyrkiet, fortsætter. Ministeriet for kultur og turisme yder også stor støtte til iværksættere, der investerer i Kayseri Erciyes, som er kultur- og turistbeskyttelses- og udviklingszonen. Erciyes, som er blevet et vintersports- og turismecenter på internationale standarder, tilbyder alternativt turismepotentiale såsom cykling, atletik, brydning, maraton, volleyball, fodboldtræningslejre i høj højde til sport og naturturisme om sommeren samt snesport med sin specielle placering og stærke infrastruktur.

Det 5-stjernede hotel, der skal bygges af Xperia Hotels kæde i Antalya, i Erciyes Developi Kapı-området, vil være vært for sine gæster med 22 værelser og 275 senge på et areal på 550 kvadratmeter. Turistinvesteringsattest udstedt til Xperia Mountain Resort Erciyes Ski, Sport & Spa Hotel af Ministeriet for kultur og turisme, Kayseri provinsielle kultur- og turismedirektør Dr. Şükrü DURSUN og Kayseri Erciyes A.Ş. Bestyrelsesformand Dr. Det blev præsenteret af Murat Cahid CINGI til Serhat KAYIS, formand for Xperia Hotels.

Med en erklæring om emnet, provinsdirektør for kultur og turisme Dr. Şükrü DURSUN sagde, ”Da Erciyes er meget tæt på byens centrum, vil de foretagne investeringer ikke kun tjene vinterturisme, men også bidrage til hele vores by. Som bekendt har Xperia Hotels også hoteller i Alanya. Vi er glade for, at en hotelkæde fra Alanya har investeret i vores by. Når hotellet er afsluttet, vil det være Kayseris indkvarteringsfacilitet med den højeste sengekapacitet. Da Erciyes er et kultur- og turistbeskyttelses- og udviklingsområde og et turistcenter, får iværksættere, der investerer i Erciyes, incitamenter af vores ministerium. Ved denne lejlighed inviterer vi alle investorer til vores region ”.

Erciyes Inc. Retning. Valutakurs. Hoved. Dr. Murat Cahid CINGI sagde, ”Erciyes er blevet den vigtigste destination for vinterturisme i vores land. Ud over vinterturisme fortsætter vi vores bestræbelser på at fortsætte turismen i andre årstider. Vores bjerg er nu kendt over hele verden. Mount Erciyes, Tyrkiet kommer over næste elskers hjemland skiløb, vintersæson hver uge med direkte charterfly til Rusland, Ukraine, Hviderusland, udenlandske turister fra Polen og verdens forskellige lande hilser inderligt velkommen. Vores hoteller i Erciyes er utilstrækkelige til at imødekomme vores gæsters krav. Vores hotelinvestorer så også potentialet i Erciyes og begyndte at investere. Mange hoteller er i øjeblikket under opførelse på Mount Erciyes. Xperia Hoteller er en af ​​dem. Dette projekt er lavet i overensstemmelse med Erciyes 'natur og struktur. Det bliver et hotel, der passer til vores bjerg og tilføjer værdi. Her vil jeg gerne takke alle vores institutioner og investorer, der har bidraget til Erciyes ”.chat


Vær den første til at kommentere

Yorumlar