Historisk resterende bro genopretter sin gamle herlighed

historiske ruiner bro genvandt sin tidligere herlighed
historiske ruiner bro genvandt sin tidligere herlighed

Aksaray borgmester Dr. Arbejder på broen med historiske rester, hvor restaureringsarbejder blev indledt med Evren Dinçers initiativer, er afsluttet.

Aksaray Kommune, der arbejder i mange dele af byen for at afsløre Aksarays naturlige, historiske og kulturelle skønheder, har restaureret den historiske Kalanlar -bro til sin tidligere herlighed.

For ikke at miste de arkitektoniske træk ved den historiske bro, som er et af værkerne i den anatolske Seljuk -periode, blev der foretaget en detaljeret undersøgelse, og arbejdet blev startet. Det blev bestemt, at broen, der er i gruppen af ​​ensrettede skrå broer, består af fire øjne med to store og to små spidse buer. Broen, der blev bygget af glatskåret og groft hugget stenmateriale, blev fornyet i betragtning af alle de arkitektoniske træk i perioden.

Med initiativer fra borgmester Evren Dinçer blev arbejdet startet på den historiske Kalanlar -bro, som blev restaureret i overensstemmelse med sin oprindelige form.

Borgmester Dr. Evren Dinçer understregede, at de arbejder i mange dele af byen for at beskytte byens historiske og kulturelle arv. Han meddelte også, at Kalanlar -broen er blevet restaureret i overensstemmelse med dens historiske struktur. Meddelelsen om, at restaureringsarbejdet er startet i mausoleerne og palæerne i hele byen, samt den historiske Kalanlar -bro, borgmester Dr. Evren Dinçer brugte følgende udsagn i sin erklæring; ”Vores by har en historie på 10 tusinde år. Fra denne dybe historiske fortid er der mange artefakter, som vores forfædre levede og byggede. Vi har startet et restaureringsarbejde for at formidle disse værker til kommende generationer. Inden for rammerne af restaureringsarbejderne renoverede vi den historiske bro i Kalanlar -distriktet i overensstemmelse med originalen. En af Seljuk -sultanerne, der bragte artefakter til vores by, II. Mens vores restaureringsarbejde fortsætter i Kılıçarslans grav og palæ, startede vi også arbejdet med Şirin Baba -graven og Şeyh Hamza -gravene på Ervah -kirkegården. Med de værker, vi udfører på disse steder, vil vi afsløre alle sporene i vores bys historie. '' Sagde han.

Armin

sohbet

    Vær den første til at kommentere

    Yorumlar