Emre Lake-miljøet og det frikiske civilisationshaveprojekt introduceret til pressen

miljø og frig civilisation haven projekt blev introduceret per ordre
miljø og frig civilisation haven projekt blev introduceret per ordre

Gökmen Çiçek, guvernøren i Afyonkarahisar, fortalte pressemedlemmerne i projektet "Emre Lake Environment and Phrygian Civilization Garden", som afholdes i den historiske frygiske dal i İhsaniye District. Der blev afsat bevillinger til projektet, der skulle bygges på et areal på 35 tusind kvadratmeter. Tilbuddet afholdes i begyndelsen af ​​august.


Guvernør Gökmen Çiçek, der bestræbte sig på at afdække Afyonkarahisars historie og turismepotentiale og omdanne arbejdet på dette felt til visionprojekter, delt med offentligheden om, at Emre-søens miljø og frykiske civilisationshaven-projekt er et af de mest værdifulde turistprojekter i vores provins.

Bliv en af ​​de vigtigste turistdestinationer, som Tyrkiet kommer med

Emre-søen og Circle of Turkey's vigtigste turisme, vi planlægger at blive en af ​​destinationerne, sagde guvernør Gökmen Flowers: "Afyonkarahısar vores parlamentsmedlemmer Ali Özkaya og Ibrahim Yurdunusev, borgmesteren Mehmet Zeybek, du BSM-præsident Burhanettin Shepherd, provinsiel anden særlig administration og byen alle sammen med dynamik forpligtet til at blive en af ​​Tyrkiets vigtigste turistdestinationer. Vi vil nå dette i samarbejde med den offentlige, private sektor og ikke-statslige organisationer i byen.

Inden for projektet, der skal fremstilles i regionen

Vores Emre-sømiljø og frig-civilisationshaveprojekt implementeres i frigdalsbassinet på et areal på 35 tusind m2 og består af vandreområder, udsigt til terrasser, landhave, restaurant, sportsbaner og mange sociale aktiviteter, hvor 13 m2 grønt område kan holdes.

En af de vigtigste destinationer inden for turisme er Ayazini og Emre-søen

Vi målrettede promoveringen af ​​Ayazini og Emre-søen som udgangspunkt for natur- og turismestudier i forbindelse med den frugtiske dal. Til dette formål havde vi kontakter i Ankara med det formål at opnå godtgørelse. Først vil jeg gerne takke vores tidligere minister for skovbrug og vandforhold, Veysel Eroğlu, stedfortrædere Ali Özkaya og İbrahim Yurdunuseven, borgmester Mehmet Zeybek og IGM-præsident Burhanettin Çoban for deres støtte. Vores minister for miljø og urbanisering har afsat en ressource til turismesøprojektet Emre Lake og Ayazini Village. I forbindelse med deres egne midler genererer vi, bliver vi en af ​​Tyrkiets vigtigste turistdestinationer. Vi vil arbejde på et areal på 35 tusind kvadratmeter. Vi vil gøre en turistdestination, der er værdig Afyonkarahisar, der har udsigt over vores sø, som er sammenflettet med historie og passer til den frugtiske dal. Vi vil tilbyde regionen til vores folks service. Vi skaber et sted, hvor vores turister kan få adgang til mange sociale aktiviteter og føle følelsen af ​​historie og natur på samme tid.

Turister, der kommer til vores by, ønsker ikke at tage uden at se denne region

Taler om projektets anden fase, guvernør Gökmen Çiçek: ”Ayazini er et meget værdifuldt sted for os. Tillægget for denne region er klar. Vi ønsker, at alle turister, der kommer til denne region, skal komme til Emre-søen og Ayazini-regionen. Jeg håber, at de turister, der kommer til vores by, altid vil være i denne region. ”

Vi vil gøre regionen til centrum for turisme

Efter erklæringerne fra guvernør Gökmen Çiçek udtrykte deputerede Ali Özkaya og İbrahim Yurdunuseven deres synspunkter. Først og fremmest talte stedfortræder İbrahim Yurdunuseven. Yurdunuseven: “Der er værdi her. Vi må komme med denne værdi. Der har været alvorlige undersøgelser i denne region i de sidste 5 år. Forhåbentlig vil vi gøre regionen til centrum for turisme ved at gå sammen. ”

Sammen vil vi gøre Afyon bedre

Stedfortræder Ali Özkaya, der tog ordet senere, sagde: ”Efterhånden som regionens værdi stiger, vil indkomst for befolkningen i regionen stige. I enhed og solidaritet vil vi afsløre den historiske arv og kulturelle værdier i denne region. Jeg vil gerne takke alle, der har bidraget. Han sagde, at vi vil bringe Afyon til et bedre punkt sammen.

Emre Lake er et vidunder af naturen

Endelig talte Veysel Eroğlu, tidligere minister for skovbrug og vandforhold, der var forbundet til reklameprogrammet pr. Telefon. I sin tale sagde Eroğlu: ”Vi startede naturturisme i Afyonkarahisar, og vi arbejdede på dette felt. Afyonkarahisar og dens distrikter var som landsbyer. Men nu har det taget et vigtigt skridt inden for alle områder af turisme og fået værdi. Natur og naturlige skønheder dukkede op. Lake Emre er et vidunder af naturen. Vi må gøre denne region til et seværdighedscenter. Jeg håber, at vi vil gøre disse regioner smukkere sammen. ”

Foruden guvernøren Gökmen Çiçek, stedfortrædere Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, vicechef guvernør Dr. Mehmet Boztepe, Ihsaniye distriktsguvernør Semih Doğanoğlu, borgmester Tunay Türkmen, bymestere og provinsrådets medlemmer og pressemedlemmer deltog.chat

Vær den første til at kommentere

Yorumlar