STSO-præsident Eken: TÜDEMSAŞ lukkes ikke, dens kapacitet øges

STSO-præsident Eken: TÜDEMSAŞ lukkes ikke, dens kapacitet øges
STSO-præsident Eken: TÜDEMSAŞ lukkes ikke, dens kapacitet øges

Vores Sivas Chamber of Commerce and Industry (STSO) juli-august mødet med en samlet forsamling blev afholdt som en videokonference under formandskab af Çetin Yıldırım.


Efter at have læst resuméerne fra forsamlingsmødet i juli blev prøvebalance og udgiftslister drøftet og accepteret ved flertalsafstemning. Bestyrelsesformand Mustafa Eken gav oplysninger om det udførte arbejde.
Præsident Eken sagde, at de afholdt møderne med videokonferencer på grund af processen, ”Kære venner, vi afholder begge møderne i august og september i dag, vi vil meget gerne gøre det ansigt til ansigt igen, og vi vil fortsætte med videokonference i et par måneder til. Jeg håber, vi vil overvinde denne pandemiproces så hurtigt som muligt, og vi vil alle vende tilbage til det normale liv ”.

Om, at de negative virkninger af pandemiprocessen på erhvervslivet fortsætter med at stige, sagde Eken; ”Pandemiprocessen fortsætter, og problemerne vokser. For hver dag der går, står vores håndværkere og forhandlere over for flere og flere vanskeligheder, og der er begyndt at komme forbud. Vi er sammen med vores medlemmer i denne proces. Vi fortsætter med at besøge vores medlemmer, der er berørt af denne proces, lytte til deres problemer og problemer og formidle dem til de relevante institutioner. "

Eken erklærede, at de besøgte ministeren for transport og infrastruktur Adil Karaismailoğlu under ledelse af STSO angående TÜRASAŞ, som TÜDEMSAŞ også er tilknyttet, og sagde: ”Vores minister formidlede til os, at der ikke er noget som lukning af TÜDEMSAŞ, tværtimod vil dens kapacitet blive øget. Her forklarede vi bidrag fra relevante institutioner til vores byer sammen med præsidenterne for vores 3 provinser. TÜDEMSAŞ foretog køb af varer fra Sivas, og der var 5 millioner lira og pengestrøm til det månedlige marked. Vores anmodning fra vores minister var at fortsætte med at købe varer fra Sivas. De erklærede også, at de vil give instruktioner, og vi er enige om at købe det fra hjemmemarkedet. Han delte også med os oplysningerne om, at højhastighedstoget starter i slutningen af ​​året ”.

Understreger, at de afgav erklæringer om de problemer, medicinske virksomheder står over for, og at spørgsmålet blev bragt på dagsordenen af ​​andre provinser, sagde Eken; ”Vores medicinske virksomheder, der ikke kan hente deres tilgodehavender fra offentlige hospitaler, har svære tider under pandemiprocessen. Vi ser, at medicinske virksomheders problemer og problemer øges dag for dag. I disse vanskelige dage er vores medicinske virksomheder kommet til randen af ​​konkurs, da de ikke kan opkræve deres tilgodehavender. Efter de udtalelser, vi afgav om emnet, fremsatte mange af vores kammerpræsidenter i vores land lignende erklæringer. Emne Rifat har passeret vores præsident, og han blev overført til de relevante institutioner rapporteret om, at spørgsmål for os TOBB Tyrkiet vil blive organiseret et fælles møde med Medical Council. Vi vil fortsætte med at følge sagen. "

Om, at der vil blive afholdt en fælles workshop med Sivas Kommune under ledelse af Sivas guvernør for at gøre byen klar til højhastighedstog, sagde Eken, ”Vi besøgte vores borgmester Hilmi Bilgin og drøftede det højhastighedstogværksted, der var planlagt til at blive afholdt. I denne workshop inkluderer vi ledere for vores kamre, håndværksorganisationer i vores by, vores handelskamre og alle relevante interessenter. Hvis vi har mangler, vil vi afslutte det hurtigt og gøre YHT-medlemmer og hele byen klar ”.

VORES VISIONSBLAD UDGIVES

Om, at distributionen af ​​Vizyon-magasinet, som er medieorganet i vores kammer, er begyndt at blive gennemført, sagde Eken, ”Vores Vision Magazine, der inkluderer vores kammertjenester i 2 år, består af 248 sider og er blevet offentliggjort i 8 tusinde eksemplarer. Vi har samlet mange emner i dette magasin såsom vores hovedaktiviteter, incitamenter, hvad vi gør ved hamp, vores møder med vores ministre, vores arbejde for vores medlemmer, vores innovationer, der øger vores servicekvalitet. Vi frigav bladet fra vores afdeling med vores sponsorer uden noget bidrag. Vi dækkede bladets hovedomkostninger med vores sponsorer. I denne forstand vil jeg gerne takke alle vores sponsorselskaber. Vi har altid sagt, at vi vil overveje vores kammerets interesser, vi vil overveje vores medlemmers interesser. Vi spilder ikke en krone af vores medlemmer. "

Med kampagnen ledet af vores Sivas Chamber of Commerce and Industry gav Eken den gode nyhed, at en ny bus blev købt til Sivasspor, og at leveringen vil ske i de kommende dage, idet han sagde: ”Sivas blev en, og vi købte en ny teambus, der passer til vores vigtigste brand, Sivasspor, med den kampagne, der blev initieret af vores afdeling. Jeg takker alle, der støttede. Det punkt, jeg vil nævne her, er, at vi ikke lavede det udvendige design af vores nye bus. Vores klub byggede det selv. Der var også rygter om, at logoet for Our Room ikke var synligt på billederne af bussen. Vores klubembedsmænd vendte også tilbage til os om dette emne og informerede om, at logoet for vores Sivas Handelskammer vil blive placeret på bussen. Denne uge kommer den nye bus til Sivas. Vores bus tager en tur på pladsen, og vi leverer vores bus ved siden af ​​vores kongresbygning. Vi håber, at vores Sivasspor bliver mester denne sæson, og vi tager mesterskabet rundt sammen med vores nye bus ”.chat

Vær den første til at kommentere

Yorumlar