AFRAY og YHT integrerer boring og opmåling, der er afsluttet i projektet

AFRAY og YHT integrerer boring og opmåling, der er afsluttet i projektet
AFRAY og YHT integrerer boring og opmåling, der er afsluttet i projektet

AFRAY-projektet, som er blandt Afyonkarahisars borgmester Mehmet Zeybeks valgløfter, integreres med højhastighedstoget (YHT) med den fælles indsats, der er foretaget med ministeriet for transport og infrastruktur.

Med hensyn til projektets endelige status holdt TCDD 7. regiondirektør Adem Sivri en præsentation med en 3D-animationsvideo, som han forberedte til præsident Mehmet Zeybek, vicepræsidenter Süleyman Karakuş, Murat Öner og Benol Kaplan. AFRAY, som er integreret med YHT, gør det hurtigere for indkommende passagerer at nå byens centrum via Ali Çetinkaya Station. 7. Regionchef Sivri oplyste, at boringen og undersøgelsesarbejdet i forbindelse med projektet er afsluttet.

Afyon Kocatepe University (AKU) Ahmet Necdet Sezer Campus (ANS) letter transporten af ​​studerende, der studerer i byen, og også Erenler, KarşıyakaDet vil yde et betydeligt bidrag til lindring af bytransport ved at passere gennem kvartererne Yeşilyurt og Ali Çetinkaya. Erenler, især BATTERI, KarşıyakaBorgere, der bruger AFRAY fra kvartererne Yeşilyurt og Ali Çetinkaya, når byens centrum med nostalgi-sporvogn ved Ali Çetinkaya station.

"VI BÆR PASSAGERER, DER KOMMER MED YHT TIL CENTRET MED AFRAY"

Om at AFRAY-projektet er planlagt til at blive inkluderet i investeringsprogrammet i 2021, sagde vores præsident Zeybek, at projektet vil blive afsluttet hurtigst muligt og vil blive taget i brug for borgerne. Han sagde, at arbejdsdelingen blev foretaget med hensyn til opførelsen af ​​AFRAY, Zeybek sagde: ”Stationerne skulle realiseres af os som kommunen og de andre dele af vores statsbaner. Virksomheden, hvor projektudbuddet blev foretaget, og projektet, holdt en præsentation for os i sidste måned. Efter præsentationen holdt vi et konsultationsmøde med relevante offentlige institutioner og organisationer. Den byggede linje blev betragtet som parallel med jernbanelinjerne Afyon-Gazlıgöl og Eskişehir. Fordi den studerende har lang gåafstand til universitetet, blev en ny rute bestemt. Vi beregnede, at det ville være meget mere effektivt, hvis der blev oprettet forbindelse til højhastighedstoglinjen, forudsat at der blev bygget en linje foran universitetet fra sovesaleområdet, og der blev lavet to stop. Projektændringer relateret til ruten blev foretaget. 7. Vores regionale direktorat sendte projektændringen til generaldirektoratet, og det relevante projektfirma indså det også. Nu er en rute blevet bestemt i den stil, vi ønsker, og alle accepterer, ”sagde han.

"EN MEGET SMUK PROJEKT TIL UDVIKLINGEN AF VORES BY"

Påpeger, at der er skabt en rute, som studerende, der studerer ved universitetet let kan bruge, fortsatte vores præsident Zeybek sin tale som følger; ”Vi forbinder vores gæster, der kommer til højhastighedstogstationen, med centrum via forstæderne. Vi tilstræber at bære vores gæster og besøgende, der kommer til stationen, til centrum med den nostalgiske sporvogn. Det er et meget godt projekt for udviklingen af ​​vores by. Held og lykke til vores Afyonkarahisar. "

Armin

sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar