Ankara Green City Handlingsplan introduceret til offentligheden

Ankara Green City Handlingsplan introduceret til offentligheden
Ankara Green City Handlingsplan introduceret til offentligheden
Tilmeld  


Ankara Metropolitan Municipality delte 'Ankara Green City Action Plan' med offentligheden, som vil blive udarbejdet inden for rammerne af EBRD Green Cities-programmet. Metropolitan borgmester Mansur Yavaş, som deltog i mødet, blev tildelt prisen for bedste transportprojekt af EBRD for sit arbejde med transport til hovedstaden. Yavaş understregede kampen mod klimaændringer og sagde: "Som hovedstadskommunen vil jeg gerne sige, at vi er opmærksomme på dette problem, og at vi fortsætter vores arbejde hurtigt. Vi er nødt til at spille et holdspil med alle vores komponenter i kampen mod klimaforandringerne," sagde han.

Ankara Metropolitan Municipality fortsætter med at implementere miljøprojekter for at efterlade en mere beboelig, naturvenlig og økologisk byarv til fremtidige generationer.

Metropolitan Municipality introducerede "Ankara Green City Action Plan" for offentligheden, som vil blive udarbejdet inden for rammerne af EBRD Green Cities-programmet. Metropolitan Kommunes borgmester Mansur Yavaş, EBRD Tyrkiets præsident Arvid Tuerkner, Taiwan Business embedsmand Volkan Chih-Yang Huang, ARUP embedsmænd og mange kommunale bureaukrater deltog i det indledende møde i Metropolitan Municipality Conference Hall.

YAVAŞ: "VI ER OPMERKENDE OM KLIMAÆNDRINGER"

Med angivelse af, at Green City Action Plan er et vendepunkt for hovedstaden i kampen mod klimaændringer og miljøproblemer, lavede Ankara Metropolitan Mayor Mansur Yavaş vigtige evalueringer i sin tale på mødet:

”Selvom vi oplever effekterne af klimaforandringerne, som er lige for døren, vil vi opleve det hårdere i fremtiden, hvis der ikke bliver truffet tiltag. Som hovedstadskommune vil jeg gerne slå fast, at vi er opmærksomme på dette problem, og at vi fortsætter vores arbejde hurtigt. Vi skal spille et holdspil med alle vores komponenter i kampen mod klimaforandringerne. Vi bør ikke glemme, at mennesker, især kvinder, er i centrum af denne kamp. Med troen på, at vores hovedstad skulle være et forbillede som en moderne by bygget i den republikanske æra; Den blev en del af Green Cities-programmet for Den Europæiske Bank for Genopbygning og Udvikling den 27. august 2020 for at gøre vores by til en bæredygtig, robust og inkluderende by."

Yavaş sagde, at de nøje følger problemerne med klima, vand, luft, jord og klimaændringer i Ankara, "Planen, der skal udarbejdes, vil også omfatte spørgsmål som vand, energi, affald, infrastruktur, transportsystem, bygninger og grønne områder for at øge kvaliteten af ​​vores lokalmiljø og vores bys modstandskraft Projekter og politiske tiltag, der har til formål at foretage ændringer i titlerne, vil blive evalueret.

SMART LANDBRUGSPERIODE I ANKARA

Metropolitan borgmester Mansur Yavaş bemærkede vigtigheden af ​​at starte Green City Action Plan lige efter klimahandlingsplanen, som blev udarbejdet for første gang i Ankara, med hensyn til bæredygtighed med hensyn til løsning af miljøproblemer, og påpegede, at først og fremmest landbruget produktionen skal øges:

"3 procent af Ankara er blevet åbnet for byggeri, 97 procent er tom. Vi har en stor jord. 50 % af dette er egnet til landbrug. Nu begynder vi at arbejde med landbruget. På den anden side udfordrer miljøfaktorer os på grund af klimaændringer. Vi bringer de to sammen. Mens vi øger produktionen med smarte landbrugsprojekter, eliminerer vi også situationer som vild kunstvanding og sparer vores folk penge med denne praksis. kazanVi ønsker, at den skal nå denne opgave uden at forurene miljøet. Vi fortsætter arbejdet hurtigt.”

ROS TIL ANKARA

Arvid Tuerkner, formand for Den Europæiske Bank for Genopbygning og Udvikling (EBRD), Tyrkiet, som deltog i mødet og startede sin tale med ordene "Ankara, som den anden by i Tyrkiet, der deltager i Green Cities-programmet, fungerer som en pioner og sætter et eksempel for andre byer", sagde også:

”Vi tror på, at en by som Ankara, der har opnået så stor succes, vil være et fremragende eksempel. Derfor vil jeg endnu en gang takke borgmester Yavaş og hele hans team, især kommunens klimaenhed, for deres tætte samarbejde med os.”

Taipei økonomi- og kulturmissionsrepræsentant Volkan Chih-Yang Huang understregede alle former for samarbejde med lokale regeringer, efterhånden som klimaforholdene ændrer sig og sagde: "Vi er meget glade for at arbejde i partnerskab med Ankara Metropolitan Municipality, som støtter Green City Action Plan of the European Bank for Genopbygning og Udvikling." .

BEDSTE TRANSPORTPROJEKT PRIS TIL PRESIDENT YAVAS

Leder for ARUP Tyrkiet planlægning og bydesign, Sertaç Erten, holdt et oplæg om Ankara Green City Action Plan efter åbningstalerne.

Mens der blev informeret om udarbejdelsesprocessen af ​​Handlingsplanen Grøn By, vedtagelsen og udviklingen af ​​handlingsplanen, blev der holdt en detaljeret præsentation for deltagerne om projektet, som efter planen skal vare i 2 år.

I slutningen af ​​mødet overrakte EBRD Tyrkiets præsident Arvid Tuerkner Ankara Metropolitan Municipalitys borgmester Mansur Yavaş prisen 'Bedste transportprojekt' for sit EGO Bus-projekt.

Vær den første til at kommentere

Yorumlar