Konya cykelfestival er startet

Konya Bicycle Festival er startet
Konya Bicycle Festival er startet
Tilmeld  


Konya Bicycle Festival, som afholdes af Konya Metropolitan Kommune mellem den 22.-23. Oktober, er startet. Taler ved åbningsceremonien for festivalen på Kılıçarslan City Square, Konya Metropolitan Kommunes borgmester Uğur İbrahim Altay udtalte, at oktober næsten er blevet til en festivalmåned i Konya. Med angivelse af, at aktiviteterne startede med Gastronomy Festival og fortsatte med Science Festival, og at de vil fuldføre årets festivalprogrammer efter Bogdage og Cykelfestival, takkede borgmester Altay folk i Konya, der ikke lod dem være i fred i alle programmer.

STOR STØTTE TIL VORES AKTIVITETER

Præsident Altay sagde: ”Der er en stor opbakning. Dette års Book Days -arrangement vil forhåbentlig slå en ny rekord. Vi kunne ikke gøre det sidste år på grund af pandemien, men i 2019 deltog 522 tusinde mennesker med en rekorddeltagelse. I går aftes passerede vi antallet af 500 tusinde. Dette viser, hvor vigtige disse job er. ” sagde.

VED FESTIVALEN VIL VORES BØRN- OG UNGDOMS INTERESSER I CYKLEN STIGE IGEN

Præsident Altay understregede, at der i øjeblikket er to vigtige dagsordener i verden, og sagde: ”Den første er sundhed, den anden er miljø og klimaændringer. Hvis vi vil leve sundt og respektere miljøet, bør køretøjet, vi vil bruge til transport, være en cykel. Cykel er et transportmiddel, der har været brugt i vid udstrækning i Konya siden tidligere. Du kan se mennesker i alle aldre cykle. Selvom alt dette sker, er Konyas cykelinfrastruktur naturligvis lige så vigtig. Konya er en by foran med den længste cykelsti i Tyrkiet. Vi har ikke kun bygget en cykelsti, men også vores cykelt sporvogn, cykelparker på alle parkeringspladser, cykelapparater i busser, vores cykelmasterplan, som vi udfører med Miljø- og urbaniseringsministeriet, vores nye 80 kilometer lange cykelsti , Mevlana Cycling Tour, Presidential Cycling Tour. Er registreringen. Igen stiger den første i Tyrkiet, velodromen, hvor konkurrencer kan afholdes på internationalt plan, i vores by. Forhåbentlig vil denne festival føre til en fornyet interesse for cykling, især blandt vores børn og unge. ” han sagde.

Borgmester Altay inviterede Konya -beboere i alle aldre til festivalen og takkede de organisationer, der bidrog, og bemærkede, at de vil være vært for cykelelskere på Kılıçarslan -pladsen indtil søndag aften.

Præsident Altay gav også den gode nyhed, at de vil præsentere to tusind scootere for børn i alderen 7-15 år til festivalen.

DENNE BY PASSER DET BEDSTE OVER ALT

Meram-borgmester Mustafa Kavuş sagde: ”Denne by læser også bøger, laver videnskabeligt og madrelateret arbejde og cykler også. Denne by er den bedste af alt. Vi stræber også efter at gøre det bedste, der passer til vores by. Mange tak til vores borgmester i byen. Konya har altid været en by, der larmede meget, men på det seneste er det på vej til at blive en brandby ved at vise sig godt både inde og ude med disse store begivenheder. ”

TAK ALTID TIL PRÆSIDENTEN

MHP Konya Provincial Formand Remzi Karaaslan takkede Metropolitan Borgmester Altay for tilrettelæggelsen af ​​Konya Bicycle Festival.

AK Party Konya Provincial President Hasan Angı sagde: ”Det er vigtigt, at vores værdsatte storbyborgmester og hans team arrangerer sådan en festival for at huske endnu en skønhed i vores Konya sammen. Jeg vil gerne takke alle, der har bidraget. Jeg ønsker, at vores dyrebare børn og unge har det godt. ” afgav erklæringen.

KONYA BY CYCLE, CYCLE BRING TO TO KONYA

AK Party Konya's stedfortræder Ahmet Sorgun, der ønskede, at arrangementet ville være gavnligt, sagde: "Når cykel nævnes, kommer Konya i tankerne, når Konya nævnes, kommer cykel i tankerne. Tidligere distribuerede vores præsident 45 tusind cykler. Da jeg fortalte om de steder, jeg tog til i Tyrkiet, var der ingen, der kunne tro det. Jeg vil gerne takke borgmesteren i Metropolitan Kommune for dette. Det er ikke korrekt at se cyklen som et sportsvogn. Cyklen skal ses som et transportmiddel. Hvis vi bruger det som transportmiddel, vil vi bruge det til det tilsigtede formål. Vi bør bruge cyklen som transportmiddel, så vi kan løse transportproblemet. ” sagde.

Efter åbningstalen blev der givet cykler til de tre unge mennesker, der bruger delecyklen mest, og derefter blev besøgene på festivalpladserne besøgt.

EN FESTIVAL FULD AF CYKELHENDELSESOMRÅDER VIL OPLEVES

På festivalområdet, hvor der er cykelstier, cykelkonkurrence og showområder, cykellegepladser, legepladser og udstillingsområder samt stande af cykelmærker og mange andre arrangementer, "Bicycle City Konya" fotokonkurrenceudstilling og cykelfotografering Udstilling i Old Konya er også åben for besøgende. Tilbydes efter din smag.

Konya Bicycle Festival, der fortsætter til søndag, vil være åben for besøg af cykelelskere mellem 10.00-18.00.

Unge i alderen 2-7 år kan ansøge Konya Metropolitan Kommunes 15 scooterlotteri fra adressen ”bikefestivali.konya.bel.tr” til klokken 24 søndag den 20.00. oktober.

Rail Industry Show Armin sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar