Verdens bedste Forbered dig på det historiske løb i Sakarya

De bedste i verden forbereder sig på det historiske løb i Sakarya
De bedste i verden forbereder sig på det historiske løb i Sakarya
Tilmeld  


Spændingen ved pokalen, som bliver den første i Tyrkiet, begynder i Sakarya lørdag den 23. oktober. Stjernecyklister gør klar i Sunflower Cycling Valley til BMX World Cup, der afholdes med 30 atleter fra 250 lande.

Den er for nylig blevet tildelt titlen 'Bicycle City', som er nummereret i verden. kazanØjeblikket Sakarya vil opleve en spænding, som vil opleves for første gang i Tyrkiet. BMX World Cup, det mest prestigefyldte af cykelløbene i "Cross"-kategorien, starter den 23. oktober i Sakarya. Spændingen vil nå sit højdepunkt i den gigantiske organisation, hvor næsten 30 atleter fra 250 lande vil konkurrere. Racerne, som omfatter verdensmestre og olympiske mestre og atleter, som har opnået mange vigtige succeser, startede forberedelserne i Sakarya Metropolitan Municipality Sunflower Cycling Valley, organisationens mest omfattende anlæg i Europa. Atleter, der kom ud fra startlinjen efter hinanden i dalen forberedt af farverige malinger, vandt pokalen. kazanForbereder med stor entusiasme.

Der vil være festivalstemning i 9 dage i Sakarya

Sakarya Metropolitan Kommunes sportsklubpræsident Cevat Ekşi udtalte, at med den organisation, som verden vil følge, vil der være en festivalstemning i Sakarya i 9 dage og inviterede sportsfans. Ekşi sagde: "Sakarya blev den første by i Tyrkiet, der blev tildelt titlen 'cykelby'. Vi er i et af de få faciliteter, dette er Sunflower Cycling Valley. Der er deltagere fra 30 lande, der vil være tæt på 250 atleter. Det starter den 23. oktober og fortsætter indtil den 31. oktober. Vi vil have EXPO og messer her i 9 dage, vi forventer høj deltagelse. Det bliver et meget flot løb i Sakarya -dalen, vi venter på alle vores folk her. Sakarya, som beviste over for verden, at det er en cykelby, og som på kort tid blev bemærket med sine investeringer og den gigantiske organisation, den var vært for, vil igen være byen, som verden efterfølges af. Under Cuppen vil der være en festlig stemning her, vi venter på alle vores borgere.”

2 kampe i verdensmesterskabet og det tyrkiske mesterskab

Mesterskabsdirektør Aziz Sırnaç påpegede, at denne organisation er meget vigtig for at fremme Sakarya og Tyrkiet på dette område. Sırnaç sagde, at borgerne kan have det godt i dalen fra den dag, løbene starter, "Den vigtigste konkurrence her vil være BMX World Cup i programmet for UCI, World Cycling Union. Vi vil være vært for begge ben i dette mesterskab her. Den første etape af løbet, der afholdes i Sakarya den 2.-23. Oktober, og den anden etape afholdes i vores by den 24.-30. Oktober. Der vil være i alt 31 succesfulde atleter verden over, herunder verdens- og olympiske mestre. Det er en af ​​de mest sete begivenheder i verden. Kun de løb, der afholdes i Sakarya, har en live-udsendelseskapacitet på næsten 151 timer på 4 dage. Det vil være en meget vigtig organisation til fremme af både vores by og vores land. Der afholdes 16 verdensmesterskaber på 4 dage, der afholdes 2 mountainbike mesterskaber undtagen disse dage. Vi vil have vores EXPO -område, koncerter og arrangementer. Det vil være en chance for befolkningen i regionen og Tyrkiet til at have det godt," sagde han.

Dette løb er det første i Tyrkiet

BMX World Cup, hvor atleter fra forskellige lande i Europa og verden vil konkurrere, er det første i Tyrkiet. Den er for nylig blevet tildelt titlen Cykelby af World Cycling Association. kazanAn Sakarya er stolt over at være vært for endnu en international organisation, der er vært for Metropolitan Municipality. Udover de længe ventede løb vil Sunflower Cycling Valley tilbyde publikum et fornøjelig miljø i 9 dage med events, koncerter og EXPO-området. Inden for programmets rammer åbningsceremonien den 21. oktober kl. 19.30, BMX World Cup 23. runde den 14.00. oktober kl. 5, 24. runde af BMX World Cup den 14.00. oktober kl. 6, Sakarya MTB Cup den 25. oktober kl. 21.30, den 27. oktober kl. 17.00 Sakarya MTB Cup, World Cup 30. runde den 14.00. oktober kl. 7, World Cup 31. runde den 14.00. oktober kl. 8 og Sakarya MTB Night Cup løb den 31. oktober kl. 21.30.

Rail Industry Show Armin sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar