Haydarpaşa Solidaritet: Hvornår åbnes stationen?

Haydarpasa solidaritet, når garagen åbnes
Haydarpasa solidaritet, når garagen åbnes

En pressemeddelelse blev foretaget af Haydarpaşa Solidarity på grund af 10-årsdagen for branden, der brød ud i Haydarpaşa Station. Nedenfor er pressemeddelelsen læst af Murat Oral, vores unions præsident, foran Haydarpaşa Station-bygningen.

"I det 10. år af branden er Haydarpaşa stadig lukket"


Det har været et årti siden Haydarpaşa Station, vores historiske og kulturelle arv, blev alvorligt beskadiget af branden, der brød ud under det skødesløse og ukontrollerede vedligeholdelsesarbejde søndag den 28. november 2010.

Når vi ser på historien om Haydarpaşa Station, sabotagen under udsendelsen af ​​soldater i 1917, bombningen af ​​britiske fly i 1918 og de brande, der fandt sted som et resultat af eksplosionen af ​​det brændstoffyldte tankskib ved navn Independenta på Bosporus i 1979 forårsagede alvorlig skade på stationen.

Med teknologien fra 1917 kunne reparationen af ​​penthousen og træfabrikken, som blev fuldstændig brændt ned som følge af branden og eksplosionen i 1918 og 1930, gøres inden for to år. Mens det siges, at restaureringen af ​​loftsetagen, som delvist blev brændt i ilden den 28. november 2010, og det beskadigede træsnit og de ydre beklædningssten, startede i 2016, vil være afsluttet på 500 dage, er det ikke afsluttet i de sidste fire år.

Ilden fra 2010 er den konkrete begyndelse af processen, der efterlod Haydarpaşa uden mennesker, færger og tog og lod den være alene. Af denne grund forberedte Haydarpaşa-branden i 2010 ligesom skovbrande miljøet til de "bytransformationsapplikationer", der ønskes udført i det eksisterende område.

Trepartsforholdet mellem brand, lukningen af ​​Haydarpaşa Station og transformation blev afsløret med restaureringsprojektet i 2014. Inden for rammerne af dette projekt har taget af Gar fået kommercielle funktioner under navnet udstillingshal, restaurant og konferencesal. Nye funktioner såsom en gennemsigtig elevator til taget i bygningens indre gårdhave og en gennemsigtig tagdækning, der dækker den indre gårdhave, underjordiske parkeringsplads og marked overvejes også.

Haydarpaşa Solidaritetskomponenter TMMOB Arkitektkammer og BTS beslutsomme kamp og Kadıköy Som et resultat af kommunens afvisning af at give en byggelicens til restaureringsprojektet blev de yderligere funktioner, der blev givet til Haydarpaşa Station, annulleret, og restaureringsprojektet blev revideret, og det blev meddelt, at Haydarpaşa Station ville blive genoprettet i overensstemmelse med originalen og fortsat vil fungere som en station.

I slutningen af ​​al denne proces kunne restaureringen af ​​Haydarpaşa Station kun påbegyndes i 2016. Selvom en betydelig del af restaureringen er afsluttet i dag, er restaureringen endnu ikke afsluttet.

I betragtning af udviklingen af ​​nutidens teknologiske muligheder, ville ikke restaureringsarbejdet i Haydarpaşa, centralstationen i de 20 millioner mega-byer, som er afgørende for jernbanetransport, ikke have været afsluttet inden for programmet og den lovede tid?

Forlængelsen af ​​restaureringsprocessen forsinker ikke kun tilbagevenden til Haydarpaşa Station til dens hovedfunktion, men forhindrer også offentlighedens ret til transport med jernbane.

For at genåbne Haydarpaşa Station, som var lukket for passager- og godstransport på grund af opførelsen af ​​Marmaray- og YHT-projekter, bør de arkæologiske udgravninger, der startede under fornyelsen af ​​togsporene, afsluttes så hurtigt som muligt. Desværre giver vi ikke gennemsigtige og tilgængelige oplysninger om den igangværende restaurering og arkæologiske udgravninger på Haydarpaşa Station og indhold med forskellige udsagn, der varierer fra minister til minister.

I vores byplanlægningsundersøgelser understreger vi endnu en gang, at Haydarpaşa Station og havn ikke bør betragtes adskilt fra jernbane- og søtransportfunktionen.

Der er gået 10 år siden Haydarpaşa-branden. Og i løbet af disse 10 år er hverken restaureringen, arkæologiske udgravninger eller ønsket om transformation af Haydarpaşa Station stoppet.

Fire år, ikke nok tid til restaurering? På dette tidspunkt kunne Haydarpaşa Station have været genoprettet to gange og allerede taget i brug.

Som komponenterne i Haydarpaşa Solidaritet kræver vi endnu en gang, at restaureringen og arkæologiske udgravninger af Haydarpaşa Station afsluttes så hurtigt som muligt, og at Haydarpaşa Train Station er åben for offentligheden hurtigst muligt med hensyn til alle former for kulturarv og som en stationsfunktion.

Vi skal nævne, at en proces, der efterlader Haydarpaşas fremtid usikker eller forsøger at afslutte, stadig er i gang. Af denne grund opfordrer vi alle byens beboere til at gøre krav på den eneste centrale station i vores by. Vores kamp vil fortsætte for Haydarpaşa Station at forblive som en station.


sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer