Ansigt til ansigt træning starter i morgen efter en uges pause

Ansigt til ansigt træning starter i morgen efter en uges pause
Ansigt til ansigt træning starter i morgen efter en uges pause
Tilmeld  


Skolerne genoptager undervisningen ansigt til ansigt på mandag efter en uges pause. Minister Özer sagde: "Nu vil vi fortsætte, hvor vi slap med samme beslutsomhed og ved at følge alle vores sundhedsforanstaltninger." sagde.

Skolerne genoptager undervisningen ansigt til ansigt på mandag efter en uges pause. I sin vurdering af emnet sagde minister for national undervisning Mahmut Özer: "Den 6. september 2021 startede vi ansigt-til-ansigt undervisning på alle klassetrin, fem dage om ugen og efter en 2,5-måneders periode, vi holdt en uges pause, som var forudset i kalenderen. Vores elever og lærere havde mulighed for at hvile sig i ferieugen. Vores lærere var i stand til at fortsætte deres faglige udviklingstræning fjernt fra det digitale miljø i denne en-uges periode. Derfor gik vores lærere ikke i skole i denne uge. Nu vil vi fortsætte, hvor vi slap, med samme beslutsomhed og følge alle vores sundhedsforanstaltninger. Ved denne lejlighed ønsker jeg alle vores elever en sund og succesfuld uddannelsesperiode.”

Mandag er kun 66 klasser lukket

Med angivelse af, at de klasser, der var lukket på grund af denne en-uges ferie, fortsatte Özer sine ord som følger: "Fra den 22. november 2021 vil kun 850 af 66 tusind klasseværelser være lukket. Alle andre klasser vil fortsætte med ansigt-til-ansigt undervisning."

Vaccinationsprocent af lærere 93 %

Øzer understregede, at der er en konstant stigning i lærernes vaccinationsrater, og udtalte, at antallet af lærere, der modtog mindst to doser vaccination, steg til 88 %. Özer sagde: "Andelen af ​​lærere, der fik mindst to doser vaccination den 6. august, var 60%. Det er meget vigtigt, at denne sats er steget til 88 % i dag. På den anden side er andelen af ​​lærere, der udviklede antistoffer uden at blive vaccineret, omkring 5 %. Derfor er vores andel af lærere, der er blevet vaccineret mindst to doser og har antistoffer uden vaccinen, omkring 93%. I betragtning af størrelsen af ​​antallet af lærere i vores uddannelsessystem, svarer denne rate til cirka 1 million 116 tusind lærere. Vores største fordel ved at holde vores skoler åbne i øjeblikket er, at vores lærere er højvaccinerede.”

Rail Industry Show Armin sohbet

Vær den første til at kommentere

Yorumlar