Den historiske Şemsi Pasha-moske og Istanbulite er sikret

den historiske semsi pasa-moske og istanbulitten blev taget under guvence
den historiske semsi pasa-moske og istanbulitten blev taget under guvence

I stedet for 2015-projektet, der ødelagde Şemsi Paşa-moskeen og Üsküdar-kysten, en af ​​de mest specielle strukturer i Bosporus, startede IMM anvendelsen af ​​et aftageligt stålkonsolsystem. På det tidspunkt, hvor der passerer 30 tusind fodgængere om dagen, blev der taget forholdsregler for både menneskers og det historiske områdes sikkerhed. Vicegeneralsekretær for IMM Mahir Polat sagde, at konsollen blev oprettet på grund af fodgængercirkulation og henledte opmærksomheden på skaderne forårsaget af påfyldningsprojektet. Polat sagde, ”Üsküdars kyst og kyst er stort set blevet ødelagt. Der er ingen spor af den historiske tekstur. Alle disse værker skabte stor ødelæggelse for vores bykultur, det osmanniske Istanbul og Üsküdar ”.


Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) startede arbejdet i området Şemsi Paşa Mosque, et af de smukkeste eksempler på osmannisk arkitektur, fyldt med projektet dateret 2015. Med godkendelse af moskéens beskyttelsesråd blev anvendelsen af ​​et stål-udkragningssystem startet på den betonlagte frontdel. Vicegeneralsekretær for IMM Mahir Polat sagde, at det punkt, der bruges af 3 tusind fodgængere om dagen, udgør en risiko for menneskers sikkerhed på grund af dets bredde, der falder til 30 meter. Polat erklærede, at de ønsker at eliminere risikoen for at falde i havet eller lignende livssikkerhedsrisici, at de bryr sig om borgernes sikkerhed og det historiske område.

"ÜSKÜDAR-KYSTEN ER ØDELAGT"

At minde om, at det 2015 tusinde kvadratmeter store område blev fyldt af IMM-administrationen i 12, sagde Polat, at 960 bunker blev stablet i havet til denne proces. Polat forklarede, hvad der blev gjort i projektet, som følger:

”20 tusind kubikmeter beton, havpåfyldning blev lavet. Det betyder nok materiale til at bygge en 30-etagers plads. Bortset fra det blev der anvendt 2 og en halv million kilo jern i påfyldningsområdet. Dette jern blev injiceret i Bosporos unikke struktur sammen med beton et sted, hvor havdyr er så tætte. Vi kunne bruge 2 og en halv million kilo jern til at styrke ti, hundreder af bygninger i Üsküdar mod jordskælv. Under disse undersøgelser blev i alt 130 millioner lira fra Istanbuls lommer begravet i havet. Alle disse; Det blev bygget til projektet, der ville udfylde og ødelægge kystlinjen, det vigtigste væv i osmannisk historie. Selvom ingen var overbeviste på tidspunktet for dens gennemførelse, blev en eller anden grund i slutningen af ​​dette projekt Üsküdar-kysten og kysten stort set ødelagt. Der er ingen spor af den historiske tekstur. Alle disse værker skabte stor ødelæggelse for vores bykultur, det osmanniske Istanbul og Üsküdar. "

"PROBLEMER ER OPSTANDET FOR MENNESKES SIKKERHED"

Polat sagde, at Üsküdar Şemsi Paşa-moskeen afbrød forbindelsen til havet, skabte et vandreområde på stranden og sagde: ”Den samlede bredde af dæmningen var 20 meter foran moskeen. Et fodgængercirkulationsområde, hvor 30 tusind mennesker kommer og passerer dagligt, er blevet beskrevet. Dette område skabte risici i et område, der faldt ned til 3 meter på grund af det revnede gulv foran moskeen. Den historiske bygning og den historiske struktur blev bragt i fare. "Der er opstået problemer for menneskers sikkerhed."

"HAVSBØLGERNE KAN SLÅ GLASSENS VÆG"

Polat sagde, at de begyndte at arbejde i 2019, da projektet var i færdiggørelsesfasen, og sagde: ”Vi ønskede, at udsigten til byggepladsen på Üsküdar-pladsen skulle elimineres så hurtigt som muligt. På grund af bekymringerne om livets sikkerhed, når folk bruger dette sted, gik vi til konsolapplikationen i stedet for det projekt, der var planlagt til at blive stablet og godkendt eller senere hældt beton. Vi lavede tilføjelsen, der bærer den, kun 2,5 meter, kan fjernes, og vi fjerner den, når vi overvejer det firkantede arrangement igen. Havets bølger kan stadig ramme moskevæggen, som den plejede at være. "Det er en platform, der ikke har et pælesystem, er fuldstændig selvbærende og vil blive demonteret efter arrangementerne her".

Fyldstoffri

At forklare, at fyldningen og det konkrete udseende på Üsküdar-kysten har brug for et projekt, der er kompatibelt med Şemsi Paşa-moskeen, og som vil bringe en løsning til overgangsstedet, sagde Polat: det skal fjernes og gendannes, ”sagde han.

"LÆKEMASKINER FJERNES"

Polat påpegede, at der er andre problemer end udfyldningen på det sted, hvor den historiske moske er placeret, og afsluttede sin erklæring med følgende udsagn:

”Det arbejde, der skal udføres her, skal være en genoprettelse af tilbagevenden til historisk identitet. Vi fjerner også caféerne omkring moskeen, som er blevet tegn på moskeen med deres skilt, og er blevet ulovlige strukturer med vandforbrug, med udsigt. Borgerne vil se, at al ulovlig praksis snart fjernes. "


sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar

Relaterede artikler og reklamer