Akkuyu NPP afventer licens til opførelse af enhed 4

Akkuyu ngs venter på en licens til opførelsen af ​​enheden
Akkuyu ngs venter på en licens til opførelsen af ​​enheden

Den aktuelle udvikling i den nukleare industri, der er kommet ind i en ny vækstperiode, blev diskuteret på den 4. atomkraftværksmesse og det 8. topmøde om kernekraftværker (NPPES). Indenlandske atomreaktorundersøgelser, lille modulær reaktorteknologi og muligheder, der ventede tyrkiske virksomheder ved Akkuyu NPP, blev delt.

Den fjerde kernekraftværksmesse og det 4. topmøde om kernekraftværker (NPPES), implementeret af Nuclear Industry Association (NSD) og Ankara Chamber of Industry (ASO) med støtte fra ministeriet for energi og naturressourcer og TUBITAK, startede online den 8. juni 1. I løbet af den to-dages NPPES vil den aktuelle udvikling inden for nukleare teknologier blive delt.

NSD's præsident Alikaan Çiftçi og ASO's præsident Nurettin Özdebir deltog i arrangementet som værter, Afşin Burak Bostancı, generaldirektør for atomkraft og internationale projekter fra ministeriet for energi og naturressourcer, og TÜBİTAK-præsident Prof. Dr. Hasan Mandal, OECD's Nuclear Energy Agency (NEA) General Manager William D. Magwood, Akkuyu NGS næstformand Anton Dedusenko og Rolls-Royce Small Modular Reactors CEO Tom Samson holdt taler.

Atomindustrien går ind i en ny vækstperiode

Afşin Burak Bostancı, General Manager for Atomenergi og Internationale Projekter fra Ministeriet for Energi og Naturressourcer, der erklærede, at de som Ministeriet for Energi og Naturressourcer har støttet NPPES siden 2014, og at de vil fortsætte med at gøre det, sagde : ”I dag er ca. 11% af energibehovet i verden fra kernekraftværker. I alt 32 atomreaktorer er i drift i 443 lande, og 19 reaktorer er under opførelse i 52 lande, inklusive vores land. På den anden side er det planlagt at starte opførelsen af ​​10 nye atomreaktorer i de næste 162 år. Vi ser, at udsagnene om, at nuklear energi er opgivet, ikke er sande, og at industrien er i en ny vækstperiode. ”

"Vi følger små modulære reaktorer nøje"

Bostancı: ”Atomkraftværker har en vigtig plads i vores lands energistrategi. I denne forstand planlægger vores land at etablere 12 atomkraftværksprojekter, der vil have i alt 3 atomreaktorer. Opførelsen af ​​de første 3 enheder af Akkuyu NPP, vores første atomkraftværk, fortsætter. Vi tilstræber, at den første enhed begynder at producere elektricitet inden 100, hvilket falder sammen med 2023-året for vores republik. Vi planlægger at idriftsætte de andre enheder med et års mellemrum. Forberedelserne til valg af sted og forhandlinger til installation af de to andre kernekraftværksprojekter fortsætter. På den anden side følger vi nøje tendenser for 4. generations reaktorer, især små modulære reaktorer, ”sagde han.

Akkuyu NPP har kapacitet til at imødekomme 90 procent af Istanbuls elbehov

Bostancı sagde: ”Hvis Akkuyu NPP var i fuld kapacitet i dag, kunne det imødekomme 10 procent af vores lands elefterspørgsel og 90 procent af Istanbuls elefterspørgsel alene. Derudover vil vi slippe af med 7 milliarder kubikmeter import af naturgas hvert år. ”

Vores indenlandske virksomheder producerer også produkter til kernekraftværksprojekter i andre lande.

Bostancı: “Vi tror, ​​at atomkraftværker, der består af cirka 550 tusind dele, vil bringe dynamik til vores indenlandske industriister og vil yde betydelige bidrag til vores industris spring til den øverste liga. Vi forudser, at mindst 40 procent af varerne og tjenesteleverancerne ved Akkuyu NPP, som er vores lands største investering i en enkelt vare, vil blive mødt med indenlandske ressourcer, og vi ønsker, at dette gradvist øges i vores andet atomkraftværk projekter. Vi tror fuldt ud på, at vores industriister, der får viden, erfaring og kapacitet i projekter, også vil blive inkluderet i internationale nukleare forsyningskæder og vil opnå succes i projekter i andre lande. Til dette formål arbejder vi dag og nat med vores relevante offentlige institutioner og organisationer og sektorrepræsentanter.

Ny generation af politik for nuklear teknologi præsenteret for formandskabet

At holde en præsentation om opnåelse og medskabelse af den nye generation af nukleare teknologier, præsident for Tyrkiets videnskabelige og teknologiske forskningsråd (TUBITAK), Prof. Dr. Hasan Mandal erklærede, at udviklingen af ​​teknologi er en meget vigtig komponent og erklærede, at de udfører forskning på strategiske områder såsom energi og nukleare felter.

Sagde, at de forsøger at bringe en kultur med co-creation, Prof. Dr. Hasan Mandal sagde, at de fokuserer på at samle menneskelig kapacitet og infrastruktur. prof. Dr. Mandal sagde også, at den politiske rapport, der var udarbejdet med deltagelse af alle interessenter i forbindelse med ny generation af nukleare teknologier, blev forelagt formandskabet for omkring en måned siden. prof. Dr. Mandal delte også, at ni hovedpolitiske henstillinger er inkluderet i rapporten, som samler forskningsinfrastruktur og menneskelig kapacitet og forskellige samarbejdsmuligheder.

Vores mål: At være medlem af 4th Generation International Forum

prof. Dr. Mandal erklærede, at de sigter mod at være medlem af 4. generations internationale forum om nuklear teknologi (Generation IV International Forum). Om, at der er et hjemmearbejde såsom at udarbejde en politisk rapport for at blive medlem, siger Prof. Dr. Mandal sagde, at de forberedte det, og nu arbejder de på køreplanen.

Vores virksomheder inden for NÜKSAK vil levere produkter til den nukleare industri

Ankara Chamber of Industry, Nurettin Özdebir, en af ​​værterne for NPPES, sagde: ”Siden 2017 har vi forsøgt at forbedre vores industriers evne til at producere på det nukleare område med Nuclear Industry Cluster Project NÜKSAK. Der er omkring 70 virksomheder i vores klynge fra forskellige byer i vores land. I denne proces underskrev vi samarbejdsaftaler og gennemførte fælles undersøgelser med organisationer på det nukleare område i mange lande, herunder Rusland, Frankrig, Japan og Tjekkiet. Vi arbejder også tæt sammen med grundlæggerne af Akkuyu Nuclear Power Plant, så vores lokale industriister kan blive leverandører. Som klynge yder vi også vigtig støtte til vores industriister til at opnå et godkendt producentcertifikat fra Nuclear Regulatory Authority. Til dato har 5 af vores virksomheder modtaget deres certifikater og kan sælge deres produkter. Ansøgningsprocessen for 5 af vores virksomheder fortsætter. Vores mål her er at være i stand til at levere produkter til kernekraftværker, der ikke kun er under opførelse i Tyrkiet, men over hele verden. ”

Özdebir: ”Vi mener, at vi har en mulighed for at blive inkluderet i gruppen af ​​lande, der producerer nuklear teknologi, og at Tyrkiet nu skal være i stand til at producere sin egen reaktor. Som Ankara Chamber of Industry leder vi en sådan undersøgelse. Reaktoren, vi målretter mod, er 4. generation af smeltet saltreaktor, der fungerer med thorium, som vores land har en af ​​de største reserver i verden. Vi tror, ​​at denne reaktor er lettere at udvikle og bygge. Vi blev tiltrukket af det faktum, at det er en meget sikrere og trykfri teknologi end konventionelle atomreaktorer. Det faktum, at et af vores medlemmer har designet en varmeveksler, der kan bruges i international atomklasse og smeltede saltreaktorer, viser, at vi er kommet til et bestemt punkt med hensyn til designkapacitet. På den anden side udvikles også små modulære atomreaktorer kaldet SMR i mange lande. Vi forhandler stadig med nogle internationale virksomheder om dette spørgsmål. ”

Mellemøsten og Afrikas største atomindustrihændelse

Under forklaring af, at de havde NPPES online i år på grund af pandemien, understregede Nuklear Industry Association (NSD) præsident Alikaan Çiftçi, at de har gjort NPPES, som er blevet den største atomindustrihændelse i Mellemøsten og Afrika, til en international platform for forretningsnetværk. .

Nuclear Industry Association udpegede repræsentanter i Sydkorea, Italien og Schweiz

Nuklear Industry Association (NSD) Præsident Alikaan Çiftçi erklærede, at mange institutioner relateret til atomindustrien i vores land bidrog til lokaliseringsindsatsen, der blev iværksat under ledelse af vores ministerium for energi og naturressourcer: ”NPPES giver seriøse muligheder for vores industrielle mænd forretningsmuligheder ved at øge interaktionen mellem interessenterne. Som Nuclear Industry Association har vi gjort det til vores mission at øge samarbejdet med alle indenlandske og udenlandske aktører og interessenter for at nå dette mål. Vores mål er at bidrage inden for design, konstruktion, installation, idriftsættelse, drift og vedligeholdelse af kernenergiprojekter, ikke kun inden for entreprise og indkøb, men også inden for teknik, projektledelse, rådgivning og overensstemmelsesvurdering i indenlandske projekter og øge vores effektivitet i internationale projekter. Derfor undertegnede vi intentioner og samarbejde med 16 forskellige foreninger og organisationer inden for nuklear energi i forskellige lande. Derudover har vores repræsentanter fra Sydkorea, Italien og Schweiz startet deres pligter på vegne af vores forening. Vi vil dele de konkrete resultater af vores aktiviteter på kort tid. ”

Fremtiden med lavt kulstofindhold vil være takket være atomkraft

William D. Magwood, generaldirektør for OECD Nuclear Energy Agency (NEA), sagde: ”Tyrkiet er afhængigt af fossile brændstoffer for at imødekomme dets energibehov. Tyrkiet leverer en betydelig del af sin energi fra kul og naturgas; men med atomkraft vil dette billede ændre sig. Nukleare reaktorkonstruktioner fortsætter i Tyrkiet, og nye projekter er planlagt.

Sagde, at beslutningstagere har lært en meget vigtig lektion fra Covid 19-pandemien, fortsatte Magwood sine ord som følger: ”Vi arbejdede alle eksternt i denne periode, vi afholdt online træning og online møder. Vi ser en stigning i energibehovet på global skala. Dette viser, at vi er meget mere afhængige af elektricitet. Dette spørgsmål er meget vigtigt både med hensyn til liv og økonomisk vækst. Beslutningstagere forsøger at bekæmpe globale klimaforandringer, og milliarder af liraer bruges på dette spørgsmål. Kerneenergi er nøjagtigt på dette tidspunkt; Det giver en fordel ved at få adgang til kulstoffri, ren, stabil, pålidelig og omkostningseffektiv elektricitet. Det er meget vigtigt, at det er en kilde, der leverer kontinuerlig energi 365 dage om ugen, 7 dage om ugen og 24 timer i døgnet. Den reneste og mest omkostningseffektive vej til en kulstoffattig fremtid vil involvere vedvarende energikilder, der arbejder sammen med atomkraft. I Tyrkiet demonstrerer du denne tilgang takket være nye vedvarende energikilder og Akkuyu NPP. ”

Akkuyu NPP venter på en licens til opførelsen af ​​den 4. enhed

Anton Dedusenko, næstformand for Akkuyu NGS Board, delte: ”Jeg er stolt over at kunne sige, at vores nukleare projekter fortsatte som planlagt under pandemien og endda bidrog til en velfungerende funktion, udvikling og genopretning af de nationale økonomier. Akkuyu NPP gør også gode fremskridt. Start af byggeri af enhed 3 i marts i år betyder, at der i øjeblikket er fuldt udført byggearbejde på tre enheder samtidigt. Vi venter også på en licens til opførelsen af ​​den 4. enhed fra Nuclear Regulatory Authority (NDK) i år. ”

Dedusenko: ”Når Akkuyu NPP bestilles, producerer den cirka 35 milliarder kilowatt-timer energi om året og imødekommer 10 procent af Tyrkiets elforbrug. Projektet fungerer allerede som en populationsmagnet, der fremmer beskæftigelsesvækst og lokal produktionsudvikling. Det giver kontraktmuligheder for virksomheder, der direkte eller indirekte sikrer gennemførelsen af ​​projektet. ”

Dedusenko sagde, at vi lægger særlig vægt på lokaliseringen af ​​produkt- og serviceleverancer: ”Vi vurderer, at lokaliseringshastigheden for arbejde og materiale i Akkuyu NPP er omkring 40 procent. I dag er der mere end 400 tyrkiske virksomheder på leverandørlisten over Akkuyu NPP. Med den potentielle efterspørgsel efter lokale produkter og udviklingsmuligheder for lokale virksomheder forventes befolkningstilvæksten i regionen at nå op på 30 mennesker, ”sagde han.

Dedusenko tilføjede, at fokus for de specielle sessioner, der er arrangeret af Rosatom inden for anvendelsesområdet for NPPES, er de muligheder, der venter på tyrkiske virksomheder, at deltagerne vil blive informeret om det indkøbssystem, der er vedtaget i Rosatom, de grundlæggende regler og muligheder for leverandører.

SMR'er tilbyder en billig, sikker og ren energiløsning

Rolls-Royce Small Modular Reactors (SMR) CEO Tom Samson erklærede, at de fortsætter forhandlingerne om brugen af ​​SMR'er i Tyrkiet. Han formidlede, at Samson Rolls-Royce i dagens design af en fremtid for ren energi har udviklet en sikker og investerbar lille modulær reaktor med innovationer ved hjælp af den mest anvendte PWR-nukleare teknologi i verden. Understreger vigtigheden af ​​atomenergi, der leverer billige løsninger, tilbyder tillid, tiltrækker investeringer og er skalerbar, Samson nævnte, at de har udviklet teknologier, der opfylder disse forventninger. Understreger, at skalerbare Rolls-Royce SMR'er er en ren løsning, der undgår høje energilagringsomkostninger, fortsatte Samson: ”Et af de vigtige træk ved Rolls-Royce SMR'er er, at mere end 90 procent af kraftværket kan produceres i modulær form i en fabriksmiljø, der overholder høje kvalitetsstandarder. Resten afsluttes under en midlertidig struktur, der skal bygges på stedet. ”

Han sagde, at han mener, at der vil være efterspørgsel fra andre lande, herunder Tyrkiet, vedrørende SMR'er, der er begyndt at modtage efterspørgsel i Storbritannien, sagde Samson, at andre lande i 2030 vil deltage i vores program.

Armin

sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar