Sakarya vandt den cykelvenlige bytitel

Sakarya vandt den cykelvenlige bytitel
Sakarya vandt den cykelvenlige bytitel

Åbningsceremonien for verdensmesterskabet i UCİ Mountain Bike Marathon 2020 blev afholdt med stor entusiasme. Præsident Ekrem Yüce sagde, ”Vi åbner verdensmesterskabet i mountainbike i 2020, verdens mest prestigefyldte cykelorganisation. De mest ambitiøse cyklister og hold i verden vil konkurrere her. Derudover blev Sakarya den 12. by, der fortjente titlen "Bicycle Friendly City", der ejes af 13 byer i verden. "Held og lykke til vores by."


Åbningsceremonien for verdensmesterskabet i UCI Mountain Bike Marathon 2020 blev afholdt i Sunflower Bicycle Valley med stor entusiasme. Guvernør Çetin Oktay Pavement, stedfortræder Çiğdem Erdoğan Atabek, chefadvokat Lütfi Dursun, provinschef politihøvding Fatih Kaya, SAU-rektor Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ-rektor Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, verdensmester i mountainbike, Simon Burney, Tyrkiets cykelforbunds præsident Erol Küçükbakırc og vicepræsident Berat Alphen, repræsentanter for det politiske parti, NGO-repræsentanter, journalister og deltaget af mange borgere. I alt 2020 atleter fra 30 lande deltager i verdensmesterskabet i mountainbike i 104, der blev åbnet med danseshow, BMX-show, tightrope walker og video-shows.

en første i Tyrkiet

Aflevering af åbningstalen for ceremonimesterskabet i Tyrkiets cykelforbunds præsident Erol Küçükbakırc, "I dag fandt de sidste forberedelser. Verdensmesterskabet køres efter i morgen. Dette vil være det første i Tyrkiet. Det var bestemt til Sakarya. Jeg har drukket med sport i 50 år. Sakarya var den smukkeste organisation, jeg nogensinde har set. Anlægget er afsluttet, og der ydes støtte fra alle punkter i vores land til aktivt liv. Alle, især vores præsident, bidrager til dette. Vi har altid støttet sådanne organisationer og vil gøre det. Jeg vil gerne udtrykke min taknemmelighed over for alle, der har bidraget her. Jeg takker alle, ”sagde han.

Sakarya er en anden

Præsident Ekrem Yüce, der startede sin tale med at hilse på de gæster, der kom til vores by fra hele verden, sagde: ”Alt, hvad menneskeheden har drømt om om paradis siden den dag, det blev skabt, er til stede i vores Sakarya. En enorm natur, næsten alle grønne nuancer. Hav, søer, bjerge, plateauer, frugtbare sletter, ren luft. Alle er i vores Sakarya. Jeg anbefaler dig at se det, inden du forlader vores by. Du kan være sikker på, at Sakarya er værd at se i disse gode tider om efteråret. Hver af vores gæster sagde: "Velkommen til vores by."

Verdensmestre vil konkurrere i Bicycle Valley

Formand Ekrem Yüce sagde, ”Sunflower Bicycle Valley er en facilitet langt foran eksemplerne i verden. Vi er i øjeblikket på verdens mest moderne og funktionelle cykelsti. Fra i dag åbner vi verdensmesterskabet i mountainbike i 2020, som er den mest prestigefyldte cykelorganisation i verden, der er værdig til denne facilitet. De mest ambitiøse cyklister og hold i verden vil konkurrere her. I dag er vi med legender i reel forstand. Jeg håber, vi arrangerer vores løb i morgen. Vi har arbejdet hårdt i lang tid. Af hensyn til vores konkurrenter kontrollerede vi vores baner meget tæt. Vi reorganiserede vores anlæg for at imødekomme alle vores atleter og vores gæsters behov ”.

Sakarya elsker at cykle

Højeste præsident, "som er vært for det første cykelmesterskab, der afholdes i Tyrkiet, vi er meget glade. Fordi Sakarya er en by, der elsker at cykle. Cykel findes i mange punkter i vores liv. Vi går i skole, arbejder og handler med vores cykler. Du ved, der er en international titel kaldet "World Bicycle Friendly City Title", som kun 12 byer i verden har. Vi har gennemført alle vores kriterier og vores 12. by, Sakarya, der fortjener titlen cykelvenlig by i 13 byer i verden. Held og lykke til vores by. Derudover er vores by vært for BMX verdensmesterskabet, der afholdes den 15.-16. Maj. Først og fremmest til vores præsident Recep Tayyip Erdogan og formandskabet SözcüJeg vil gerne udtrykke min taknemmelighed til hr. İbrahim Kalın og alle, der bidrog til organiseringen af ​​mesterskabet på vegne af Sakarya ”.

Der er 72 farver i Sakarya

Guvernør Çetin Oktay Pavement sagde, ”Sakarya er en by med natur og kultur. Frem for alt en by, hvor fantastiske mennesker bor. En by med tolerance, hvor folk fra hele verden kommer og blander sig. Vi siger, at der er 7 farver i verden, men der er 72 forskellige farver i Sakarya. Det er muligt at se dette i alle aspekter af livet, fra kunst til køkken. Sakarya er en by med en vision og mission for fremtiden. Du er i en by, der har gæstfrihed til at byde hele verden velkommen. Du er i en by, der er vært for denne smukke begivenhed. Det gør os stolte af, at det er den 13. cykelvenlige by i verden. Vi vil også være stolte af at være vært for den konkurrence, der finder sted i maj. Jeg lykønsker vores præsident, der gør Sakarya stolt, som arbejder dag og nat med sit team. Vi gennemfører organisationen på den bedste måde under denne pandemiproces. Jeg vil gerne takke alle, der deltog, især vores præsident ”.


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar