Minister Karaismailoğlu: 'Vi introducerer Kayseri til højhastighedsjernbanen'

vi introducerer minister karaismailoglu kayseri med hurtig jernbane
vi introducerer minister karaismailoglu kayseri med hurtig jernbane

Transport- og infrastrukturminister Karaismailoğlu svarede: "Vi vil introducere Kayseri til den hurtige jernbane" om højhastighedstoget, som blev udtrykt af borgmester Büyükkılıç fra talerstolen.


Den banebrydende ceremoni af den 7 kilometer lange Anafartalar - City Hospital - YHT Gar sporvognslinje, designet af Kayseri Metropolitan Municipality og bygget af ministeriet for transport og infrastruktur, blev afholdt. Metropolitan borgmester Dr. Memduh Büyükkılıç ringede til ministeren for transport og infrastruktur Adil Karaismailoğlu fra talerstolen for højhastighedstoget. Minister Karaismailoğlu sagde: "Vi vil introducere Kayseri til den hurtige jernbane. "Vi vil bygge en 142 kilometer lang toglinje mellem Yerköy-Şefaatli-Kayseri i forbindelse med Ankara High Speed ​​Train-linjen."

Den banebrydende ceremoni på den 7 kilometer lange Anafartalar - City Hospital - YHT Gar sporvognslinje blev overværet af Metropolitan borgmester Dr. Hosted af Memduh Büyükkılıç, minister for nationalt forsvar Hulusi Akar, minister for transport og infrastruktur Adil Karaismailoğlu, guvernør for Kayseri Şehmus Günaydın, AK-parlamentsrepræsentanter Mustafa Elitaş, Taner Yıldız, Hülya Nergis Atçı, İsmail Tamer, Baksmad Tamer, Ersoy, Tyrkiet Union of Chambers and Commodity Exchanges (TOBB) Præsident Rifat Hisarcıklıoğlu, AK-provinsens provinsformand Saban Çopuroğlu, MHP-formand Serkan Tok, borgmestre og inviterede gæster deltog.

"Jeg takker vores præsident og hans team"

I ceremonien, der startede med et minuts stilhed og opførelsen af ​​nationalsangen, sagde borgmesteren i Metropolitan Municipality, Dr. Memduh Büyükkılıç talte. Præsident Recep Tayyip Erdogan startede sin tale med at takke transportminister Adil Karaismailoğlu og hans hårdtarbejdende og flittige hold, ministre og parlamentsmedlemmer og sagde: ”Når vi ser os omkring, har vi udviklet Kayseri, som er en uundværlig skinnende stjerne midt i Anatolien, der omfavner otte byer, Vi stræber efter at tage det til bedre point. Som læge med filosofien "lad folket leve, så staten lever", kan jeg ikke passere uden at udtrykke vores taknemmelighed over for vores præsident. Jeg vil gerne takke hr. Præsident og hans team for at præsentere vores 8-sengs City Hospital ved siden af ​​os for denne by og give os et sådant arbejde, der igen blev værdsat i Pandemic-perioden. Jeg vil endnu en gang takke vores hengivne sundhedspersonale. "Jeg vil endnu en gang minde dig om, at vi aldrig bør ignorere reglerne for maske, afstand og rengøring for at aflaste vores sundhedspersonale i den epidemi, der er begyndt at bevæge sig i verden igen."

PRÆSIDENT BÜYÜKKILIÇ SPØRGDE HØJHASTIGHEDSTOGET TIL MINISTER KARAİSMAİLOĞLU

I sin tale fortalte borgmester Büyükkılıç minister Adil Karaismailoğlu, at de forventede en klar og klar erklæring om Kayseri-højhastighedstoget: ”Processen, der blev indledt af vores præsident i Istanbul og vores team i Kayseri siden 1994, alhamdulillah, med tillid og kærlighed til vores borgere i Kayseri, det er flyttet til i dag med forståelse af at være dem værdige. Vores medborgere i Kayseri kender, elsker og stoler på det arbejde, vi udfører i en kultur af harmoni, men vi ved, at der er aspekter, der skal gøres endnu mere, og at vi skal forsøge at være værdige med hensyn til service. Desuden elsker og støtter vores bymænd fra Kayseri vores præsident, og det er indlysende. Vores præsident afsætter altid et særligt sted til Kayseri i sit hjerte og elsker os. Nu vil jeg sige til vores minister for transport og infrastruktur ved at gå lidt for langt herfra; ”Hr. Minister, med instruktion fra vores præsident forventer vi en klar og klar erklæring om Kayseri højhastighedstog herfra. For nu vil jeg gerne understrege, at vores Kayseri ikke skal have mulighed for at spekulere, kommentere eller tale om det i forskellige medier og gøre dette emne som materiale ”.

Præsident Memduh Büyükkılıç sagde, at Kayseri er udstyret med et sporvognsnetværk, ”Lad folk leve, så staten kan leve. Jeg vil gerne takke vores minister Mehmet Özhaseki herfra. En ny 35-kilometer-linje, der skal bygges af ministeriet for transport og infrastruktur, føjes nu til dette arbejde, der udstyrer vores 7-kilometer-til-ende Kayseri med et sporvognsnetværk. Denne linje starter fra Belsin Anafartalar Stop, kommer til Intercity Terminal, derfra passerer vores City Hospital, som er vores stolthed ved siden af ​​vores sukkerfabrik, og kommer til dette område, der er planlagt som højhastighedstog ved siden af ​​Nuh Naci Yazgan University. Der er et sted her, et af vores møbelproducenters vigtigste projekter, og jeg fejrer vores ven Mehmet Ali Çevrim, dets grundlægger, med barmhjertighed. Udover ikke af Anatolien, har et af Tyrkiets største indkøbscentre kumsmall. Der er et center, der åbner op for verden fra Kayseri, møbelhovedstaden, som vil betjene 80 procent af møbelindustrien. Arbejdet med sporvognen, der indeholder alle disse skønheder, udføres af vores transportministerium, og jeg takker dem og deres team. Som Kayseri Metropolitan Kommune byder vi desuden på en ny linje fra Talas til Martyr Furkan Doğan Dormitory på 5.5 kilometer den 30. december. Han sagde: "Held og lykke til vores by allerede".

PRÆSIDENTEN BÜYÜKKILIÇ SORTEREDE anmodningerne fra KAYSERİ TIL MINISTEREN en efter en

Borgmester Büyükkılıç bestilte Kayseris anmodninger en efter en til transport- og infrastrukturministeren Adil Karaismailoğlu: ”Vi åbnede sektionen på 4 kilometer af vores Bekir Yıldız Boulevard for to dage siden. Samtidig afsluttede vi det fjerde blad på byhospitalet og tog det i brug. På dette tidspunkt vil jeg her udtrykke over for vores transport- og infrastrukturminister og hans værdifulde team, at der mangler to kløverblade fra vores Nuh Naci Yazgan University. Vores felahi-venner hviskede også i mit øre. De sagde, 'Åh min præsident, glem ikke vores vej til Göğdere. Skyd ikke messenger. Erciyes Turkey-projektet er vores stolthed i vores by, vores verdensklasse. At minde om, at hovedvejen, der passerer midt i vores Erciyes-projekt mellem Develi og Kayseri under vinterforhold, forårsagede trafikkaos og forvirring, hvis du tror, ​​at 80-100 tusind borgere kommer nordpå fra denne region med det samme, fra denne region til nordsiden, fra vores minister, fordi motorveje er inden for transportnetværket. Jeg vil gerne udtrykke, at vi vil være taknemmelige, hvis de giver instruktioner til en undersøgelse. Derudover blev der afholdt et 6 millioner TL-tilbud for transport mellem vores Erciyes-bjerg og vores pilgrimme, de gav instruktioner, arbejdet startede, jeg takker dig for dette. Kort sagt udstyrer den Kayseri med projekter på 100 million 1 tusind kvadratmeter Recep Tayyip Erdoğan National Garden, 260 million kvadratmeter Keykubat National Garden, både med hensyn til udvikling og miljøforståelse, og ved at integrere den med Cappadocia med sin infrastruktur og dens omgivelser med dens grønne, motorveje, sporvogne og flyselskaber. Vi fortsætter vores tjenester med forståelsen af ​​at være centrum for attraktion i regionen. "

"Højhastighedstog kommer til KAYSERI"

I sin tale udtrykte det nationale forsvarsminister Hulusi Akar, hvad man skulle gøre, og hvad man skulle bringe højhastighedstog til Kayseri og sagde: ”Opførelsen af ​​denne sporvognslinje og højhastighedstogstationen er en vigtig begivenhed. Ud over det er ankomsten af ​​højhastighedstoget en meget vigtigere begivenhed. Som medlemmer af kabinettet præsenterede vi det også for vores præsident. Uanset hvad der kan gøres med andre investeringer, er det min oprigtige overbevisning, at beboerne i Kayseri ikke vil være tilfredse, medmindre højhastighedstoget ankommer til Kayseri. Hvad gør vi og tager os af dette højhastighedstogproblem. Denne sporvognsinvestering er en yderst vigtig investering. Vores Kayseri har udviklet sig med de foretagne investeringer, den fortsætter med at udvikle sig ”.

"VI INTRODUCERER KAYSERİ MED HURTIG JERNBANE"

I sin tale gav minister for transport og infrastruktur Adil Karaismailoğlu den gode nyhed om højhastighedstog og sagde: ”Jeg er glad for at være i Kayseri, hjertet af Anatolien med dets tusinder af år med civilisation. Vi kommer til Kayseri med den gode nyhed om nye projekter hver gang. I dag lægger vi grundlaget for to vigtige projekter. Vi har investeret over 6 milliarder 346 millioner lira til transport- og kommunikationsinfrastruktur i Kayseri. Der er et 294 kilometer jernbanenet i Kayseri inden for provinsgrænserne. Vi introducerer Kayseri til den hurtige jernbane. Med Yerköy Kayseri højhastighedstogprojekt vil vi bygge en 142 kilometer lang toglinje mellem Yerköy-Şefaatli-Kayseri i forbindelse med Ankara High Speed ​​Train-linjen. Vi opretter et logistikcenter med en transportkapacitet på 620 millioner tons på et areal på 1.80 tusind kvadratmeter i Boğazköprü-lokation. "Vi har afsluttet lasterampen og infrastrukturen og overbygningen af ​​4 veje inden for rammerne af den første etape."

Kayseri guvernør Şehmus Günaydın sagde også, at det er en banebrydende ceremoni, der vil imødekomme et vigtigt behov for Kayseri, og takkede alle, der bidrog til at bringe denne investering til byen.

Efter talerne blev den banebrydende ceremoni for den nye sporvognslinje afholdt af protokollen.
Dette syv kilometer lange jernbanesystemprojekt, der fortsætter fra Anafartalar Station på den eksisterende sporvognslinje i Kayseri og forbinder det til Intercity Bus Terminal, City Hospital, Nuh Naci Yazgan University og YHT Station fra Mobilyacılar Site, vil skabe en meget funktionel transportinfrastruktur. Inden for projektets omfang vil der også blive leveret 7 indenlandske sporvognskøretøjer.


sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer