Uddannelse suspenderet i Düzce, Bolu, Sakarya og Zonguldak efter jordskælvet i Düzce

Efter jordskælvet i Duzce blev uddannelse suspenderet i Duzce, Bolu, Sakarya og Zonguldak
Uddannelse suspenderet i Düzce, Bolu, Sakarya og Zonguldak efter jordskælvet i Düzce

Efter jordskælvet med en styrke på 5.9, der fandt sted i Düzce om morgenen, fortsætter efterskælvene. Uddannelse blev suspenderet i en dag i fire byer.

Efter jordskælvet med en styrke på 04.08, der indtraf klokken 5.9 om morgenen, blev træningen afbrudt i én dag i Düzce, Bolu, Sakarya og Zonguldak.

Duzce-guvernør Cevdet Atay udtalte sig på sin sociale mediekonto: "På grund af jordskælvet blev uddannelse suspenderet i én dag i alle uddannelsesinstitutioner i hele vores provins af sikkerhedsmæssige årsager. Handicappede og gravide offentligt personale, der arbejder i det offentlige, vil også komme i betragtning på administrativ orlov. Tillykke til os alle." brugte sine udtalelser.

Sakarya-guvernør Çetin Oktay Kaldirim meddelte, at på grund af jordskælvet, der fandt sted i Düzce Gölyaka, blev uddannelse suspenderet i en dag i byen. I en erklæring på sin sociale mediekonto sagde Kaldirim:

"Kære medborgere, på grund af jordskælvet, der fandt sted i Düzce og føltes i vores by, blev uddannelse suspenderet i 23 dag den 2022. november 1 i alle uddannelsesinstitutioner i hele vores by af sikkerhedsmæssige årsager. Hav det snart godt til alle mine landsmænd."

Lignende annoncer

Vær den første til at kommentere

Yorumlar