Tyrkisk fragt tjener i Yenişehir lufthavn

btso og tyrkisk last underskrev et vigtigt samarbejde
btso og tyrkisk last underskrev et vigtigt samarbejde

Bursa Chamber of Commerce and Industry (BTSO), der fortsætter sine bestræbelser på at gøre Yenişehir lufthavn til et luftfragtscenter, har underskrevet et vigtigt samarbejde med Turkish Cargo. BTSO's datterselskab Lojistik A.Ş. og Turkish Cargo, Turkish Airlines logistikmærke, vil virksomheder fra Bursa være i stand til at udføre deres udenrigshandel i Yenişehir Lufthavn med meget lettere og overkommelige omkostninger.

BTSO, der har sat Yenişehir lufthavnens luftfragtfaciliteter, der har været inaktive i næsten 20 år, tilbage i tjeneste for erhvervslivet i 2019, har underskrevet et meget vigtigt samarbejde, der vil lette dets medlemmers logistiske operationer. Turkish Cargo, som er blandt de top 5 luftfragttransportselskaber i verden, blev en del af BTSO Lojistik A.Ş. Med dette samarbejde accepteres toldfragt i første omgang i Yenişehir Lufthavn. Hvis efterspørgslen er kontinuerlig og høj, udføres der også direkte fly fra Yenişehir.

Detaljer om samarbejdet, der giver hastigheds- og omkostningsfordele for Bursa-virksomheder, blev delt med IATA-autoriserede luftfragtbureauer på mødet i Bursa & Double F Restaurant 1889. BTSOs bestyrelsesformand İbrahim Burkay sagde, at Bursa, den industrielle hovedstad i Tyrkiet, har en udenrigshandel på 26 milliarder dollars. Præsident Burkay sagde, at ordtaket 'Hvis Bursa vokser, Tyrkiet vil vokse' nu er blevet en sandhed snarere end en påstand, "Bursa, som har en global spilleridentitet med sin stærke produktionsøkonomi, sektor og markedsdiversitet, der er nødvendig strategisk samarbejde med Turkish Cargo, den vigtigste globale aktør i sin sektor. De vanskelige konkurrencevilkår i verden har øget samarbejdets betydning. I det nuværende konkurrencemiljø kan du kun skille dig ud ved at øge din produktivitet med din organisationsstruktur. Logistik er et af de vigtigste emner, der vil øge effektiviteten, ”sagde han.

Under oplysning om, at 78 procent af eksporten i Bursa realiseres ad landevejen, sagde præsident Burkay, ”Samfund og forbrugskulturer ændrer sig hurtigt. Tidligere blev der udarbejdet 2-3 samlinger årligt i tekstilsektoren, men nu forventes hylderne at blive fornyet hver 15. dag. Igen bruger vores bilvirksomheder det system, vi kalder 'lige i tide'. Luftfragt er meget vigtigt for at tilpasse sig den skiftende forbrugskultur. Derfor er vi nødt til at aktivere Yenişehir lufthavn. Den eneste måde for Bursa at forblive blandt de førende byer i verden er at løse problemerne inden for logistik. Som BTSO tager vi et strategisk skridt i samarbejde med Turkish Cargo i denne retning. Med dette arbejde vil vi slippe af Istanbulens tæthed i både eksport og import. Dette er en enorm mulighed for vores virksomheder. I dag er en historisk dag for udvikling af luftfragt i vores by. ” han sagde.

Burkay bemærkede, at de gjorde alle forberedelserne inden for BTSO Lojistik AŞ, og bad også om støtte fra de agenturer, der deltog i mødet. Borgmester Burkay sagde til agenturrepræsentanterne: ”Du tager byrden af ​​Bursa og tager den til Istanbul. Som BTSO leverer vi det, du har brug for. Når du bringer fragt til Yenişehir, foretager vi fortoldning og leverer den til Turkish Cargo, der flyver til 3 lande inden for 127 timer. Vi vil gøre det samme for importerede laster. Vi sigter mod, at vores by vinder, ikke vores centrum. Derfor er vi klar til at yde enhver form for støtte, der falder på os. Når vi ser på investeringerne og den økonomiske udvikling i regionen, er det uundgåeligt, at Yenişehir bliver et luftfragtscenter om 5-10 år. Vores problem er at bringe det frem. I denne henseende er dit samarbejde meget vigtigt. ” brugte sætningerne.

Produkter sendes til 127 lufthavne i 329 lande

Den tyrkiske Cargo Marketing-præsident Fatih Cığal sagde, at Bursa har en vigtig plads i Tyrkiets industri og eksport, og at byen vil være et vigtigt servicepunkt for Turkish Cargo med sin økonomiske kapacitet. Cığal sagde, at nærheden mellem Bursa og Istanbul gør det vanskeligt at yde yderligere flyoperationer i Yenişehir Lufthavn, ”Afstanden mellem Bursa og Istanbul i mange metropoler i verden er afstanden mellem centrum af den samme by og lufthavnen. Bursa har dog tilstrækkelig infrastruktur, ressourcer og potentiale til at berige tjenester og flyvninger i den nærmeste fremtid. Som tyrkisk fragt afhenter vi oprindeligt produkterne fra Yenişehir med told. Vi vil bringe det til vores center i Istanbul i samarbejde med BTSO. Herfra vil vi sikre levering af produkter til 127 lufthavne i 329 lande i verden. Den store efterspørgsel giver mulighed for nem forbindelse til vores fly i hver tidszone. Forhåbentlig vil vi i fortsættelsen af ​​processen bringe disse studier til et punkt, hvor vi vil krone disse værker med flyoperationer i Yenişehir. ”

Turkish Cargo Sales and Marketing Manager Anıl Fuat Ocak sagde, at Bursa er branchens øje og sagde: ”Vi har mange store kunder i Bursa. De produkter, der allerede er sendt til Istanbul, sendes nu direkte til Yenişehir og sendes med BTSO Lojistik AŞ. Vi mobiliserer dette sted med støtte fra vores virksomheder. Vi vil gerne løfte fly i de kommende dage. Hvis der ankommer nok last, kan direkte flyvninger starte. Det er gjort før. Forhåbentlig vil vi videreføre luftfragt i Yenişehir. ” han sagde.

Repræsentanterne for logistiksektoren, der deltog i mødet, erklærede også, at de er klar til at yde al slags støtte til Yenişehir med hensyn til den stigende efterspørgsel.

Armin

sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar