DECEV 2020-2021 Akademisk års stipendiegrundlag er blevet bestemt

DECEV bestemmer stipendiegrundlagene for det akademiske år 2020-2021
DECEV bestemmer stipendiegrundlagene for det akademiske år 2020-2021

Ifølge resultaterne fra TCDD-medarbejdere og pensionisters socialhjælpsfond, YKS 2020, er basispunkterne for stipendier, der skal gives til medlemmer og deres børn, blevet bestemt.


Meddelelsen om emnet er som følger: ”I henhold til resultaterne af 2020 Higher Education Institutions Exam (YKS); Medlemmer og medlemmer, der er placeret i et videregående uddannelsesprogram med score på 445 i DİL-scoretype, 495 i SAY, 435 i EA, 400 og derover i SÖZ, og som placeres i et videregående uddannelsesprogram inden for deres felt, uanset deres score i 2020 YKS, et månedligt stipendium på 150 TL. De vil være i stand til at drage fordel af hjælpen. Hvis to eller flere børn, inklusive medlemmet selv, studerer på et 4-årigt eller mere videregående uddannelsesprogram med deltagerkrav, får de, der scorer 20 point under de annoncerede scoringer, også stipendiestøtte.

Derudover vil børnene til vores medlemmer, der døde under arbejdet, fortsat drage fordel af stipendier i en periode med engangsstipend i hele deres uddannelse, så længe deres uddannelse fortsætter.

De, der er berettigede til stipendiestøtte, ansøger til Foundation-centret inden udgangen af ​​december med medlemmets underskrevne andragende, en fotokopi af den studerendes identitetskort, studiecertifikatet og ÖSYM YKS-resultatdokumentet for 2020. Ansøgninger foretaget efter 31. december 2020 vil blive vurderet i det følgende år. Studerende, der tidligere har været berettiget til et stipendium, vil fortsat modtage stipendium, hvis de indsender deres uddannelsesstatusdokumenter til instituttets hovedkvarter. Vores medlemmer, der blev medlem af vores Foundation før 12.06.2020, da LYS-eksamen blev afholdt af ÖSYM, vil få fordel af stipendiestøtte.


sohbet

Feza.Net

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer