Perioden med cykeltram og bus med cykeludstyr starter i Konya

Perioden med cykeltram og bus med cykeludstyr starter i Konya
Perioden med cykeltram og bus med cykeludstyr starter i Konya

Eraen med cykelvogne og busser med cykelapparater startede i Konya. Konya Metropolitan Municipality forvandlede en af ​​veteranens sporvogne, der betjente borgerne i Konya i bytransport fra 1992 til 2015 til en cykeltram. Den første og eneste cykel i verden i Tyrkiet sporvogn intet eksempel på denne måde. Mens i nogle lande de sporvogne, som passagerer rejser, kan køres på cykel, gør cykeltrammen, der udelukkende tilbydes cykelbrugere, Konya forskellig fra andre i denne henseende.


Borgmester i Konya Metropolitan Municipality, Uğur İbrahim Altay, sagde, at vigtigheden af ​​cykelbrug blev forstået især under pandemiprocessen og sagde: ”Vi har hidtil gennemført meget vigtige projekter for at gøre Konya til en cykelby. Konya, 550 kilometer på cykel er provinsen med Tyrkiets længste cykelsti. Fra i dag arbejder vi på at implementere nye projekter. Forhåbentlig vil vi bygge yderligere 2023 kilometer cykelstier inden 84. Konya er en vigtig cykelby i Tyrkiet. Fra nu af gennemføres undersøgelser og projekter for at understrege dette mere. Vi udfører et seriøst arbejde, især på cykelparkeringspladser. For at folk skal kunne efterlade deres cykler sikkert på parkeringspladserne, tildeler vi begge plads til cykler på vores eksisterende parkeringspladser, og vi begynder at bygge private cykelparkeringspladser. sagde.

Borgmester Altay gav information om cykeltråden: ”I dag kommer et meget vigtigt projekt til liv. I Tyrkiet, første gang i en sporvogn, kan du rejse med din cykel på offentlig transport. Vi gjorde en af ​​vores sporvogne til en cykeltram. Fra nu af vil du stoppe med din cykel, gå på denne sporvogn, og du vil gå, hvor du vil, i de tidspunkter, du vil se på Smart Public Transportation System. Du vil være i stand til at udføre dit arbejde med din cykel og derefter komme tilbage til det stop, du ønsker med sporvogn. Vi er meget glade for at implementere flere eksempler på en ansøgning i Tyrkiet. Dette bliver både en ny begyndelse for vores cykelbrugere og en vigtig opmærksomhedsundersøgelse i byen. Fordi denne sporvogn fortsætter sin rejse som en cykeltram i byen som en ring. Jeg ønsker held og lykke til vores by. Vi håber, du vil bruge al vores bycykel aktiv i Tyrkiet. For dette, som Konya Metropolitan Municipality, vil vi fortsat være en pioner og leder. Alle vores Konya sammen med vores medborgere bliver vi Tyrkiets vigtigste inden for cykling. "

21 Cykler kan bæres sikre på samme tid

Konya Metropolitan Municipality har foretaget nogle ændringer for at omdanne trikken til en cykeltram. I denne sammenhæng blev den dobbelte sæde i den nostalgiske sporvogn fjernet, og cykelfastgørelsesanordninger blev installeret deres steder. Apparaterne, der gør det muligt at transportere 21 cykler sikkert på sporvognen på samme tid, er designet til at blive brugt uden menneskelig berøring. Sammenklappelige hydrauliske ramper, der fungerer synkroniseret med dørene, blev installeret på sporvognens trin. Således kan borgere let komme op og af trikken på stationerne med deres cykler. Sporvognen, der kører på Alaaddin-Selçuk Universitets sporvognslinje, samler passagerer og dropper passagerer ved stoppesteder integreret med cykelstier.

BUSSER ER OGSÅ Cykel

Offentlig transport er en forbillede i Tyrkiet Konya Metropolitan Municipality, debuterede i cyklisterne for busser, der blev brugt i bytransport. Cykelbærende apparater blev placeret bag på busserne for at øge brugen af ​​cykler. Undersøgelsen, som først blev implementeret i 50 busser, vil snart tjene i alle busser.

Dette diasshow kræver JavaScript.


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer