Erciyes udvikler sig med nye investeringer

Erciyes udvikler sig med nye investeringer
Erciyes udvikler sig med nye investeringer

Xperia Mountain Resort Erciyes Ski, Sport & Spa Hotel, der skal bygges i Erciyes og vil have den højeste sengekapacitet i Kayseri, har fået et "turistinvesteringscertifikat" af ministeriet for kultur og turisme.


Erciyes investeringer i turisme, som er blevet flagskibet for vinterturisme i Tyrkiet, fortsætter. Ministeriet for kultur og turisme støtter også iværksættere, der investerer i Kayseri Erciyes, en kultur- og turistbeskyttelses- og udviklingszone. Erciyes, der er blevet et vintersports- og turismecenter på internationale standarder, tilbyder alternativt turismepotentiale såsom cykling, atletik, brydning, maraton, volleyball, fodboldtræningslejre i høj højde til sport og naturturisme om sommeren samt snesport om vinteren med sin specielle placering og stærke infrastruktur.

Det 5-stjernede hotel, der skal bygges af Xperia Hotels-kæden i Antalya i Erciyes Develi Kapı-området, er vært for sine gæster med 22 værelser og 275 senge på et areal på 550 tusind kvadratmeter. Investeringscertifikat for turisme givet til Xperia Mountain Resort Erciyes Ski, Sport & Spa Hotel af ministeriet for kultur og turisme, Kayseri provinsielle kultur- og turistdirektør Dr. Şükrü DURSUN og Kayseri Erciyes A.Ş. Bestyrelsesformand Dr. Det blev præsenteret af Murat Cahid CINGI til Serhat KAYIS, formand for direktionen for Xperia Hotels.

Provinsdirektør for kultur og turisme Dr. Şükrü DURSUN sagde, ”Da Erciyes er meget tæt på byens centrum, vil de foretagne investeringer ikke kun tjene vinterturisme, men også bidrage til hele vores by. Som det er kendt, har Xperia Hotels også hoteller i Alanya. Vi er glade for, at en hotelkæde fra Alanya har investeret i vores by. Når hotellet er færdigt, vil det være Kayseris overnatningsfacilitet med den højeste sengekapacitet. Da Erciyes er en kultur- og turistbeskyttelses- og udviklingszone og et turistcenter, får iværksættere, der investerer i Erciyes, incitamenter af vores ministerium. Ved denne lejlighed inviterer vi alle investorer til vores region ”.

Erciyes Inc. Retning. Valutakurs. Hoved. Dr. Murat Cahid CINGI sagde: ”Erciyes er blevet det vigtigste vinterturismedestination i vores land. Ud over vinterturisme fortsætter vi vores bestræbelser på at fortsætte turismen i andre årstider. Vores bjerg er nu kendt over hele verden. Mount Erciyes, Tyrkiet kommer over næste elskers hjemland, vintersæson hver uge for direkte charterfly til Rusland, Ukraine, Hviderusland, udenlandske turister fra Polen og verdens forskellige lande hilses meget velkommen. Vores hoteller i Erciyes er ikke tilstrækkelige til at imødekomme vores gæsters krav. Vores hotelinvestorer så også potentialet i Erciyes og begyndte at investere. I øjeblikket er mange hoteller under opførelse på Erciyes Mountain. Xperia Hotels er en af ​​dem. Dette projekt udføres i overensstemmelse med Erciyes 'natur og struktur. Det bliver et hotel, der passer til vores bjerg og tilføjer værdi. Her vil jeg gerne takke alle vores institutioner og investorer, der har bidraget til Erciyes ”.


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer