Hvornår begynder fjernundervisning? Er skriftlige eksaminer ansigt til ansigt annulleret? Her er detaljerne

Hvornår begynder fjernundervisning? Er ansigt til ansigt-eksamen annulleret?
Hvornår begynder fjernundervisning? Er ansigt til ansigt-eksamen annulleret?

Inden for rammerne af koronavirusforanstaltninger meddelte præsident Recep Tayip Erdogan efter kabinetmødet, at fjernundervisning fortsatte indtil årets udgang og meddelte, at træningerne ville være online. Efter Erdogans meddelelse meddelte minister for national uddannelse Ziya Selçuk de seneste detaljer om fjernundervisning og besvarede spørgsmål. Er ansigt til ansigt eksamen annulleret? Hvordan og hvornår afholdes eksamen i formelle, private, formelle og ikke-formelle skoler? Hvilke uddannelsesinstitutioner er åbne? Er der skole den 31. december? her er detaljerne i nyhederne ...


Erklæringen fra ministeren for national uddannelse Ziya Selçuk vedrørende fjernundervisning er som følger; ”I overensstemmelse med anbefalingerne fra sundhedsministeriet og Coronavirus Scientific Committee for ikke at blive påvirket af stigningen i løbet af epidemien i verden og i vores land fra fredag ​​den 20. november til mandag den 4. januar i tråd med anbefalingerne fra sundhedsministeriet og Coronavirus Scientific Committee, Vi vil fortsætte alle formelle, private, formelle og ikke-formelle uddannelsesaktiviteter gennem fjernundervisning.

Alle førskoleinstitutioner, børnehaver, grundskoler, gymnasier og gymnasier, specialundervisningsskoler og klasser, anvendte kurser i erhvervsskoler og specialundervisningskurser under vores ministerium vil også være inden for dette anvendelsesområde. Der vil ikke være nogen ansigt til ansigt-træning i support- og træningskurser og forstærkningskurser. "Individuelle kurser" i specialundervisnings- og rehabiliteringscentre inden for specialundervisningsloven nr. 5580 kan realiseres ansigt til ansigt.
De ugentlige kursusplaner for fjernundervisning deles med vores studerende og forældre af vores lærere under koordinering af vores skoleadministrationer. Vores skoleadministratorer og lærere vil strukturere fjernundervisningsprocesserne i det nye semester i henhold til de fagemner og læseplaner, de underviser sammen med deres studerende i semesterpausen. I denne periode vil vi være sammen med vores studerende med vores TRT EBA-kanaler, vores live klasseværelsesapplikationer, EBA-internetplatform, trykte og digitale hjælpressourcer.
Ingen eksamener afholdes ansigt til ansigt eller eksternt indtil 31. december 2020, planlægningen af ​​eksamenerne udføres særskilt i henhold til forløbet af epidemiprocessen og vil blive annonceret til vores studerende gennem vores skoleadministrationer og lærere. Vores studerende vil være ansvarlige for uddannelsesplanen, som udføres ansigt til ansigt og med fjernundervisning.
Med det nye akademiske år sender vi de ugentlige kursusprogrammer i TRT EBA Kindergarten / Primary School, Secondary School og High School-kanaler, hvor 112 lærere arbejder i 812 grene, og 13 lektionsvideoer forberedes og sendes i 1.653 studios til mobiltelefoner fra vores 18 millioner studerende via sms-service. Vores forelæsningsudsendelser vises fortsat tre gange om dagen, så vores studerende kan kompensere og forstærke dem.
Derudover har vi tidligere delt med jer, at vi har leveret 60 tusind tabletcomputere sendt gennem offentlige institutioner og organisationer, lokale administrationer, private sektororganisationer og civile initiativer til vores studerende med prioriterede behov i henhold til den distributionsstrategi, vi udarbejdede i lyset af officielle data. Vores distributioner fortsætter samtidigt med supportkampagner og indkøbsprocesser. Vi har leveret 30 tusind tablets til vores studerende inden for 10 dage. Indkøbsprocessen af ​​500 tusind tabletcomputere, som vi distribuerer, er afsluttet, og vi vil have leveret den til vores studerende inden årets udgang. Med støtte fra vores interessenter tilstræber vi at nå ud til alle vores studerende i nød så hurtigt som muligt.
Live klasseapplikationer, der har tjent 23 millioner 2020 tusind kursustimer siden 49. marts 768, da vi startede fjernundervisning, vil aktivt tjene i denne periode. Med integrationen af ​​EBA live class og alternative applikationer i vores system har vi kapacitet til at undervise omkring 2 millioner lektioner om dagen. Live klasseværelsetimer vil blive underrettet til vores studerende og forældre af vores lærere.
Vores EBA-internetportal får titlen som verdens mest besøgte uddannelseswebsted med 9,1 milliarder klik og står til rådighed for vores studerende med mere end 1.700 lektioner og over 40.000 rig, pålideligt og interaktivt indhold. I EBA præsenteres video- eller interaktive fortællinger, øvelser, resuméer, infografik, projektdokumenter, indhold specifikt for lærere, mere end 5.000 bøger og mere end 240.000 spørgsmål til vores lærere og studerende.
Vi arbejder fortsat med at tilpasse eksamensplanen til fjernundervisningsprocessen for vores studerende, der forbereder sig på centrale eksamener. Detaljer vil blive delt med offentligheden i næste uge.
I denne proces vil vores lærere fortsætte deres arbejde eksternt, og de vil være i stand til at komme til vores skoler for fjernundervisning og drage fordel af værktøjer såsom computere og kameraer. Vores grenlærere kommer til vores skoler mindst en gang om ugen for at følge og koordinere fjernundervisningsprocessen. Vores lærere vil fortsat modtage ekstra studieafgifter under fjernundervisningsprocessen.
I vejlednings- og forskningscentre vil der fortsat blive ydet ansigt til ansigt-tjenester til dem, der vil blive diagnosticeret for første gang. I denne proces behandles ansøgninger, der er foretaget indtil 18. november 2020 for interskoleoverførselsansøgninger, og nye ansøgninger modtages først den 31. december 2020.
Vi er i en proces, hvor vi har brug for at binde med vores forældre, lærere, skoleadministratorer og hele uddannelsesfamilien for vores elevers tillid, fred, lykke og succes. Det er vores største ønske om at genstarte vores gradvise overgang til ansigt til ansigt-uddannelse, hvor vi træffer vores foranstaltninger på højeste niveau afhængigt af hygiejnestandarder og endda designer vores børns berøringsfrie spil i skolegårde og klasseværelser. Vi vil gerne ønske, at vi ikke tager denne pause og endda møder vores skoler med alle klassetrin som i langt de fleste lande i verden. Vi måtte dog tage en sådan beslutning på grund af forholdene i landet. Selvfølgelig stopper vi ikke med at gentage vores opkald: "Vi har brug for alles støtte, følg venligst reglerne" for vores børns fremtid. Ifølge tabellen i den sidste uge i december deler vi vores gradvise overgangsplanlægning og kalender til ansigt til ansigt-uddannelse på vores skoler med offentligheden.
Jeg vil også gerne informere dig om, at vi er klar til at besvare alle vores borgeres spørgsmål om fjernundervisning med vores 7/24 EBA-assistent, MEB-assistent og 444 0 632 MEBİM-callcenter.

 


sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer