İmamoğlu: 'Vi starter hurtigt byggeriet på 4 flere metrolinjer'

Vi starter opførelsen hurtigere på metrolinjen imamoglu
Vi starter opførelsen hurtigere på metrolinjen imamoglu

Efter 33 år realiserede IMM det første Eurobond-salg, der blev eksporteret af en kommune i vores land. IMM-præsident Ekrem İmamoğlu erklærede, at 2 investorinstitutioner fra hele verden viste interesse for salget, der fandt sted den 248. december sidste år. At sige: ”Vi stødte på en købsefterspørgsel på 580 gange, det vil sige 4,3 milliarder dollars, i modsætning til vores målrettede obligationssalg på $ 2,5 millioner,” sagde İmamoğlu, “Som et resultat af denne obligation udsteder vi; Takket være finansieringen på 580 millioner dollars, som vi har bragt til Istanbul, vil vi hurtigt starte byggeriet på yderligere 4 metrolinjer. Således får Istanbul i alt 52,1 kilometer ny metro og 39 nye stationer. Mere end 275 millioner passagerer vil blive transporteret på disse linjer om dagen, 5 tusind i timen i en retning. Mens trafikken i Istanbul vil slappe af, vil beboerne i Istanbul få mulighed for at rejse hurtigt og komfortabelt. Som et resultat af bidraget fra denne nye finansiering fortsætter vi vores jernbanesystemkonstruktioner på 10 linjer på samme tid som IMM ”. Under bifald af holdet, der gennemførte salget, sagde İmamoğlu, “Det resultat, vi opnåede; Det er et resumé af den internationale tillid til den nye IMM-administration med hensyn til gennemsigtighed og fortjeneste, når den vurderes sammen med dens størrelse, rentesats og modenhed ”.


Istanbul Metropolitan Municipality (IMM), efter 33 år, havde sit første Eurobond-salg eksporteret til udlandet af en kommune i Tyrkiet. IMM-præsident Ekrem İmamoğlu talte på pressekonferencen om promovering af salget. Forud for İmamoğlu's tale var lederen af ​​det historiske salgsteam, IMM's vicegeneralsekretær Turgut Tuncay Önbilgin, generalsekretæren juridisk rådgiver Hande Kayacık, økonomichef Dr. Rezzan Neslihan Vural, finansanalytiker Serra Mandacı, vicegeneralsekretær Elif Karabay og strategisk kapitalstyringschef Ozan Şakar blev inviteret til scenen.

"Uberegnet, ulåst værk"

Idet han sagde, at de organiserede mødet for at give gode nyheder i de vanskelige dage på grund af den globale epidemi, understregede İmamoğlu, at han henledte opmærksomheden på vigtigheden af ​​metroinvesteringer gennem hele valgkampen og sagde:

`` Ved at sige dette, vel vidende at administrationerne foran os, der hængte bannere overalt i byen ved at sige 'Metro overalt, Metro overalt' og lovede at afslutte 2019 kilometer metrobyggeri i 400, især i de senere år, spildte tid og ressourcer i metrobyggeriet. jeg talte Da det kom til arbejde, så vi det; Uden at løse finansieringsbehovet til metroregioner, der kræver enorme budgetter, blev der udført ubetalt arbejde, desværre blev der ikke engang foretaget en byg-lang rejse for at gøre livet lettere for Istanbuliterne. Fra den første dag, vi tiltrådte, begyndte vi at søge for at 'lave en ny start til Istanbul' og finde midler til alle ufærdige metroregler. Fordi IMM's ressourcer var så spildte, at det ikke var muligt for den at kunne bygge metroen med sit eget budget. "

"DURMUŞ, VI BEGYNDER AT ARBEJDE PÅ 6 LINJER"

At minde om, at de fandt udenlandsk finansiering sidste år som et resultat af deres oversøiske besøg og den effektive indsats fra deres hold, understregede İmamoğlu, at de genstartede jernbanesystemkonstruktionen på 6 linjer, der blev stoppet på denne måde. İmamoğlu delte følgende oplysninger om disse linjer:

”Vi har afsluttet metrolinjen Mahmutbey-Mecidiyeköy, som er den første af disse linjer, der er blevet fuldstændig stoppet i 2 år, og åbnede den for vores folks service den 28. oktober 2020. Vi åbner sporvognslinjen Alibeyköy-Eminönü, som vi startede om et par uger. Igen i 2021 vil vi færdiggøre den delvise metrokonstruktion İkitelli-Bahariye og sporvognskonstruktionen Cibali-Alibeyköy og åbne dem. Vi udfylder og sætter i brug alle vores linjer, hvis konstruktion vi har genstartet, i 2022 og 2023. For at lette livet for 16 millioner borgere i Istanbul bør der naturligvis foretages langt flere investeringer, og mange nye metrolinjer bør bringes til vores by. I denne sammenhæng, hvis konstruktion helt stoppede; Kaynarca-Pendik-Tuzla, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı og metrolinjerne Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt, i stedet for at låne fra banker, begyndte vi denne gang at arbejde sammen med vores venner om at udstede euroobligationer som et nyt finansieringsværktøj. "

"VORES INDSATS ER RESULTATET MED EN STOR Succes"

Imamoglu sagde, at IMM-teamet har mødt med internationale investeringsbanker, internationale advokatfirmaer og mange internationale investorinstitutioner i de sidste 3 måneder. ”Han har gennemsigtigt introduceret Istanbuls økonomiske magt og økonomien i IMM til de internationale kredse. Vores nyetablerede Istanbul Investment Agency har også bidraget til denne indsats. Jeg er glad for at meddele det; vores indsats har været en stor succes. Til projektfinansiering af vores 4 metrolinjer, som jeg nævnte, lykkedes det os at udstede den første usikrede euroobligation på 5 millioner USD til internationale kapitalmarkeder med en 580-årig løbetid. Vores obligationsudstedelse onsdag den 2. december; Det tiltrak stor opmærksomhed fra globale investeringskredse, især i Asien, Europa og Amerika. I modsætning til vores målrettede obligationssalg på 580 millioner dollars, stod vi over for en 4,3 gange købsefterspørgsel, det vil sige 2,5 milliarder dollars. Desuden trods det faktum, at vi udstedte en periode, hvor investeringstransaktioner var ekstremt reducerede, nærmer vi os slutningen af ​​året, og kommunale obligationer var en international investering uden indeks. Vi opnåede en succes i en obligationsudstedelse, der tiltrak i alt 248 investorinstitutioner fra hele verden. Det resultat, vi opnåede i salget af denne obligation, som er den første euroobligation, der udstedes i udlandet af en kommune i vores land efter 33 år; "Det er et resumé af den internationale tillid til den nye IMM-administration med hensyn til gennemsigtighed og fortjeneste, når den vurderes sammen med dens størrelse, rente og modenhed."

"ET VIGTIGT HÅB TIL VORES FREMTID"

Om at de hurtigt vil starte opførelsen af ​​yderligere 580 metrolinjer takket være de finansierede 4 millioner dollars, de har bragt til Istanbul, sagde İmamoğlu: ”Således får Istanbul i alt 52,1 kilometer ny metro og 39 nye stationer. Mere end 275 millioner passagerer vil blive transporteret på disse linjer om dagen, 5 tusind i timen i en retning. Mens trafikken i Istanbul vil slappe af, vil beboerne i Istanbul få mulighed for at rejse hurtigt og komfortabelt. Som et resultat af bidraget fra denne nye finansiering, som IMM, fortsætter vores jernbanesystemkonstruktioner på 10 linjer på samme tid ”. İmamoğlu understregede, at investorernes store interesse i vores obligationsudstedelse er resultatet af tilliden til den nye administration af IMM og Istanbul. Det pålidelige investeringsklima skabt af principperne om gennemsigtighed, fortjeneste og sund fornuft holdt kuponrenten for obligationer på 6,375 procent, det laveste sammenlignet med lignende udstedelser i vores land. Verdens nuværende økonomiske fremskridt, processen med at bekæmpe den pandemi, hvor vores land og var i vores by betragtes også, det globale marked er en kommune fra Tyrkiet, der er den største, et vigtigt håb for vores fremtid at give finansiering med rentesatser, ”sagde han.

"VI KOMMER TIL EN FOR EN AF ALLE UDFORDRINGER"

Imamoğlu sagde, at vejen til at holde Istanbul som en levedygtig, produktiv og bevægende by er gennem udvidelsen af ​​metronetværket, ”Selvom der tidligere blev afgivet mange løfter om metroen i denne by, var det ikke muligt at bevæge sig hurtigt på grund af manglende planlægning, spild og manglende finansiering. Med vores nye vision, vores kompetente og professionelle unge personale, vores tro på fremtiden for denne by og vores hårde arbejde, overvinder vi alle mulige forhindringer og alle mulige vanskeligheder en efter en. Vi vil fortsætte med at komme, ”sagde han. Ved at præsentere et stort finansieringsbeløb på 580 millioner dollars gennem obligationer sagde İmamoğlu:

”Dette team arbejdede hårdt i udviklingen af ​​et bæredygtigt og billigt nyt finansieringsinstrument til vores by på trods af de høje politiske risikosatser i vores land. De leverede et stort bidrag. Jeg vil gerne takke hver eneste af dem på vegne af mig, vores by og vores land. Denne succes, vi har opnået, er en første for IMM, for lokale myndigheder. Vi er en kommune, der opnåede førstegang, og det vil vi fortsætte med at gøre. Vi får nye førstegangsbilleder til at forskønne Istanbul og gøre livet lettere for 16 millioner mennesker. Jeg ønsker, at dette resultat er gavnligt for finansieringen af ​​vores nye metrolinjer. "

"VI HAR EN KREDITFORBINDELSE MED OFFENTLIGE BANKER PÅ NULPUNKT"

İmamoğlu besvarede spørgsmålene fra journalisterne efter hans tale. Spørgsmålene til İmamoğlu og IMM-præsidentens svar var som følger:

Spørgsmål: En nyhed dukkede op i den udenlandske presse. Han skriver, at især udenlandske investorer stiller spørgsmålstegn ved, om der er risiko for misligholdelse på grund af dit forhold til Erdogan. Før du ansøgte om Eurobond, sagde du: "Vi har forsøgt at finde midler fra offentlige banker eller indenlandske banker." Er der stadig modstand der? For det andet, fik du godkendelse fra finansministeriet?

”Det har allerede godkendelsesprocesser. Uden dem kan denne forretning ikke fungere. Bekræftelse er modtaget på forhånd. Naturligvis vedrører fortolkningen af ​​den udenlandske presse os ikke meget. Vi tager i øjeblikket sig af Istanbuls behov og styrer processen på den måde. Faktisk er der ingen modstand i offentlige banker. Det er meget stabilt, det fortsætter på nul-niveau. Jeg ved ikke, hvad de offentlige banker laver. For næsten, så vidt jeg ved, er der annonceret et tab på 750 milliarder lira i offentlige banker. Jeg aner ikke, hvor de løb, hvor de lånte penge. Jeg håber, det er tid til at stille spørgsmålstegn ved dette. Men den rigtige modstandsklassificering om os lige nu er nul. Fordi vi har et kreditforhold til offentlige banker på et nulpunkt. "

"INSHALLY, DE giver op fra denne holdning"

Spørgsmål: Du sagde "Vi har ingen forbindelser med offentlige banker". Har du nogensinde lavet en låneanmodning? Vi forstår, at du vil fokusere på ekstern finansiering af projekter i den kommende periode. Er det muligt at udstede Eurobond igen? Eller leder du efter andre eksterne finansieringsmetoder?

”Når vi siger, at vores forhold til offentlige banker er nul, er dette ikke en opskrift fra vores side. Fordi vi har gjort en stor indsats for at forholde os. Tænk over det; Du kan bruge en kreditgrænse, der eksisterede 1 dag før valget - jeg taler om en kreditgrænse på hundreder af millioner lira - en ledelse, der siger, 'Jeg lader dig ikke bruge dette', 1 dag efter valget. Det er, hvor, i hvilket land, i hvilken økonomisk forståelse; Jeg overlader det til dit skøn. Du er de navne, der får den bedste pen. Ignorerede vi forholdet efter det? Tværtimod har vi gentagne gange forsøgt og fortsætter med at etablere og udvikle dette forhold, men individuelt men institutionelt men gennem et formandskab; vi vil fortsat blive fundet. Fordi de ikke tror, ​​at de ledere eller testamenter, der leder disse offentlige banker, er ejerne af disse banker. Statsbanker tilhører nationen på trods af alle deres ulemper og alle deres generende ledelsesstil. Dens frelse er mulig. Jeg håber, de vil opgive denne mærkelige holdning. Jeg håber, at vores forhold bliver til virkelighed; vi drager også fordel. Siden dette holder vi os aldrig væk fra forholdet. Naturligvis ønsker vi ikke at være interesseret i udenlandsk finansiering. Naturligvis vil vi gerne maksimere udnyttelsen af ​​indenlandske ressourcer i vores land. Men det er indlysende, at dette er en hindring i nutidens politiske miljø. Det er næsten indlysende. Men bortset fra det, hvis der er en mulighed derhjemme, vil vi drage fordel af det. Vi drager fordel af de midler, der er tilgængelige i udlandet, er det mest bekvemme, billigste og til fordel for byen. Det vigtige er at styre dette dygtigt, styre det gennemsigtigt og derefter formidle borgeren meget præcist, når du vil færdiggøre, hvilket projekt vi producerer til fordel for folket. I denne henseende vil vores forhold til eksterne finansieringsressourcer fortsætte. Dette kan kaldes en obligationsudstedelse, projektfinansiering eller andre elementer. "

"VI ER TANKE OM AT PLEJE VORES HIZRAY-PROJEKT TIL EN GAVE TIL ISTANBUL"

Spørgsmål: Hvad er andelen af ​​metroinvesteringer i kommunale investeringer? Hvad er forholdet mellem IMM's budget i denne forstand?

”Vi ønsker, at metrolinjen skal overstige 600 km. Vores arbejde med dette emne fortsætter. Selvfølgelig er der også undersøgelser udført af transportministeriet hos os. Dette er før valg. Dette tal var et samlet antal. I øjeblikket åbnede vi vores Mahmutbey-Mecidiyeköy metrolinje. Denne 18 km linje blev aktiveret. Nu aktiveres Eminönü-Alibeyköy 13 km om 2-3 uger. Trin for trin går vi mod her. Vi har linjer, der aktiveres næste år. Vi aktiverer vores 4 linjer med dette lån. Dette er meget værdifulde trin. Med andre ord skrider vi skridt for skridt på vegne af byen Istanbul, faktisk vores mål om at overstige 600 km.

I 2021 er vores Hızray-projekt fra Sabiha Gökçen med en unik finansieringsmetode og en særlig aftale. Halkalı Vi har til hensigt at udbyde vores 'Hızray'-projekt, som vil passere fra øst til vest, over Istanbul på cirka 55 minutter for at præsentere det for Istanbul. Igen med hensyn til Incirli - Beylikdüzü-linjen, som har været relateret til det vestlige Istanbul i mange år, planlægger vi at udbyde disse linjer i 2021. Faktisk vil de eksisterende planlagte linjer sammen med disse to linjer give Istanbul mulighed for at opleve den proces, der i høj grad vil slappe af Istanbuls metronetværk. For at integrere søtransport- og transportsystemet har vi selvfølgelig forberedt Hisar - Aşiyan Finiküler-linjen, som vi har forberedt i Istanbul og ønsker at give en gave i nogle dele af Istanbul, især til søtransport ... Især vores venner, der sigter mod at bringe et integreret transportsystem til søtransport. projektarbejdet fortsætter. "

"VI TILBUDER FINANSIERING TIL DETTE PROJEKT I ISKI"

”Lad os komme til forholdet mellem Istanbul-budgettet. I er alle vidner, og I ved det; Med hensyn til omkostningerne ved dette arbejde er der ingen chance for at konkurrere med metroinvesteringerne inden for det nuværende IMM-budget. Dette arbejde kan ikke fortolkes med 'Jeg tildelte 13 procent, jeg tildelte 14,5 procent'. Vi har ikke en chance for at sammenligne med andre byer i verden. Vi kan sammenligne dette inden for økonomien i landet som helhed. Da vi gjorde denne nedskæring, afsluttede vi denne proces under virkelig gunstige betingelser og endda med et accepteret økonomisk omdømme i de afviste processer. Dette er meget værdifuldt. tillid til byen Istanbul, tillid til den nye ledelse af byen Istanbul og hele processen i de kontakter, vi tidligere har etableret i, eller besøg, vi gjorde det på vores møder med finansielle institutioner, når de besøger, kommer til Tyrkiet, og vi har udtrykt meget om det. At styre en fuldstændig gennemsigtig proces har hævet dette omdømme endnu højere. Dette er succesen med processen. Med budgettet for denne udstedelse næste år blev denne balance naturligvis taget i betragtning med hensyn til gældens solvens. Men sådan en nøjagtig figur har ikke et parallelt forhold til et års budget. Desuden arbejder vi fortsat med projektorienteret projektfinansiering, da vi har ideen om at udstede obligationer. İSKİ vil hovedsagelig fortsætte i form af denne projektfinansiering. "


sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer