Seymen losseplads gasproduktionsanlæg 1. fase indviet

Seymen losseplads gasproduktionsanlæg 1. fase indviet
Seymen losseplads gasproduktionsanlæg 1. fase indviet

İBBs præsident Ekrem İmamoğlu indviede 1. etape af Seymen-lossepladsens gasenergiproduktionsfacilitet, som vil være verdens største projekt, der producerer energi fra lossepladsgassen, der er installeret i et enkelt område, når den er færdig. Deling af oplysningerne om, at der i øjeblikket er 90 tusind husstande forsynet med elektricitet fra Seymen, sagde Imamoglu: ”Når de når fuld kapacitet, svarer disse 90 tusind husstande til elforbruget hos 465 tusind husstande. Med andre ord betyder dette 60 millioner træer, 2 millioner 300 tusind køretøjer, der kommer ud af trafikken ”. ”Jeg fortæller vigtigheden af ​​anlægget i Seymen igen og igen ved at give numrene; Når vi sagde, at sådanne faciliteter aldrig bør forlade vores sind, skal de finde en plads i bevægelserne vedrørende vores lands prioriteringer ”, sagde Imamoglu,“ Denne holdning er en meget vigtig opskrift, som vi kan anvende for at bruge vores penge og kapital godt, for at dirigere dem til de rigtige investeringer, for at skabe permanente værdier og for at komme ud af de økonomiske vanskeligheder, vores land er i. I Istanbul havde vi forpligtet os til at handle i overensstemmelse med alle disse principper. Vores underskrift står under denne forpligtelse. "Vi vil aldrig opgive dette i hvert øjeblik af vores pligt."


Åbningen af ​​1. fase af produktionsfaciliteten for Seymen-lossepladsenergienergi, som vil være det største projekt i verden, der vil producere energi fra lossepladsgas, der er installeret i et enkelt område, når det er afsluttet, blev afholdt med deltagelse af Istanbul Metropolitan Kommune (IMM) borgmester Ekrem İmamoğlu. CHP næstformand Ahmet Akın, CHP Istanbul næstformand Turan Aydoğan, Silivri borgmester Volkan Yılmaz, Büyükçekmece borgmester Hasan Akgün og IMM's øverste ledelse var til stede ved ceremonien afholdt for åbningen. İSTAÇ A.Ş., som har gjort en stor indsats i opførelsen af ​​anlægget og for nylig døde på grund af Kovid-19. Müzeyyen Canlı, kone til General Manager Mustafa Canlı, deltog også i ceremonien som "æresgæst". At holde den første tale før ceremonien, İstanbul Enerji A.Ş. General Manager Mehmet Aslan Değirmenci gav detaljerede oplysninger om anlægget.

MUSTAFA CANLI ER IKKE GLEMT
Efter İmamoğlu millers feltmikrofon begyndte tale, "et meget værdifuldt projekt på vegne af Istanbul og Tyrkiet til ære for lanceringen, med glæden og stoltheden" med ordene. Understreger, at de har tilføjet endnu et kraftfuldt kraftværk ved siden af ​​faciliteterne i Kömürcüoda og Odayeri, mindede İmamoğlu om, at projektet har en historie på omkring 8 år. Sagt, at der var mange økonomiske problemer i forbindelse med denne proces, understregede İmamoğlu, at så snart de begyndte at arbejde, tog de projektet igen med deres team. ”Som på alle områder, hvordan fuldfører vi processen på den mest effektive måde ved at strukturere vores ressourcer, energi og tid korrekt, hvordan kan vi bringe vores Istanbul til; Vi byggede den rejse, ”sagde İmamoğlu og afsatte et særligt afsnit til den afdøde Alive, der bidrog til processen. Imamoglu udtrykte sine følelser, ”Selvfølgelig mistede vi en dyrebar ven blandt de rejsekammerater, som jeg nævnte i denne proces. İSTAÇ A.Ş. Vi mistede vores General Manager, vores kære bror Mustafa Canlı. Jeg vil gerne takke hans ansete kone, fru Müzeyyen, for at komme her og ære os, jeg ønsker hende barmhjertighed og sige 'Lad stedet være paradis' ”.

"GLOBAL OPVARMNING OG KLIMAÆNDRING ER VITALE SPØRGSMÅL"
Imamoğlu bemærkede, at miljøet er et af de vigtigste dagsordenspunkter i verden, og understregede, at begreber som klimaændringer og global opvarmning er de vigtigste vitale emner. Idet han påpegede, at man burde tage højde for forskernes advarsler om dette dårlige forløb i verden, sagde İmamoğlu, ”I dagens verden er den største patriotisme efter min mening dens miljøidentitet. Dette er meget dyrebart. "Hvis du tænker på dine børn, dit liv, din fremtid, dit liv og elsker dit hjemland, skal du aldrig og aldrig glemme, at den største patriotisme er sand miljøisme." Ministeriet for miljø og byplanlægning har udarbejdet "Miljøindikatorrapport", der deler nogle af oplysningerne i İmamoğlu, "Desværre er vores Tyrkiet, vores luft og vores vand snavset. Desværre er vandknaphed ved døren på vegne af vores land på grund af klimaændringer og den skade, vi har påført. Især brugen af ​​pesticider når meget alvorlige tal. Vi hører alle, kender og følger, hvordan vores skove og endemiske arter falder dag for dag. På trods af denne farlige tendens er miljøbeskyttelsesudgifterne i vores land desværre faldende, endsige den ønskede stigning, ”sagde han.

"VI SE 'SKAT', NÅR VI KARVERER PÅ DATA"
Deling af detaljerede tal om miljøforurening og farerne, der venter verden, advarede İmamoğlu om, at maleriet var "meget smertefuldt". Imamoğlu sagde, at bordet kører "parallelt med skødesløshed", "Dette er borgmesteren, administratorer, regeringsembedsmænd for hver af os politikere; de er hovedansvaret for hver enkelt af os, og hvad vi skal formulere. I modsætning til dette ansvar ser vi, at vi står over for svig, når vi ser på nogle data. I dette land og i denne elskede by er der desværre dannet dårlige holdninger til miljøet og dårlig praksis, som de sidste 15 år har oplevet. Især siden den dag, vi tiltrådte, er det værdifuldt for ham altid at huske, som vi har sagt på ethvert tidspunkt, at et af vores emner er miljøet. Derfor sætter vi begrebet grønt i første omgang, mens vi placerer en grøn, retfærdig og kreativ by. Til dette lægger vi vægt på at åbne og udvikle grønne områder ”.

"KANAL ER IKKE ISTANBUL, jeg har brug for denne stilinvestering"
Tyrkiets overførsel er et land, der er afhængig af olie og naturgas İmamoğlu, "Denne form for investering, reducer denne afhængighed er, hvor meget du virkelig har brug for for at flytte nationale og værdifulde Unsui understreget. Netop af disse grunde er Tyrkiet ikke kun i Istanbul værdifuldt at sprede sig til hele denne ejendom. Der er et punkt, som vi vil fortsætte med at sige uden at blive trætte. Det er nøjagtigt sådanne produktive job, sådanne produktive projekter, mens arbejde vil tilføje utrolig værdi til Tyrkiet, både vores İstanbul'umuzda, sådanne projekter, mens Kanalen hedder Istanbul, Istanbul helt unødvendig, overflødig, Tyrkiets dagsorden besætter og også Istanbul Jeg vil gerne meddele dette til vores borgere ved at understrege, at vi vil afsætte ressourcer til et projekt, der vil forråde omgivelserne, der vil tjene Istanbul, tjene dets folk og tjene vores land, ”sagde han.

"NÅR ENERGIEN ER BILLIGERE, SKABES NYE BESKÆFTIGELSESOMRÅDER"
Understreger, at de ved, at produktionsmængden i forskellige sektorer vil stige, efterhånden som energien bliver billigere, tilføjede İmamoğlu, at der skabes nye beskæftigelsesområder på denne måde. At bemærke, at omdannelsen af ​​deponigas til energi skaber værdifulde og positive påvirkninger fra miljøet til økonomien, fra menneskelig lykke til offentligheden, gav Imamoglu følgende oplysninger om anlægget: ”Dette er et 220 hektar stort kraftværk, der er etableret i et bortskaffelsesområde på 6 hektar. 10 tusind kvadratmeter lukket område. Det koster os 133 millioner 500 lira. Vi har virkelig opnået disse omkostninger i vores kommune gennem en stram brug af kapitalbesparelser. Derudover modtog vi i overensstemmelse med aftalen med EMRA en licens indtil den 12. januar 2047. Og for det første leverede ministeriet leveringen af ​​omkring 12 megawatt med 17 gasmotorer. Vi begyndte også at sælge energi til det nationale system gennem energimarkedet. Faktisk genererer vi i øjeblikket en energi svarende til at opfylde det årlige elbehov for 90 tusind husstande. Med andre ord; Vi kan alle lide at plante træer, det betyder at plante 11 millioner 500 tusind træer. Det betyder, at 435 tusind køretøjer er uden trafik. Vi forhåbentlig øger dette sted til 25 megawatt og øger det kontinuerligt ved at få kontinuitet. Når den når fuld kapacitet, vil denne effekt være 90 megawatt. I denne forstand håber jeg, at det bliver den første facilitet i verden med de nuværende værdier. for Tyrkiet, og vi er stolte af alvor. Det er et værdifuldt projekt, som vi bringer befolkningen i Istanbul sammen, når de dyrebare penge i vores by bliver brugt op til øre på en velkontrolleret måde. Når den når fuld kapacitet, svarer de 90 tusind husstande til elforbruget hos 465 tusind husstande. Med andre ord betyder dette 60 millioner træer, 2 millioner 300 tusind køretøjer, der forlader trafikken. "

"IMM LEVERER 26 MILLIONER DOLLAROPTAG I 776 ÅR"
”Jeg fortæller vigtigheden af ​​anlægget i Seymen igen og igen ved at give numrene; Når vi sagde, at sådanne faciliteter aldrig burde gå ud af vores sind, skulle de finde en plads i bevægelserne vedrørende vores lands prioriteter ”, afsluttede Imamoglu sin tale med følgende ord:“ Denne holdning er brugen af ​​vores penge og kapital, dirigere det til de rigtige investeringer, skabe permanente værdier og forlade de økonomiske vanskeligheder, vores land er i. Det er en vigtig opskrift. I Istanbul havde vi forpligtet os til at handle i overensstemmelse med alle disse principper. Vores underskrift står under denne forpligtelse. Vi vil aldrig opgive dette i hvert øjeblik af vores mission. Jeg håber, at når vi ser på det endelige resultat af denne løsning, solgte denne institution 25 millioner lire elektricitet selv på 2 dage. Ved årets udgang vil vores indtjening nå op på 11 millioner. Jeg håber, at når vi øger vores kapacitet næste år, når dette 200 millioner lire om året. Vi forventer, at dette projekt øger sin omsætning til 2047 milliard USD 1 millioner med yderligere investeringer indtil 137. I betragtning af at 361 millioner dollars af denne indkomst vil blive brugt på udviklings- og facilitetsudgifterne på dette sted, vil IMM have tjent 26 millioner dollars på 776 år fra vores projekt her.

"LIVSTANDARDEN PÅ 16 MILLIONER ISTANBULISKE FOLK VIL FORØGES"
”Al denne indkomst vil blive brugt til et grønnere, mere kreativt og smartere Istanbul, et mere retfærdigt Istanbul. Sammen vil vi hæve levestandarden for 16 millioner Istanbuliter til meget bedre niveauer. I denne forstand er det punkt, at ethvert arbejde, vi udfører, til gavn for samfundet, for vores lands, for vores lands og for hele menneskehedens bedste, et meget værdifuldt element for os. Jeg takker alle mine ledelsesvenner, der helligede sig processen med al deres indsats. Jeg bifalder hver eneste af dem helhjertet. Sundhed for alles arbejde og hjerter. Og især miljøet, især affaldshåndteringen i byen og især at opnå energi, som er et endeligt værdifuldt resultat af denne proces, vil aldrig og aldrig komme bagud i vores investeringsprincipper. Jeg ønsker, at Seymen-deponeringsanlægget til gasgenerering er gavnligt for hele vores by, land og Istanbul. Lad os afslutte med en vittighed: Vi sagde 'Jeg har en ungdom'. Vi sagde 'vores spænding er høj'. Lad os tilføje i dag; vores energi er for høj nu. "


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer