EGİADVil overvinde Covid-19-krisen med e-handel og udenrigshandel

egiad vil hænge den covide krise med e-handel og udenrigshandel
egiad vil hænge den covide krise med e-handel og udenrigshandel

Som ministerier fortsætter lokale administrationer og politiske partier deres kamp uden at bremse med hensyn til koronavirusepidemien, der har påvirket verden og dræbt tusinder af mennesker, Aegean Young Business People Association er et skridt foran.  EGİADkom fra.


Hele verden under dets domæne og relateret til koronavirusudbrud spredte sig hurtigt i Tyrkiet EGİAD at bryde en ny grund igen, handlede den for enhver form for støtte, som dens medlemmer måtte have brug for. Det besluttede at støtte sine medlemsvirksomheder, der mistede indtægter på grund af pandemien, især mad, under mange overskrifter, herunder eksport, e-handel, produktkøb og shopping.

Medlemmer af bestyrelsen og medarbejdere i de første dage af pandemien EGİAD Oprettelsen af ​​en krisebord fortsætter NGO'en med at fungere som en støtte- og vejledende gruppe for socioøkonomiske processer, som dens medlemmer muligvis har brug for inden for anvendelsesområdet for Covid 19. I denne sammenhæng, som den første krisedesk, der blev oprettet af NGO'en, EGİAD Pandemic Crisis Desk mødtes med sine medlemmer for at identificere behov.

VIRKSOMHED VERDENSLEJESTØTTE OG INCITAMENTER VENTER

Mens vigtigheden af ​​statsstøtte og incitamenter blev fremhævet på mødet, blev der åbnet en åben opfordring til regeringen og understreget vigtigheden af ​​at yde lejestøtte til de fødevare- og servicesektorer, der har låst deres døre i flere måneder og de virksomheder, der er forbundet med den. Taler på mødet EGİAD At minde om, at processen, der startede i marts, fortsætter gradvist, sagde Mustafa Aslan, bestyrelsesformand, ”Vi venter på endnu en 6 måneders vanskelig proces forude. Erhvervslivet kræver, at lånegæld udsættes, og der gives incitamenter til at dreje hjulene. Især mad, service og virksomheder, der arbejder i denne sektor, er gået i stå. Lejestøtte er blevet et must for virksomheder, der skal låse deres døre og arbejde på bestemte tidspunkter af dagen, ”sagde han.

At bemærke, at vi som land kæmper kollektivt med en proces, der ikke har været oplevet før, og konsekvenserne og skaderne ikke kan forudsiges før, sagde Aslan, ”Vi gennemgår en vanskelig periode, hvor vi skal håndtere økonomiske og sociale problemer såvel som de sundhedsmæssige problemer og bekymringer, vi oplever. EGİAD Ş., Vi står ved vores medlemmer, og vi har påtaget os et vigtigt ansvar for vores medlemmer til at overvinde denne proces med mindst mulig skade, og vi vil fortsætte med at gøre det. Med Covid 19 Crisis Desk, som vi etablerede med processen, der startede med afsløringen af ​​den første sag, modtager vi vores medlemmers meninger og forslag, og vi sender rapporterne om de supportpakker, som vores sektorer har brug for, til de relevante myndigheder.

E-HANDEL ER KRISENS PORT

Ved at trykke på knappen for e-handel og uddannelse i udenrigshandel EGİADplanlægger også at overvinde processen med mindre skade ved at forbedre sine medlemmers e-handel og støtte dem med uddannelse i udenrigshandel. NGO'en, der vil lancere en række onlineuddannelser for sine medlemmer fra december, åbner døren til online-indtjening for sine medlemmer.

TÆT TIL 100 BEGIVENHEDER ONLINE I PANDEMIDE

Aslan understregede, at menneskers sundhed er vigtigere end noget andet, og påpegede, at de tog foranstaltninger som en forening i lyset af den seneste udvikling; ”Vi har været følsomme over for dette spørgsmål, og vi suspenderede vores forenings fysiske aktiviteter fra det allerførste øjeblik og tillod vores administrative personale at arbejde hjemmefra. I denne retning brød vi en ny grund, omend af nødvendighed ”. Aslan understregede, at NGO'en, som bar alle sine møder til den digitale platform, arbejder kontinuerligt og sagde, ”Vi flyttede alle vores foreningsmøder til digitale miljøer. I denne proces lykkedes det os imidlertid at organisere næsten 100 begivenheder ”.

EGİAD Følgende titler i krisetabellen

  • For at følge den statslige og økonomiske støtte opdateret regelmæssigt på grund af krisen,
  • Lobbyvirksomhed med incitamenter og støtte til at afhjælpe sektortab i krisen baseret på feedback fra vores medlemmer,
  • For at bringe vores medlemmers problemer med individuelle krav til dagsordenen,
  • Organisering af hjælpekampagner til støtte for eksterne interessenter
  • I slutningen af ​​denne proces er bevidstheden øget så meget som muligt, og at forsøge at skabe et medlem og en ekstern interessentprofil forberedt på den nye ordre.

sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer