EGO fejrer sit 80-års jubilæum med forskellige begivenheder

Fejring af EGO-bestyrelsens års jubilæum med forskellige begivenheder
EGO fejrer sit 80-års jubilæum med forskellige begivenheder

Ved at fejre 80-året for dets oprettelse samlede Ankara Metropolitan Municipality EGO's generaldirektorat 1 træplanter af sort fyrretræ og cedertræ i EGO 500st Region Bus Operation Branch Directorate and Repair Maintenance Workshop i Karaoğlan-distriktet i Gölbaşı-distriktet.

Ankara Metropolitan Municipality EGO's generaldirektorat begyndte at fejre sit 80-års jubilæum med forskellige aktiviteter. Inden for rammerne af aktiviteter; De "1. Under oprettelsen af ​​"Årets skovrejsningsområdet" blev der plantet 80 lærke- og cedertræer i området.

"VI ER GLAD FOR AT PLANTE FRØ TIL EN GRØN ANKARA"

EGO General Manager Nihat Alkaş, vicegeneraldirektører og afdelingschefer deltog i ceremonien for plantning af unge træer, og EGO-personale og deres familier viste stor interesse.

General Manager Nihat Alkaş sagde, at de grønne områder i byen er en af ​​de vigtigste investeringer for forvaltningen af ​​byen:

”Nødvendigheden af ​​grønne områder i bylivet er en uundværlig realitet. Grønne områder tilbyder mere behagelige og sundere miljøforhold for mennesker med det bidrag og de muligheder, de giver til det urbane økosystem og daglige byaktiviteter. Frem for alt er træer den vigtigste del af byens infrastruktur for et bæredygtigt byliv. Faktisk bidrager vi til infrastrukturen i vores by med en skovrejsningsbegivenhed for at fejre 80-årsdagen. Vi tror, ​​at dette grønne område, som vil bære navnet på vores dybt rodfæstede organisation, vil puste liv i vores by, og i dag er vi glade for at kunne plante unge til et grønt Ankara. Vi vil male Ankara grønt i overensstemmelse med ledelsestilgangen fra vores præsident, Mr. Mansur Yavaş, ved at gentage den begivenhed, vi holdt her i dag i de følgende år."

Træplanter MØDES MED JORDEN

Ungerne leveret af ABB Environmental Protection and Control Department, Rural Services Department og ANFA General Directorate er "1. Det blev bragt sammen med jorden i Årets skovrejsningsområde.

Ayten Gök, leder af EGO Service Improvement and Institutional Development Department, som deltog i begivenheden, sagde: "Vi oplever glæden ved at plante et ungt træ sammen med vores personale til minde om 80-årsdagen for vores generaldirektorat under en fælles EGO nævner." EGO 1st Region Movement Chief Mehmet Can Özbay sagde: "Vi fejrer stolt 80-året for vores etablering. Her udførte vi skovrejsningsarbejde for et grønnere Ankara. Vi vil gerne takke vores ledere og kolleger”, mens en anden EGO-medarbejder, İnan Balcı, der deltog i arrangementet med sin søn, udtrykte sine tanker ved at sige: “Jeg er glad, hvis jeg og min familie også bidrog til et grønt Ankara” .

Lignende annoncer

Vær den første til at kommentere

Yorumlar