Folk i Alaşehir Izmir Møde

folk fra alasehir mødtes i izmir
folk fra alasehir mødtes i izmir
Tilmeld  


İzmir, den nærliggende provins Manisa, har næsten lige så mange mennesker fra Manisa som en befolkning i Manisa. En af dem er Alaşehir, drueparadiset i Manisa, der dækker 90% af landets druebehov, og landsbyen Kemaliye, der engang var dens by og nu sit kvarter, er berømt for sine druer.

Alaşehir Kemaliyeliler Association, som blev en forening med de frivillige, der bor i og omkring Alaşehir den 2020. januar 15, fortsætter med at udføre et meget værdifuldt arbejde på kort tid. Kemaliyeliler Association er et eksempel på magt i civilsamfundet ved at gå sammen for enhed og solidaritet. Foreningens medlemmer, der mødtes til morgenmad 1,5 måned efter stiftelsen, gav tillid til foreningens medlemmer med en deltagelse at være stolte af. kazande var. Og det eneste uheld er, at 3 dage efter morgenmaden stoppede alt i verden med en global epidemi. Og de ventede.

Efter 1,5 års vanskelig proces, organiserede Kemaliyeliler Association, som omfattede et bredere samfund af borgere, endnu en begivenhed for yderligere at øge sin magt med sine landsmænd.

Bevis på solidariteten i foreninger, som er et vigtigt led i organiseringen af ​​civilsamfundet, lørdag aften den 16. oktober. Bayraklı Kommunen omfavnede alle sine landsmænd med "Alaşehir People's Night" ved poolrestaurantens faciliteter. I begivenheden, hvis gæsteliste var begrænset i betragtning af pandemiske forhold, blev temperaturen på hver gæst, der kom til hallen, taget til hallen af ​​HES-kodekontroller. Alaşehirs borgmester Ahmet Öküzcüoğlu, provins- og distriktsadministratorer for politiske partier, formand, ledelse og medlemmer af ikke-statslige organisationer fra Manisa og mange borgere i Alaşehir fra offentligheden og forretningsverdenen mødtes for natten. I løbet af natten underholdt Derya Derin gæsterne med sin krystallinske stemme, mens nogle sange blev ledsaget af poesi og tango. Efter den lange og anspændte restriktion fandt befolkningen i Alaşehir også en smule moral i aften.

Kemaliyeliler Association-præsident Ahmet Kandemir sagde: "Den globale epidemi CoronaVirus, som omgav hele verden, gjorde hele samfundet frygtsomt og ængsteligt. Men de regler, der spændes ved vaccination, har fået folk til at være lidt mere sammen. Vi ønskede at komme sammen med vores landsmænd ved at følge reglerne og advare vores medlemmer følsomt i dagevis. Vi formidlet vores arrangementsbetingelser til vores gæster i dagevis. Og vi tog vores gæster med til hallen med en streng kontrol ved indgangen til hallen. Selvom vi afviste mange anmodninger på grund af de pandemiske forhold, gjorde vi ikke ofre for de gæster, der kom til døren. Og vi omfavnede alle vores landsmænd. Denne deltagelse gjorde os uendeligt glade. Vores borgmester i Alaşehir, Ahmet Öküzcüoğlu, efterlod os ikke alene i İzmir i denne smukke nat med mad, musik, poesi og tango. Vi har allerede indset denne nat med støtte og deltagelse af vores Alaşehir kommune. Vi vil gerne takke hr. præsident for hans støtte. Manisa, Alaşehir og İzmir betragtes ikke som udstationerede, men hvis du bor i en anden by, betragtes de som udstationerede, fordi du er uden for det land, hvor du er født. Vi tænkte på at komme sammen for at få vores forening og vores medborgere til at føle, at de aldrig er alene og at være solidariske som en familie. Og vi vil udføre vores aktiviteter for at sikre en permanent forbindelse med Alaşehir og vores landsby Kemaliye. Vi har mange aktivitetsprojekter vedrørende landbrug, uddannelse, kvinder, børn og kunst, og vi vil gennemføre dem. I denne forstand vil vi altid være i kontakt med vores Alaşehir kommune og distriktskommunerne i İzmir."

Alaşehirs borgmester Ahmet Öküzcüoğlu afsluttede programmet med sine landsmænd i salen indtil programmets afslutning. Selvom nogle af suppleanterne var inviteret til aften, kunne de ikke deltage på grund af deres programmer, og de gav beskeden "Vores hjerter er med dig" med blomster og telegrammer.

Om natten, Manisa, Alaşehir, medlemmer af 45 Manisa Associations Union, som blev etableret for et stykke tid siden, Sarıgölliler Association, Alaşehirliler Association, Kulalılar Association, Manisa Köprübaşı Association, Demirci Yörükler Association, Salihlililer Association, Selendililer Association Formænd og bestyrelser og medlemmer og nogle Balkan-foreninger og -forbund, præsidenter og ledere deltog.

Til sidst sagde formanden for foreningen Kandemir: "Til vores borgmester i Alaşehir, hr. Ahmet Öküzcüoğlu, som ikke sparede på sin støtte, mens han forberedte denne meningsfulde aften, som støttede os med tildelingen af ​​en hal. Bayraklı Jeg vil gerne takke vores borgmester, hr. Serdar Sandal.
Vi er denne aftens arkitekter.

De er folket i Alaşehir og alle vores landsmænd. Vi siger, at vi er ved at mødes til et andet arrangement og lave vigtige begivenheder, der rører folk.”

Vær den første til at kommentere

Yorumlar