90 procent af Rize-Artvin lufthavnens infrastrukturværker er afsluttet

procent af rize artvin lufthavnens infrastrukturarbejde udført
procent af rize artvin lufthavnens infrastrukturarbejde udført

Rize guvernør Kemal Çeber besøgte Rize-Artvin lufthavn, som blev projiceret på et område på 1000 hektar af ministeriet for transport og infrastruktur i Yeşilköy i Pazar-distriktet Rize, og opførelsen fortsætter hurtigt og undersøgte den seneste situation i infrastruktur og overbygningsarbejder på stedet.

Der blev afholdt et møde i den første del af besøget. På mødet foretog entreprenørfirmaets embedsmænd en præsentation om den igangværende infrastruktur og overbygningsarbejder i Rize-Artvin lufthavn.

Efter mødet guvernør Çeber, ministeriet for transport og infrastruktur infrastruktur General Manager Dr. Yalçın Eyigün besøgte sammen med Pazar District Governor Ayhan Terzi og de relevante mennesker byggepladsen og undersøgte værkerne på stedet.

I slutningen af ​​efterforskningen afgav guvernør Çeber en erklæring; ”Vi har nået det sidste niveau i lufthavnen, og vores konstruktion fortsætter meget hurtigt. I slutningen af ​​dette år vil vi have åbnet lufthavnen og landet vores fly. Fra i dag er vi færdige med mere end 90% af infrastrukturen. Med andre ord er 100 millioner tons på 91 millioner tons påfyldning forbi. Vi nåede 27% i overbygningen. Bygningernes silhuetter er nu synlige. Når du undersøger de tekniske detaljer i lufthavnen, ser vi, hvilket stort teknisk vidunder vi står over for.

Det er en meget vigtig investering for både vores region og vores by. Når vi tænker på dette sted med Trabzon, vil vi have leveret det sted, der giver uafbrudt lufttransport med denne lufthavn, og jeg håber, at vores by vil være i stand til at overvinde flere niveauer med hensyn til handel, turisme, økonomi og socialt liv. laver anden fase af vores organiserede industri, som du kan tænke som integreret med vores turistplaner og turistinvesteringer, som vi har integreret her med vores integrerede ruter, håber vi at lave en meget vigtig planlægning i det østlige Sortehav som serie af integrerede investeringer i vores logistikhavn og yder mest bidrag til målene 2023-2071. Vi sigter mod at være en af ​​de provinser, der giver. "sagde.

Når lufthavnen, der planlægges brugt af 3 millioner passagerer om året, er færdig, vil den have en terminalbygning på et areal på 31 tusind 350 kvadratmeter, en åben parkeringsplads med en kapacitet på 448 køretøjer, en landingsbane på 3 tusind meter i længden, en 45 meter bred landingsbane, en 300 meter lang 120 meter bred forklæde og et samlet indendørsområde på 45 tusind 200 kvadratmeter.

Set udefra vil terminalbygningen have en struktur, der afspejler Sortehavs- og Rize-arkitekturen på den bedste måde. Derudover vil der være et te-museum i lufthavnen, som er i form af lufthavnstårnet-te-glasset.

Armin

sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar