East Black Sea Railway Route Statement fra Bayburt TSO

East Black Sea Railway Route Statement fra Bayburt TSO
East Black Sea Railway Route Statement fra Bayburt TSO

Süleyman Seyhan, formand for bestyrelsen for Bayburt Chamber of Commerce and Industry (TSO), afgav en erklæring om højhastighedstogruten, der for nylig har været på dagsordenen.


Bayburt TSO Bestyrelsesformand Süleyman Seyhan afgav følgende erklæringer i sin erklæring:

”Behovet for at afgive en erklæring som Bayburt Chamber of Commerce and Industry om udviklingen på højhastighedstogruten, som for nylig er bragt på dagsordenen igen i offentligheden, så at sige, storme blev brudt i et glas vand, og som nogle domstole ønsker at blive omdannet til en spændingskilde mellem Trabzon, Rize, Gümüşhane og vores by. er produceret.

Først og fremmest skal det bemærkes, at vi følger nogle forklaringer, som vi mener skyldes uvidenhed, hvis ikke bevidst.

Som Bayburt-forretningsrepræsentanter har vi gentagne gange erklæret over for offentligheden og vores samtalepartnere, at vi ikke ser spørgsmålet som "Ligegyldigt hvad der sker og til hvilken pris, så længe jernbanen passerer Bayburt" ... I denne henseende er de sagsakter, vi udarbejdede som Bayburt Chamber of Commerce and Industry, vores præsident og vores transportminister. Blandt disse filer er Karadeniz Technical University Transportation Department og Prof. Dr. Der er også videnskabelige rapporter, der viser, at den mest egnede rute med hensyn til geologiske, geografiske fordele og omkostningsberegning i lyset af de undersøgelser og videnskabelige rapporter, der er præsenteret af Mr. Fazlı Çelik, er linjen, der skal passere gennem Bayburt.

Inden for rammerne af den nævnte undersøgelse blev det bestemt, at den optimale forbindelse til Trabzon Port var via Bayburt i de vandrette og lodrette ruteundersøgelser udført på topografiske kort med en skala på 1/25000 skala og sammenlignet med den linje, der vil passere over Bayburt i rapporten;

 • Rutelængden er meget kortere,
 • Den samlede tunnellængde er meget mindre,
 • Den samlede brolængde er meget mindre,
 • Omkostningerne ved byggeri er meget lavere,
 • Byggeperioden er meget kortere,
 • Det er mere geologisk stabilt og mere problemfrit,
 • Vedligeholdelsesomkostningerne er meget lavere,
 • Driftsomkostningerne er meget lavere,
 • Miljøskader og forurening er meget mindre,
 • Energiforbruget er meget lavere,
 • Tidsbesparelse er meget mere og
 • Det er blevet demonstreret, at den offentlige interesse er meget mere.

På baggrund af de parametre, der er nævnt i rapporten og nævnt ovenfor, understreger vi hermed endnu en gang, at den offentlige ressource er for hellig til at blive ofret for en bynationalisme ... Som Bayburt Chamber of Commerce and Industry er det vores ønske og accept, at rådgivning fra videnskab og uanset hvad vores lands interesser kræver ... Mere tydeligt, Der er ingen forklaring på spild af offentlige ressourcer, så jernbanen passerer gennem vores by. Er det ikke vores naturlige ret til at forvente den samme følsomhed fra vores borgere i Gümüşhaneli? Ud over andre scenarier kan vi ikke finde nogen forklaring på, at vi modsætter os selv undersøgelsen af ​​den mulige rute, der vil passere gennem Bayburt. Og vi tror, ​​at denne holdning ikke passer til de cirkler, vi forventer at dele med de følsomheder, vi har fremhævet ovenfor ...

Vi understreger endnu en gang, at det arbejde, der i øjeblikket udtrykkes i den offentlige mening, og hvor forskellige diskussioner opleves, ikke er opførelsen af ​​linjen, men en `` rutestudie '' ... Og for at udføre denne undersøgelse, fra vores stedfortræder til vores guvernør, fra vores borgmester til de tidligere borgmestre og direktører i vores kammer og til os som den nuværende administration, er der bestræbelser fra store grupper. ...

Ved denne lejlighed skal det mindes vores anerkendte borgere, at selv Kars-Erzincan og Erzincan-Sivas linjerne, som er hovedakserne, endnu ikke er begyndt at blive bygget. Planlægningen af ​​linjen, der skal gives til Sortehavet over denne hovedakse, fortsætter i mange år, og undersøgelser af alle mulige ruter udføres ... En væsentlig del af disse ruter, der anses for at være de mest egnede til nu og groft, passerer gennem Bayburt ...

Ved denne lejlighed opfordrer vi vores respekterede offentlighed til at se bort fra dem, der fra tid til anden forvrænger spørgsmålet i vores by og forsøge at manipulere vores borgere, hr. Naci Ağbal, præsidenten for formandskabets strategi og budget, som vi følger værkerne sammen med, vores stedfortræder hr. Fetani batal, vores guvernør hr. Cüneyt Epcim, vores borgmester hr. Dom Jeg vil gerne udtrykke min taknemmelighed over for interessenter og institutioner, især Pekmezci, og deres værdifulde ledere.

Uanset hvad videnskaben siger, vil det være, hvad vores lands interesser kræver, og vi er klar over, at ruten gennem Bayburt er mere fordelagtig og mere anvendelig end den anden rute i alle disse parametre. Lad os bare vente på resultaterne af undersøgelserne. " Med venlig hilsen ...chat


Vær den første til at kommentere

Yorumlar